30 lat temu Lufthansa rozpoczęła operacje lotnicze w Katowice Airport. W sezonie „Lato 2023” przewoźnik oferuje z Katowic 21 rotacji tygodniowo, łącząc województwo śląskie z Frankfurtem, czyli głównym portem przesiadkowym w Niemczech. Lufthansa jest największym międzynarodowym przewoźnikiem sieciowym oferującym połączenia z pyrzowickiego lotniska.

Lufthansa rozpoczęła rozkładowe rejsy z pyrzowickiego lotniska 28 marca 1993 roku. Pierwszy lot obsłużony został Boeingiem 737-200 o znakach rejestracyjnych D-ABHM. W trakcie trzech dekad Lufthansa przewiozła pomiędzy Pyrzowicami a portami w Niemczech trzy miliony pasażerów.

Aż trudno uwierzyć, że minęło już 30 lat dobrej, lotniczej współpracy pomiędzy pyrzowickim lotniskiem a Lufthansą. Warto podkreślić, że Frankfurt był pierwszym regularnym międzynarodowym połączeniem, które zostało uruchomione z Katowice Airport

– mówi Artur Tomasik, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Grupa Lufthansa od 30 lat z dumą obsługuje Katowice i Górny Śląsk. Wróciliśmy do poziomu sprzed pandemii koronawirusa – oferujemy trzy loty dziennie z Katowic do Frankfurtu, łączące region z globalną siatką obejmującą ponad 200 kierunków. Polski rynek i jego klienci zawsze były ważne dla Lufthansy – za sprawą naszych regularnych lotów mamy wkład w rozwój województwa śląskiego. Jesteśmy wdzięczni Katowice Airport za 30 lat udanej i pełnej zaufania współpracy

– mówi René Koinzack, dyrektor generalny sprzedaży na Polskę i Czechy w Lufthansie.

Pyrzowickie lotnisko należy do grona największych regionalnych portów lotniczych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Pandemia koronawirusa, która wywoła największy kryzys w historii branży lotniczej, w latach 2020-2021 zahamowała prognozowany wzrost przewozów pasażerskich. W 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało 1,44 mln podróżnych, a w 2021 roku 2,32 mln.

Miniony rok stał pod znakiem odbudowy przewozów pasażerskich, w Pyrzowicach odnotowano 4,42 mln pasażerów. Prognoza na 2023 rok zakłada obsłużenie ponad 5 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. W sezonie „Lato 2023” siatka połączeń regularnych i czarterowych pyrzowickiego lotniska obejmuje 107 tras do 88 lotnisk w 30 państwach.

Tekst: MM
Źródło: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze