Fot. Travel Advance/Lithuania Travel

“Sanatorium Eglė” zawdzięcza swoją wygraną wprowadzeniu aplikacji mobilnej – pierwszej tego typu w litewskim sektorze opieki zdrowotnej. Aplikację stworzono w odpowiedzi na opinie i oczekiwania klientów, a jej celem było zastąpienie papierowych kart zabiegowych i zapewnienie klientom większej wygody podczas pobytu w sanatorium.

– powiedział Artūras Salda, dyrektor generalny “Sanatorium Eglė”.

SPA VILNIUS otrzymało nagrodę specjalną jury za innowacyjną koncepcję żywieniową wspierającą zdrowie mikrobiomu jelitowego. Koncepcja została zaprezentowana w restauracji MIŠKE w centrum odnowy biologicznej w Anykščiai. Wprowadzono tam dietę przyjazną dla jelit oraz nowy model posiłków. Gościom oferowany jest spersonalizowany plan żywieniowy oparty na indywidualnych potrzebach lub wybór dań opartych na diecie przyjaznej jelitom.

– powiedziała Giedrė Maumevičiūtė, dyrektor SPA VILNIUS Anykščiai.

Promocja zdrowia, profilaktyka chorób, leczenie i rehabilitacja z wykorzystaniem zasobów naturalnych są od wieków obecne w litewskich uzdrowiskach, takich jak Druskienniki, Birsztany i Połąga. Europa kładzie duży nacisk na balneologię i sanatoria. Kraje takie jak Słowenia, Czechy, Słowacja, Polska i Niemcy wciąż wzmacniają gałęzie turystyki zdrowotnej. Sektory te nie tylko zwiększają eksport usług, ale także promują zdrowie publiczne i profilaktykę chorób oraz oferują rehabilitację zapewniającą szybszy powrót do zdrowia i lepszą jakość życia.

Znaczącym, tegorocznym osiągnięciem litewskiego stowarzyszenia jest to, że pacjenci z Niemiec otrzymają zwrot kosztów za opiekę zdrowotną w litewskich sanatoriach. Zostało to ogłoszone 1 marca 2023 roku. Jakość usług w litewskich sanatoriach i ośrodkach SPA uznano za spełniającą wymagania stawiane przez niemieckie instytucje opieki zdrowotnej.

Warto zauważyć, że według danych stowarzyszenia, goście z Niemiec zawsze stanowili największą grupę zagranicznych klientów w litewskich ośrodkach leczniczych. W 2022 r. na Litwę w celach zdrowotnych przyjechało 4000 klientów, którzy zatrzymywali się średnio na 10 nocy. To wciąż mniej w porównaniu z okresem sprzed pandemii (2019 r.), kiedy to ponad 11 000 klientów z Niemiec odwiedziło Litwę, zatrzymując się średnio na 12 nocy. W 2022 r. rekordowa liczba klientów przyjechała w celach zdrowotnych z Izraela. W sumie ponad 5000 osób odwiedziło litewskie kurorty i zatrzymując się średnio na około 11 nocy.

ESPA, zrzeszająca członków z 20 krajów europejskich, od sześciu lat organizuje konkursy, podczas których docenia osiągnięcia europejskich firm z sektora opieki zdrowotnej i wellness, a także dzieli się najlepszymi praktykami. Litwa zorganizuje ten prestiżowy kongres balneologiczny w 2024 roku.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Travel Advance/Lithuania Travel