Bachledowa Dolina na Słowacji zaprasza do siebie. Wiosna rozpocznie się tu dotykiem tradycji. Przygotowany jest bogaty program połączony z przyjemną muzyką ludową. Widoki ze Ścieżki w Koronach Drzew można będzie pierwszy weekend maja podziwiać wyjątkowo przez specjalne obiektywy, które dokładnie pokażą piękno Tatr Bielskich. Atmosferę na samej wieży widokowej stworzy Zespół „Campana Batucada“ z pokazem bębnów. Po ciężkiej zimie z pewnością warto się tu zatrzymać, żeby spędzić czas z najbliższymi przy pysznościach przygotowanych na grillu. Jeżeli jeszcze nie skosztowałeś wszystkich smaków likierów Tatratea, to z pewnością będziesz miał okazję zrobić to w Restauracji Panorama. Bachledka zaprasza!

W słowackiej Bachledowej Dolinie język polski słychać co chwilę. Aż czterdzieści procent turystów, którzy tu przyjeżdżają to Polacy. Nic w tym dziwnego, bo do granicy jest blisko, a atrakcji sporo. W pierwszy majowy weekend przygotowano dla nich mnóstwo niespodzianek:

  • pokaz bębnów Zespołu „Campana Batucada“ (30 kwietnia),
  • degustacja likieru Tatratea (30 kwietnia),
  • Stawianie Mojki (1 maja),
  • zespół folklorystyczny (1 maja),
  • wiosennne grillowanie na tarasie Restauracji Panorama,
  • Swarovski optik (6 maja)

Bachledowa Dolina znajduje się w miejscowości Zdziar (Ždiar) tylko 18 kilometrów od granicy polsko-słowackiej, w rejonie Magury Spiskiej. Do Białki Tatrzańskiej jest stąd tylko 24 km, a do Zakopanego ok. 38 km. Na szczyt Magury wjeżdża dziesięcioosobową kolejka linowa Gondola Bachledka. Każdy kto znajdzie się tam pierwszy raz zachwyca się widokiem Tatr Bielskich, które górują nad okolicą. Przy dobrej widoczności widać nawet Łomnicę  (2634 m), drugi co do wysokości szczyt Tatr, który znajduje się po drugiej stronie masywu.

Fot. Bachledka Ski & Sun

Największą atrakcją ośrodka jest Ścieżka w Koronach Drzew z wieżą widokową zbudowaną tuż przy górnej stacji kolejki gondolowej. To ona przyciąga turystów przez cały rok, zwłaszcza tych z małymi dziećmi. Wiedzie do niej drewniana ścieżka o długości ponad 600 metrów, który przebiega nad koronami drzewa na wysokości ok. 24 metrów. Największe zużyte drzewo użyte do podpórki miało 25 m wysokości i 48 cm średnicy. Sama wieża znajduje się na końcu chodnika, na wysokości 1170 m. i ma 32 metry wysokości. Przy dobrej pogodzie czynna jest też zjeżdżalnia, która zwiedzającym ścieżkę, głównie dzieciom, skraca powrót ze szczytu. 

W pobliskim Zdziarze znajduje się Múzeum – Ždiarsky Dom, w którym można się sporo dowiedzieć o historii tych ziem. Zgromadzono w nim  ubrania oraz sprzęt używany niegdyś w miejscowych gospodarstwach domowych. Są też archiwalne zdjęcia dokumentujące życie górali. A nie było ono łatwe. Ze względu na surowy klimat i zimne wiatry z północy trudno było się tu utrzymać z rolnictwa.

Około 6 km od Bachledowej Doliny znajduje się Jaskinia Bielańska, jedna z najczęściej odwiedzanych na Słowacji. Ma blisko 4 km długości i 168 metrów wysokości. Temperatura powietrza waha się w niej od  5 do 6,3°C. Do wejścia, znajdującego się 890 m n. p. m., można dotrzeć ścieżką pokonując różnicę poziomów 122 m. Trasa turystyczna liczy 1370 m, a różnica wzniesień wynosi 125 m. Zwiedzanie zajmuje około 70 minut. Jednym z ciekawszych przystanków na trasie jest Sala Muzyczna (Hudobná sieň). Nazwa wzięła się od dźwięków, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka. Z powodu wyśmienitych warunków akustycznych organizowane są w niej koncerty muzyki poważnej.

Tekst: Mirosław Mikulski
Źródło: Bachledka Ski & Sun