Zbliża się okres przedświątecznych podróży w poszukiwaniu bożonarodzeniowych inspiracji. Jedną z europejskich metropolii, która może zachwycić swoimi dekoracjami, atrakcjami i świątecznym klimatem jest Madryt.

Stolica Hiszpanii nie jest jeszcze masowo odwiedzana przez polskich turystów i może pozytywnie zaskoczyć przyjeżdżających tu po raz pierwszy podróżników. To miasto znajdujące się w centrum Półwyspu Iberyjskiego może nam się wydać bliskie dzięki sympatycznym i otwartym na cudzoziemców mieszkańcom, a jednocześnie oryginalne dzięki różnorodnej ofercie atrakcji dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Stolica Hiszpanii słynie z eleganckiej architektury, światowej sławy muzeów, przepięknych parków, bogatego kalendarza imprez kulturalnych, znanych zespołów piłkarskich oraz z doskonałej gastronomii. Madryt od wielu lat jest turystycznym magnesem przyciągającym głównie zwolenników wycieczek typu „city break”. Dla podróżników wybierających się do jednej z najbardziej atrakcyjnych stolic świata przygotowaliśmy rekomendacje miejsc i obiektów, które warto odwiedzić.

Z madryckiej listy UNESCO

25 lipca 2021 r. część Madrytu o powierzchni 190 hektarów została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w kategorii Krajobrazu Kulturowego. Obszar ten nazywany „Paisaje de la luz” (Krajobraz światła) obejmuje Paseo del Prado i Park Retiro. Wyjątkowość tych dwóch sąsiadujących ze sobą przestrzeni polega na tym, że łączą w sobie przyrodę (aż 75% to tereny zielone), kulturę i naukę. Okolice Paseo del Prado są jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najciekawszych części Madrytu. Nazwa Paseo del Prado pochodzi od znajdującego się pierwotnie poza murami miasta klasztoru San Jeronimo el Real, w którego sąsiedztwie znajdowały się sady, ogrody i łąki. Okolica ta nazywana była Prado de los Jeronimos, czyli Łąka Hieronimitów. Współczesny bulwar o tej nazwie ciągnie się od Plaza de Cibeles, przy którym znajduje się obecny Palacio de Cibeles (ratusz miasta)oraz fontanna bogini Kybele, aż po Plaza del Emperador Carlos V ze wspaniałym Dworcem Atocha z umiejscowioną w jego starej części palmiarnią. Przy Paseo del Prado znajdują się trzy najważniejsze w stolicy muzea poświęcone sztuce: Muzeum PradoMuzeum Reina Sofia i Muzeum Thyssen-Bornemisza. Wśród tych trzech pinakotek na szczególne wyróżnienie zasługuje otwarte w 1819 roku Muzeum Prado. Jest ono jednym z najważniejszych muzeów sztuki na świecie. Co roku odwiedza je ponad 3 miliony turystów. Na szczególną uwagę zasługują zgromadzone w nim obrazy mistrzów europejskich, wśród nich należałoby wymienić: El Greco, Velazqueza, Goyę, Boscha, Dürera, Tycjana, Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Nicolasa Poussin, Claudio de Lorena czy Mengsa.

Park Retiro, nazywany jest również „zielonymi płucami Madrytu” zajmuje powierzchnię 118 hektarów. Jest to park historyczny, utworzony w pierwszej połowy XVII wieku na potrzeby króla Hiszpanii Filipa IV (1605-1665). Od tego czasu teren ten uległ licznym przekształceniom, ale jego funkcja pozostała ta sama. Dawniej służył jako miejsce relaksu koronowanym głowom, dziś mieszkańcom Madrytu i turystom. Park, w którym rośnie ok. 20 tys. drzew i 7 tys. krzewów słynie również z pałaców Kryształowego i Velazqueza oraz ogromnego stawu o nazwie Estanque Grand, pasażu, który upodobali sobie uliczni artyści, klimatycznych kawiarenek ze stolikami na świeżym powietrzu oraz z pomnika dedykowanego upadłemu aniołowi

Ogród wertykalny przy CaixaForum

Przy Paseo del Prado w 2008 r. otwarte zostało prężnie działające centrum kulturalne CaixaForum. Łatwo je odnaleźć dzięki sąsiadującym z nim „ogrodowi wertykalnemu”, czyli przypominającej egzotyczny kobierzec pionowej ścianie, obsadzonej 15 tysiącami roślin z 250 gatunków. Siedziba CaixaForum ulokowana jest w dawnym budynku elektrowni z 1900 roku. Na początku XXI wieku gmach został przebudowany na potrzeby muzealne przez szwajcarską firmę architektoniczną Herzog & de Meuron. Powierzchnia tego siedmiopiętrowego budynku wynosi 10.000 m². W podziemiach znajdują się sale konferencyjne oraz parking. Warto zwrócić uwagę na nietuzinkową klatkę schodową łączącą poszczególne kondygnacje obiektu oraz na kaskady z płynącą wodą znajdujące się na poziomie od ulicy. 

