Ósme Forum Hotelarzy IGHP, uroczysta Gala 20-lecia Izby, wygrana w projekcie na Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie hotelarstwa, konferencja dla nauczycieli, 75 nowych członków, 736 przeszkolonych hotelarzy, 12 ankiet branżowych – tak w skrócie można podsumować mijający 2023 rok w Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
W 2023 roku Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego obchodziła 20-lecie działalności. To był czas realizacji wielu inicjatyw. 8. Forum Hotelarzy IGHP, które odbyło się 19 września w Warszawie, było najbardziej licznym spotkaniem członków i przyjaciół IGHP. W wydarzeniu wzięło udział 270 uczestników, a wśród gości specjalnych był prezydent HOTREC Alexandros Vassilikos, dyrektor generalna HOTREC Marie Audren oraz dr Maciej Kawecki. Tego samego dnia wieczorem miała miejsce jubileuszowa Gala 20-lecia IGHP, w której uczestniczyło 350 gości z kraju i zagranicy. Z okazji jubileuszu Izby zostało przyznanych wiele okolicznościowych wyróżnień i dyplomów, zarówno dla hotelarzy, jak i dla IGHP. Wydarzenie uświetnił występ Sylwii Grzeszczak.
IGHP stale poszerza grono swoich członków. W minionym roku do Izby dołączyły 64 hotele i obiekty hotelarskie. Były to zarówno duże sieciowe hotele, jak i małe rodzinne obiekty. Certyfikat członkostwa otrzymały m.in. Lemon Spa, M23, Hotel Belmonte, Hotel Mercure Katowice, Hilton Garden Inn Kraków, Double Tree by Hilton Kraków, Pomorze Health &Family Resort, Hotel Zatoka, Hotel Enter, San Medica Spa, Hotel Mazury Giżycko, Hotel Robert’s, Leonardo Boutique Kraków, Hampton by Hilton Białystok, Hotel Sante, Mercure Kraków Fabryczna. Warto podkreślić, że IGHP tworzą nie tylko hotele. Wśród nowych członków jest też 10 szkół branżowych oraz 11 dostawców produktów i usług dla branży.
W trakcie ostatnich dwunastu miesięcy IGHP zrealizowała kilka kluczowych projektów. Odbyła się m.in. druga konferencja dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu, w której wzięło udział ponad 250 osób. Do programu Dobrych Praktyk IGHP dołączyły 52 hotele oraz 16 szkół. Eksperci IGHP przeszkolili ponad 730 hotelarzy w trakcie 47 szkoleń. Miało miejsce 15 spotkań regionalnych hotelarzy, w których wzięło udział 434 osób oraz dwa spotkania z młodzieżą w Poznaniu i Łodzi z udziałem 900 uczniów.
IGHP została została partnerem Urzędu Marszałkowskiego woj. dolnośląskiego przy realizacji projektu Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie hotelarstwa w Dolnośląskim Zespole Szkół w Biedrzychowicach. Izba rozpoczęła również prace nad powstaniem Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy IGHP, którego otwarcie jest planowane na 1. kwartał 2024 roku. We wrześniu IGHP zakończyła prace nad Kodeksem Dobrych Praktyk RODO w hotelarstwie, który teraz czeka na zatwierdzenie przez prezesa UODO. Dzięki współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę Izba współtworzyła procedury ochrony małoletnich w hotelach. Obecnie trwają prace nad opracowaniem standardów zgodnych z nowymi przepisami, które wejdą w życie w lutym 2024 roku. IGHP już zapowiedziała szkolenia hotelarzy z tego obszaru.
Co miesiąc IGHP przeprowadza ankiety wśród hotelarzy, w których pyta o aktualną sytuację branży. Wyniki 12 analiz posłużyły Izbie w komunikacji z interesariuszami. Dla IGHP ważne jest też angażowanie się w kwestie społeczne. W maju i sierpniu w większości miast wojewódzkich Izba zorganizowała Ogólnopolską Akcję Krwiodawstwa, w której hotelarze łącznie oddali 115,2 litrów krwi. W pierwszej edycji rekord padł w Łodzi, w drugiej w Rzeszowie.
Nowe korzyści dla członków Izby
2023 rok był nie tylko pełen wspomnień, lecz przede wszystkim zapowiedzi nowych korzyści dla członków. Jednym z wyzwań współczesnego hotelarstwa jest kwestia ograniczenia śladu węglowego przez hotele. Dlatego też Izba przygotowała dla członków specjalną ofertą wykorzystania zielonej energii. IGHP finalizuje również prace nad 5-procentową obniżką opłat dla swoich członków z tytułu praw autorskich i pokrewnych. W 2025 roku roku zostanie uruchomione Branżowe Centrum Umiejętności, którego celem jest dokształcanie uczniów szkół zawodowych i hotelarskich. IGHP rozpoczęła też prace nad udziałem w nowym programie (Elena), dzięki któremu hotele członkowskie mogłyby skorzystać z funduszy UE na przygotowanie dokumentacji technicznej w procesie ubiegania się o finansowanie ze środków unijnych na termomodernizację obiektów.
Natomiast już w 2023 roku członkowie IGHP mogli skorzystać ze specjalnej, niskiej ceny 100 zł netto za jednodniowe oraz 200 zł netto za dwudniowe profesjonalne szkolenia branżowe realizowane przez Izbę.
Dwie dekady inicjatyw służących rozwojowi branży
W ciągu 20 lat istnienia IGHP stała się największą organizacją branży hotelarskiej w Polsce. Jednoczy dzisiaj ponad 630 hoteli (ponad 52 tysiące pokoi hotelowych), 49 dostawców i 16 szkół kształcących dla branży hotelarskiej, 1 fundację i 1 instytut.
Historia Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego nierozerwalnie łączy się z rozwojem nowoczesnego hotelarstwa w Polsce. W listopadzie 2003 roku powstała organizacja powołana przez 123 podmioty HORECA, która została zarejestrowana pod nazwą Izba Gospodarcza – Polskie Zrzeszenie Hoteli (PZH). Pod obecną nazwą IGHP działa od marca 2007 roku. Przez ten czas zrealizowała kilkadziesiąt projektów i inicjatyw z różnych obszarów, a w 2023 roku wdrożyła nowy pakiet korzyści dla członków.
W 2023 roku świętowaliśmy 20 lat istnienia IGHP. Blisko połowę tego czasu mam zaszczyt kierować Izbą, która cieszy się niesłabnącym uznaniem branży hotelarskiej, stale poszerzając grono członków. Pracuję ze wspaniałymi, pełnymi pasji hotelarzami, a ostatnie lata pokazały, że mimo ogromnych przeciwności losu w postaci pandemii czy wojny za naszą granicą, IGHP zapewnia społeczności hotelarskiej oczekiwane wsparcie
– mówi Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Bogate dwie dekady doświadczenia IGHP to m.in. organizacja w całym kraju łącznie 105 spotkań regionalnych hotelarzy. 100 hoteli otrzymało Certyfikaty Dobrych Praktyk IGHP w ramach programu Izby, w którym uczestniczy 68 szkół. Eksperci IGHP przeprowadzili 337 szkolenia, w których wzięło udział 3 516 hotelarzy. IGHP zorganizowała dwie ogólnopolskie konferencje dla nauczycieli szkół branżowych, osiem Forów Hotelarzy IGHP oraz dwie uroczyste gale. W regionach Izbę z sukcesem reprezentuje obecnie 15 dyrektorów regionalnych – doświadczonych i zaangażowanych hotelarzy, którzy lokalnie służą branży wsparciem.
IGHP jest dzisiaj najbardziej wpływową organizacją w branży hotelarskiej. Każdego dnia pracujemy na rzecz rozwoju hotelarstwa i dbamy o interesy naszych członków. Znakiem rozpoznawczym Izby jest transparentna i szybka komunikacja, zarówno z członkami, jak i z całą branżą
– mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.
Głos polskiego hotelarstwa jest słyszany również na arenie międzynarodowej. Od 2015 roku IGHP jest członkiem HOTREC (Konfederacja Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach UE i europejskiego obszaru ekonomicznego), a od 2022 roku członkiem stowarzyszonym HSU (Hotelstars Union), organizacji, która promuje w krajach europejskich nowoczesny system klasyfikacji hoteli.
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego