W lutym Lotnisko Chopina obsłużyło dokładnie 1.404.796 osób, czyli o 12 proc. więcej niż w tym samym miesiącu najlepszego 2020 roku. Był to rekordowy luty pod względem liczby odprawionych podróżnych w całej historii warszawskiego portu.

Jednocześnie według raportu publikowanego cyklicznie przez OAG, w lutym tego roku Lotnisko Chopina było najpunktualniejszym portem lotniczym na świecie, ze współczynnikiem 95,9 proc. odlotów na czas, wyprzedzając m.in. port w Dublinie, w Stuttgarcie oraz Dulles w Waszyngtonie. To awans z drugiego miejsca, na którym stołeczny port uplasował się w styczniowym wydaniu rankingu. Zestawienie uwzględnia 1,2 tys. lotnisk, które obsługują co najmniej 1,5 tys. lotów miesięcznie.

mówi Łukasz Chaberski p. o. Prezesa Polskich Portów Lotniczych

Liczba pasażerów odprawionych w stołecznym porcie od początku roku znacznie przewyższa najlepszy jak do tej pory styczeń i luty 2020 roku, czyli ostatni okres wzrostów przed pandemią. W sumie przez dwa pierwsze miesiące 2024 roku lotnisko odprawił 2.785.627 podróżnych.

W najkrótszym miesiącu tego roku na Lotnisku Chopina przeprowadzono 12,6 tys. operacji lotniczych. W sumie od początku roku w stołecznym porcie wykonano 25.618 operacji. Choć jest ich mniej o ponad 14 proc. w porównaniu do dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku, to pasażerów w tym samym okresie jest o 7 proc. więcej. Dane te wskazują, że linie lotnicze korzystają z większych maszyn oraz że osiągają lepsze wskaźniki wykorzystania miejsc tzw. Load Factory niż cztery lata temu.

Rekordowy był też tonaż cargo. Stołeczny port obsłużył o ponad 2 proc. więcej ładunków niż w najlepszym jak do tej pory lutym 2020 roku, czyli 8.278 ton.

W lutym Lotnisko Chopina odprawiło ponad 917 tys. osób w ruchu Schengen i blisko 488 tys. w ruchu Non Schengen. Wśród pięciu najbardziej popularnych, regularnych kierunków ze stołecznego portu znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Dubaj oraz Frankfurt.

Opracował, zdjęcie: Mirosław Mikulski
Źródło: Polskie Porty Lotnicze