Madryt z lotu ptaka

Jedną z architektonicznych atrakcji Madrytu jest Palacio de Cibeles, zwany również pieszczotliwie “Katedra Łączności”. Ten monumentalny budynek z początku XX wieku, o powierzchni bagatela 12.207 m2, jest obecnie siedzibą Rady Miejskiej Madrytu i centrum kulturalnego CentroCentro. Dawniej mieścił się w nim największy na świecie urząd pocztowy. Budynek został zaprojektowany przez hiszpańskich architektów Joaquina Otamendi i Antonio Palacios. Zewnętrzne elementy dekoracyjne wykonał Ángel Garcia Diaz znany ze swych romantycznych kreacji. Na 8 piętrze budynku znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Madryt niemal z lotu ptaka. Kolejny popularny punkt widokowy znajduje się na pobliskim budynku Círculo de Bellas Artes. W podniebnym barze znajdującym się w górnej części gmachu można zamówić napoje i przekąski, a nawet odpocząć na leżaku. Warto nadmienić, że Círculo de Bellas Artes jest wielodyscyplinarnym centrum, gdzie odbywają się różnorodne aktywności kulturalne od sztuk plastycznych po literaturę, naukę, filozofię kończąc na kinie i teatrze. Najbardziej efektowny punkt widokowy w Madrycie znajduje się na szczycie Hotelu RIU przy Plaza de España. Ten fantastyczny taras z 360-stopniowym widokiem na miasto jest częściowo przeszklony i posiada zaplecze barowe (De Madrid al cielo Sky bar).

Strefa relaksu w okolicy rzeki Manzanares

Kolejną zieloną enklawą Madrytu jest Park Madrid Rio ulokowany wzdłuż koryta rzeki Manzanares. Okoliczni mieszkańcy chętnie wybierają ten zakątek stolicy jako miejsce rodzinnych spacerów. Jest to również popularna okolica do uprawiania różnorodnych sportów. Na terenie parku urządzono wiele placów zabaw i atrakcji dla osób w każdym wieku. Jedną z nich jest Matadero, czyli awangardowe centrum kultury, które znajduje się w kompleksie 48 hal dawnej miejskiej rzeźni. W tej przestrzeni odbywają się wystawy, koncerty, projekcje filmów, przedstawienia teatralne, warsztaty, a nawet lokalne targi żywności. Na terenie Madatedro i w jego najbliższej okolicy działa wiele klimatycznych restauracji i kawiarni.

Pchli targ z tradycjami

El Rastro, czyli madrycki pchli targ to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście i pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy mają ochotę poczuć prawdziwą atmosferę stolicy Hiszpanii. Odbywa się w niedzielne i świąteczne przedpołudnia. Na ok. 3500 stanowisk sprzedaje się prawie wszystko, od staroci poprzez wyroby rzemiosła artystycznego, książki, elementy dekoracyjne, przedmioty kolekcjonerskie, odzież, biżuterię, etc… W okolicznych barach można degustować typowo madryckie specjały typu: ślimaki po madrycku, flaczki, kanapki z kalmarami lub innymi wymyślnymi specjałami. El Rastro jest również miejscem, gdzie często możemy posłuchać i obejrzeć występy ulicznych artystów.

Gastronomiczne perełki Madrytu

Madryckie „mercados”, czyli hale targowe są miejscami, gdzie spotkać można ludzi robiących codzienne sprawunki, kucharzy, smakoszy, spacerowiczów i turystów. Przyciągają one klientów nie tylko zainteresowanych rutynowymi zakupami, ale również ludzi zwabionych nowymi smakami, zapachami, kolorami i nawiązaniem nowych znajomości. Są one doskonałym miejscem, aby zapoznać się z lokalnymi produktami typu szynki i wędliny, doskonale sery, oliwki, owoce i warzywa dojrzewające w hiszpańskim słońcu. W wielu z nich oferowane są również tapas, czyli przekąski oraz różnego rodzaju alkohole typu wermut, wino, piwo, cava. Wśród wielu madryckich hal targowych na wyróżnienie zasługują: Mercado de San MiguelMercado de San Antón, Mercado de VallehermosoMercado de la PazMercado de Los MostensesMercado de la Cebada i Mercado de Tirso de Molina.

