Mierzeja Wiślana to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Polski odcinek liczy ok. 30 kilometrów i choć latem bywa tu naprawdę tłoczno, to warto przyjechać tu z rodziną, zwłaszcza do Krynicy Morskiej.

Mierzeja Wiślana ma około 96 km długości i 1–2 km szerokości. Najbardziej malowniczy odcinek oddzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskie liczy 56 km, z czego ok. 30 km znajduje się po stronie polskiej. Największym i najbardziej znanym kurortem jest Krynica Morska. To doskonałe miejsce do letniego wypoczynku, ale w środku sezonu lepiej nie przyjeżdżać tu bez wcześniejszej rezerwacji, bo znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem.

Zanim jednak dojedziemy do Krynicy, to po drodze musimy minąć “Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”, nazywany popularnie przekopem Mierzei Wiślanej. Choć z ekonomicznego punktu widzenia, inwestycja za dwa miliardy złotych jest mocno dyskusyjna, to niewątpliwe stanowi ogromną atrakcję turystyczną. Każdy kto tu przyjeżdża musi obejrzeć przekop i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na jego tle.   

Plaże i lasy

Nadmorski kurort słynie ze wspaniałej piaszczystej plaży oraz lasów, które rozciągają się wzdłuż brzegów Bałtyku. Tu także znajduje się jedyna na Mierzei Wiślanej latarnia morska. Pochodzi ona z końca XIX w. i ma 26,5 m wysokości. Latarnię można zwiedzać, a z jej korony rozciąga się wspaniały widok na okolicę. W pogodne dni widać z niej nawet Trójmiasto. Warto też zobaczyć stojący w centrum uzdrowiska pomnik Pierwszych Osadników przybyłych do Krynicy po zakończeniu II wojny światowej. Przedstawia on rybaka ciągnącego sieć pełną ryb, a na cokole umieszczony jest napis: “To nie sztorm na morzu, ale wiatr historii rzucił nas w te strony”.

W pochmurne dni warto ruszyć śladami starej zabudowy krynickiej. Jest co podziwiać, gdyż jest tu wiele willi i pensjonatów wzniesionych na początku XX wieku. W Krynicy znajduje się też wyjątkowa ulica, to ulica… Teleexpresu. Poza licznymi willami i hotelami stoi przy niej kościółek, w którym letnie dni odbywają się msze na świeżym powietrzu przy ołtarzu w kształcie łodzi. Mierzeja znana jest także z wysokich wałów wydmowych, które są świetnymi punktami widokowymi. Około dwa kilometry od centrum miasta w kierunku granicy z Rosją znajduje się Wielbłądzi Garb, najwyższa stała wydma w Europie o wysokości blisko 50 m. Jej nazwa wzięła się stąd, że patrząc na nią od strony Zatoki Gdańskiej zobaczymy dwa garby, jak u wielbłąda.

Z innego punktu widokowego o nazwie Łysa można dostrzec zarys katedry we Fromborku po drugiej stronie Zalewu. Kto chce zobaczyć Frombork z bliska, w sezonie letnim może tam popłynąć statkiem wycieczkowym z portu w Krynicy. Rejsy organizowane są codziennie, a na miejscu mamy cztery godzin na zwiedzanie miasta. Potem statek wraca do Krynicy.

Śladami Kopernika

We Fromborku kilkadziesiąt lat swojego życia spędził Mikołaj Kopernik. Tu też, w katedrze znajduje się grób słynnego astronoma. Jego poszukiwania trwały bardzo długo i dopiero w 2010 roku ogłoszono, że zidentyfikowano szczątki astronoma.

Najważniejsze zabytki we Fromborku znajdują się na Wzgórzu Katedralnym, a najcenniejszą budowlą jest właśnie bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja z XIV w. W jej wnętrzach, obok grobu Kopernika znajdują się też jedne z najsłynniejszych w kraju barokowych organów z 1683 r. W sezonie letnim organizowane są tu koncerty dla turystów. Jeśli zdecydujemy się posłuchać muzyki warto założyć koszulkę z długim rękawem. Ze względu na grube mury, we wnętrzu katedry nawet w upały jest zimno i można zmarznąć.

Koniecznie trzeba też zajrzeć do Wieży Kopernika, która jest najstarszym elementem fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. W latach 1504-1543 wieża była własnością wielkiego astronoma i tu znajdowało się jego mieszkanie. Inna atrakcja to Dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego z  XVI-XVII w.  Mieści się w niej planetarium oraz taras widokowy, z którego można podziwiać okolicę. W Dzwonnicy zawieszone jest także wahadło Foucaulta, służące do stwierdzenia ruchu obrotowego Ziemi.

Atrakcje Mierzei Wiślanej

Na mierzei, w okolicach Krynicy, jest wiele znanych miejscowości letniskowych – Kąty Rybackie, Stegna, Jantar czy Skowronki. W Kątach Rybackich warto zobaczyć Muzeum Zalewu Wiślanego, w którym można podziwiać stare łodzie rybackie. Jantar to z kolei stara osada rybacka, której nazwa wywodzi się z języka litewskiego i oznacza bursztyn. Od kilkunastu lat odbywają się tu mistrzostwa świata w poławianiu tego kruszcu, które przyciągają turystów nie tylko z Polski. Jest u też ośrodek wypoczynkowy z krytym basenem oraz gejzerami wodnymi i solankowym jacuzzi.

Dużą atrakcją zwłaszcza dla dzieci jest Żuławska Kolejka Wąskotorowa, jedna z najstarszych w Polsce. Jej trasa wiedzie z Nowego Dwory Gdańskiego przez Stegnę do Sztutowa. W Sztutowie znajduje się także zabytkowy XIX w. most zwodzony znany z serialu “Czterej pancerni i pies”. Nakręcono na nim odcinek, w którym załoga “Rudego” podczas marszu na Berlin zdobywa jeden z przyczółków. Nie można też pominąć byłego obozu koncentracyjnego Stutthof. Do obecnych czasów przetrwał budynek komendantury oraz kilka drewnianych baraków. Jest też krematorium oraz bocznica kolei wąskotorowej, którą przywożono do obozu więźniów. Warto też zajrzeć do barkowego kościoła w Stegnie z 1683 r., który jest prawdziwą perełką architektury.

Tekst i zdjęcia: Mirosław Mikulski