Regionalny pociąg Oravka jest ważnym środkiem transportu dla mieszkańców regionu Orawy, natomiast dla turystów przejazd nim jest okazją do podziwiania krajobrazów. Na trasie liczącej niespełna 60 kilometrów w przepięknych miejscach znajduje się 21 stacyjek; wiele z nich to punkty wyjścia umożliwiające rozmaite formy spędzania wolnego czasu w tym wyjątkowym regionie.

– wyjaśnia Matúš Kvas, autor pomysłu wyścigu i jego współorganizator.

Bilet kolejowy kupiony 15 czerwca 2024 roku na trasę z Kraľovan do Trstenej lub dłuższą uprawnia do wejścia:

  • na Zamek Orawski, gdzie można za darmo zwiedzić podstawową trasę,
  • na pływalnię Aquarelax w Dolnym Kubínie, gdzie za darmo można spędzić w basenie pływackim 90 minut,
  • do Galerii Orawskiej w Dolnym Kubínie i bezpłatnego obejrzenia prezentowanych ekspozycji,
  • do Galerii Márii Medveckiej w Tvrdošínie, gdzie można za darmo obejrzeć ekspozycję,
  • a także do Orawskiej glinianej szopki w Trstenej.

Wystarczy okazać bilet kolejowy i można wejść za darmo. Promocja obowiązuje wyłącznie 15 czerwca 2024 roku.

Całodniowy program towarzyszący na stacji końcowej

Oravka jedzie z Kraľovan do Trstenej. Podobnie biegnie trasa Faster than a Train; w chwili odjazdu pociągu na peronie pojawi się peleton 60 kolarzy, którzy będą starali się wyprzedzić pociąg.

– uzupełnia Juraj Fačko, współorganizator wyścigu.

W Trstenej, na placu M. R. Štefánika, przygotowano dla publiczności bogaty program.

– oznajmia Matúš Kvas.

Przez cały dzień będzie nam towarzyszyć dwoje konferansjerów – Becca i Šorty z radia Európa 2. W programie przewidziano oczekiwanie na peletony połączone z kibicowaniem im na ostatniej prostej przy stacji kolejowej. O 13:00 zaczną się występy muzyczne. Jako pierwsza wystąpi kapela ludowa Oravskí richtári (Orawscy wójtowie), następnie zagra zespół Stolen Money z Dolnego Kubína, a po nim trio Chiki Liki Tu-A. Po dojechaniu ostatniego peletonu na metę zagra Billy Barman, a wieczór zakończy godzinny koncert DJ EKG. Podczas występów będzie można skosztować pysznych dań, napić się piwa i zobaczyć, co dzieje się na stoiskach partnerów wydarzenia.

W tym roku w Faster than a Train wystartują trzy peletony kolarskie, do których każdy mógł się zgłosić, oraz już tradycyjnie peleton zaproszonych znanych gości. Pojadą w nim na przykład: biznesmen Šimon Šicko, wschodząca gwiazda hokeja z Trstenej – Juraj Pekarčík, pierwszy słowacki zwycięzca Ironmana – Michal Holub, kajakarz-slalomista Alexander Slafkovský, były bramkarz hokejowy Ján Laco i triatlonista Richard Varga. Na starcie tradycyjnie pojawią się: artysta plastyk Erik Šille, neurobiolożka Dominika Fričová oraz producent Michal „Yaksha” Novotný. Ten peleton wystartuje z Kraľovan o 14:28.

– zapraszają organizatorzy.

Z Kraľovan wystartują cztery peletony o godzinie: 8:28, 10:28, 12:28 i 14:28. Rejestracja na drugą edycję wyścigu jest już zakończona i nie można dołączyć do peletonów.

Program towarzyszący w Trstenej będzie trwał cały dzień, a wystąpią: Oravskí richtári, Stolen Money, Chiki Liki Tu-A, Billy Barman oraz DJ EKG.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej, trasę w aplikacji Strava a wszystkie ważne informacje zamieszczane są również na Facebooku lub Instagramie.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: SLOVAKIA TRAVEL