Egipska świątynia w centrum Madrytu

Parque del Oeste czyli Park Zachodni jest jednym z piękniejszych zakątków Madrytu. Założony na początku XX wieku obejmuje między innymi Ogród Różany (Rosaleda), w którym corocznie odbywa się międzynarodowy konkurs róż oraz Świątynię Debod (Templo de Debod). Ta ostatnia została podarowana Hiszpanii w 1968 r. przez władze Egiptu w podziękowaniu za pomoc przy ratowaniu zabytków starożytnego Egiptu podczas budowy tzw. Wielkiej Tamy Asuańskiej. Świątynia ma około 2200 lat. Jej najstarsza część została prawdopodobnie wzniesione za faraona Ptolemeusza IV Filopatora, a później ozdobiona przez nubijskiego króla Adijalamani z Meroe około 200-180 p.n.e. Dedykowana była Amonowi i Izydzie. Egipskie sanktuarium było rozbudowywane w okresie ptolemejskim i rzymskim (od I wieku p.n.e. do II wieku n.e.). Za świątynią rozpościera się przepiękny widok, na zachodnią część Madrytu, a w szczególności na park Casa de Campo. Okolice Templo de Debod są popularnym miejscem do kontemplowania wschodów i zachodów słońca. 

Miejska kolejka górska

Pięć minut od świątyni znajduje się inna atrakcja stolicy Hiszpanii – Teleférico czyli kolejka linowa, która łączy centrum Madrytu z parkiem Casa de Campo. 80 wagoników kolejki pokonuje trasę 2457 m w czasie 11 minut. Jej wagoniki przesuwają się na wysokości 40 m z prędkością 3,5 metra na sekundę. Podróż Teleférico zaczyna się zazwyczaj ze stacji zlokalizowanej przy ulicy Paseo del Pintor Rosales (627 m n.p.m.), a kończy na tarasie widokowym na terenie parku Casa de Campo (651 m n.p.m.). Trasa przejazdu prowadzi przez różane ogrody Parque del Oeste, pobliską stacją Príncipe Píokapliczkę San Antonio de la Florida i rzeką Manzanares. Na stacji końcowej można zrelaksować się przy kawie, kieliszku wina lub przekąsce w kawiarni na tarasie z przepięknymi widokami na Pałac Królewski i Katedrę Almudeny.  

Świątynia piłki nożnej

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Madrycie jest Stadion Santiago Bernabéu, czyli macierzysty obiekt klubu piłkarskiego Real Madryt. Dla fanów tego zespołu, których szacuje się, że jest na świecie ponad 125 milionów nie jest wymagana większa reklama, aby odwiedzić stadion i znajdujące się przy nim muzeum. W 1947 roku nastąpiło uroczyste otwarcie stadionu, nazwanego w 1955 roku od nazwiska długoletniego piłkarza, sekretarza i dożywotniego prezesa klubu (zmarł 1977 roku), Santiago Bernabéu. Za jego prezesury rozpoczęto budowę stadionu (od 1944 roku), a Real Madryt zdobywał największe sukcesy jako drużyna. Obecnie widownia stadionu pomieści 81 044 widzów. Aktualnie odbywa się modernizacja stadionu, w wyniku której trybuny zostaną powiększone o dodatkowych 3.000 miejsc, obiekt sportowy zyska mechanicznie zasuwany dach, wzbogacony zostanie o nowe technologie wizualne, zmieni wystrój zewnętrzny i wewnętrzny na bardziej nowoczesny oraz powstaną na jego terenie nowe strefy rekreacyjno-wypoczynkowe. To będzie absolutnie kosmiczny obiekt!

Do wszystkich wymienionych powyżej atrakcji należy dodać doskonałe zaplecze gastronomiczne, na które składa się tysiące barów i restauracji (w tym 22 z gwiazdami Michelin!), fiesty, jarmarki oraz oryginalne sklepy i butiki. Jednym słowem w Madrycie nie ma czasu na nudę. Przez większą część roku jest ciepło i słonecznie. Ale nawet w deszczową pogodę Madryt może zachwycić swoimi licznymi muzeami i halami gastronomicznymi kuszącymi przysmakami sprowadzonymi z całej Hiszpanii. Czy powiedzenie “życie jak w Madrycie” ma sens? Koniecznie przyjedź do stolicy Hiszpanii, aby się o tym przekonać.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Sobolewska (IVENTOUR Madryt)