Małopolska na rodzinny wyjazd jest najlepszym prezentem, jaki można sobie podarować zimą. Świetnie przygotowane ośrodki narciarskie, kilometry widokowych tras narciarstwa biegowego, profesjonalne snowparki dla snowboardzistów, górskie trasy skiturowe, liczne szlaki do uprawiania zimowej turystyki pieszej, a także tory saneczkowe i lodowiska – aktywność w zimowej Małopolsce to słowo klucz.

Jeśli ktoś nie umie jeszcze jeździć na nartach, ale w tym roku chce spróbować swoich sił w tym sporcie, to w Małopolsce wiemy, w czyje ręce Was oddać. W każdej stacji narciarskiej w regionie m.in. w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Krynicy-Zdroju czy Szczawnicy, czekają na Was wykwalifikowani instruktorzy, którzy służą swoim doświadczeniem, wiedzą oraz opieką. A po zimowych szaleństwach jest tylko jedna słuszna droga – do basenów termalnych, w których relaksująca kąpiel, oprócz odprężenia dostarczy również prozdrowotnych właściwości. Nieziemskie widoki ośnieżonych górskich szczytów w cenie.

Dla zapalonych piechurów lubiących wycieczki zimową porą, Małopolska to istny raj wędrówkowy! Szlaki i ścieżki prowadzą nie tylko przez 6 parków narodowych i aż 11 parków krajobrazowych, ale także po najbardziej widokowych miejscach naszego regionu. To idealny pomysł nie tylko na zaczerpnięcie świeżego powietrza, ale przede wszystkim – na doświadczenie piękna i natury w wyjątkowej postaci.

Małopolska to region liczący ponad 15 tysięcy km2. Ileż na takim terenie skrywa się okazji do nowych odkryć, doświadczeń oraz przygód! Region można przemierzać wieloma szlakami, każdy z nich jest mikropodróżą do wnętrza bogactw małopolskiego świata. Można ruszyć kulinarną Trasą Smakoszy, Szlakiem Rzemiosła Tradycyjnego, Szlakiem Architektury Drewnianej, Kultury Wołoskiej czy szlakiem najpiękniejszych miast oraz miasteczek małopolskich.

Można również odkrywać Małopolskę tropiąc kadry z ulubionych filmów, szukając miejsc znanych z książek i wierszy, albo podążać traktami, które przemierzali znamienici artyści. Nie będzie to trudne, bo Małopolska ma w sobie magnetyzm, który każdego przyciąga z ogromną siłą. Wszyscy znajdują na nią swój sposób. A w zimowej odsłonie prezentuje się wyjątkowo.

Ferie to moment oddechu i odpoczynku przede wszystkim dla dzieci. Jak można im jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten czas? W Małopolsce poza stokami narciarskimi i zimowymi atrakcjami, na najmłodszych czeka masa niezwykłych aktywności, po których pozostaną cudowne wspomnienia na lata.

Można np. ruszyć rodzinnie do nowoczesnych parków rozrywki. Masę radości i frajdy dostarczą wizyty w Energylandii w Zatorze, czy Parku Miniatur w Inwałdzie. Warto również zobaczyć unikatowe Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, zwiedzić żywe i interaktywne muzea, odwiedzić dwie historyczne kopalnie soli, które zabiorą małych i dużych w fascynującą podróż po tajemnicach solnego świata.

Na poszukiwaczy przygód czekają legendy i niezwykłe historie, poukrywane w zakamarkach małopolskich zamków i warowni. Czy na Zamku Królewskim na Wawelu straszy? Kto na zamku w Niedzicy ukrył skarb Inków? A w Pieskowej Skale snuje się korytarzami tajemnicza postać w czarnym płaszczu? Rozwiązanie tych zagadek znajdują się bliżej, niż Ci się wydaje.

15 stycznia ferie rozpoczęli uczniowie z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. 22 stycznia atrakcje Małopolski zaczną odkrywać dzieci z podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego, a 29 stycznia z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. 12 lutego wymarzone ferie rozpoczną uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego.

Gdzie wybrać się na romantyczny spacer? Dokąd udać się, by spokojnie pobiegać na nartach, a gdzie by na nich zjechać? Które miejsca nadają się na wyprawy skitourowe? Jakie atrakcje kryją termy, czym kuszą podniebienia regionalne karczmy? O tym wszystkim w specjalnym magazynie narciarskim „Małopolska Aktywnie Zimą”.  Premiery kolejnych odcinków – w każdy piątek stycznia i lutego – na stronie visitmalopolska.pl oraz na Facebooku „Odkryj Małopolskę” ( https://www.facebook.com/MSIT.OdkryjMalopolske/).

– mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego