Przez cały miesiąc na Facebooku „Dzieje się na Mazowszu” są publikowane posty poświęcone szesnastu historycznym miejscom regionu. W tym roku zaplanowano również osiem rozmów z ekspertami i historykami. Filmy te przybliżą nie tylko fakty, ale również ciekawostki i wzruszające opowieści związane z danymi miejscami.

– zachęca Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. 

Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić w tym roku. Więcej informacji na stronie https://www.facebook.com/dziejesienamazowszu

Sulejówek, maleńkie miasteczko nieopodal Warszawy, kryje w sobie historię o odzyskaniu polskiej niepodległości, zaklętą w Muzeum Józefa Piłsudskiego. W samym sercu tego sosnowego zakątka wśród drzew stoi dworek Milusin, dom Marszałka, dar wiernych żołnierzy. Obok dworku niepozornie wkomponowano nowoczesny budynek, którego podziemna część skrywa gigantyczną, narracyjną wystawę. Ta fascynująca opowieść nie dotyczy wyłącznie Piłsudskiego – w kolejnych rozdziałach pojawiają się barwne postacie: awanturnicy, dywersanci, odważne kobiety pełniące przywódcze role.

W cichym, leśnym zakątku Mazowsza leży Muzeum Treblinka – miejsce pamięci ofiar niemieckiego obozu zagłady. Muzeum obejmuje tereny dawnego Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy, dawnej kopalni żwiru, Miejsca Straceń oraz tzw. „Czarnej Drogi”. Na symbolicznym cmentarzu, w którym 17 000 kamiennych głazów oddaje cześć tym, którzy odeszli, góruje centralny pomnik – milczący świadek tragedii, jaka rozegrała się tu podczas II wojny światowej. Wszystkie te elementy składają się na przejmujący obraz – wspomnienie miejsca, w którym naziści pozbawili życia 800 tys. ludzi.

Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce, które upamiętnia heroizm powstańców i cywilów walczących o wolność stolicy w 1944 roku. W pełnych emocji ekspozycjach muzeum wykorzystano interaktywne instalacje, realistyczne scenografie i multimedia, które przenoszą zwiedzających do czasów Powstania – od odtworzonych kanałów po repliki barykad. Centralnym punktem jest stalowa ściana z datami i wydarzeniami Powstania, oddająca hołd jego uczestnikom. To miejsce pamięci, które inspiruje do refleksji nad historią i wartością wolności.

Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry upamiętnia ofiary masowych egzekucji w Puszczy Kampinoskiej podczas II wojny światowej. To miejsce refleksji, w którym ekspozycja dokumentów i przedmiotów osobistych przybliża historie zamordowanych polskich patriotów i intelektualistów. Otoczony lasem cmentarz nadaje miejscu szczególną atmosferę zadumy, przypominając o odwadze i tragicznych losach ofiar, których pamięć trwa w ciszy Palmiry.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna