Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Koszalinie posiada Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w kategorii trzech gwiazdek, a jednocześnie jest laureatem ubiegłorocznego Konkursu na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce. Ośrodek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz uzyskał certyfikat Miejsce Przyjazne Rowerzystom.

W Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej można uzyskać informacje na temat atrakcji turystycznych oraz informacje praktyczne. Dla turystów preferujących aktywny wypoczynek zgromadzona jest baza wiedzy o szlakach pieszych, rowerowych, o możliwości uprawiania turystyki wodnej. Punkt dysponuje obszerną kolekcją bezpłatnych materiałów w językach obcych, przede wszystkim w języku angielskim oraz niemieckim. Centrum służy pomocą w zakresie informacji na temat bazy noclegowej i gastronomicznej.

Dla osób odwiedzających przygotowano strefę wypoczynku – siedziska i fotele, kącik dla najmłodszych turystów, gdzie dzieci mogą zająć się zabawą, czytaniem książeczek, bądź rysowaniem oraz biblioteczkę turystyczną. Turyści mogą skorzystać z bezpłatnego internetu bezprzewodowego.

Na miejscu można kupić mapy, przewodniki, książki oraz pamiątki, a także otrzymać bezpłatne wydawnictwa. Punkt zajmuje się również dystrybucją lokalnej prasy.

Ważnym aspektem działalności centrum jest współpraca z wieloma jednostkami samorządowymi na szczeblu lokalnym i wojewódzkim, stowarzyszeniami, szkołami, związkami oraz z z innymi informacjami turystycznymi. Wymiana doświadczeń i pozyskiwanie dla odwiedzających turystów bezpłatnych materiałów promocyjnych – map, broszur i przewodników.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Stopnie schodów do centrum są oznaczone na żółto tak, aby były lepiej dostrzegalne dla osób niedowidzących, strona internetową dostosowano do potrzeb osób niedowidzących. Pracownicy centrum pomagają osobom starszym, także niedowidzącym i niedosłyszącym np. kserując i powiększając tekst dokumentów, czy wyszukując informacje w sieci, w ramach walki z wykluczeniem cyfrowym. Dysponują środkami wspomagającymi komunikację osób głuchoniemych – komunikatorami i aplikacjami, umożliwiające transkrypcję „na żywo”, a także udostępniają informacje w formie drukowanej.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej to miejsce, które zaspokoi potrzeby turystów, szukających informacji o Koszalinie i regionie. Pracownicy z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania i chętnie będą służyć pomocą. Przed wejściem znajdują się stojaki na rowery, a CIKIT udostępnia listę serwisów i sklepów rowerowych oraz zestaw narzędzi naprawczych. Warto, by każdy turysta po przyjeździe do Koszalina kierował swoje pierwsze kroki do Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dworcowej 11-15, gdzie otrzyma bezpłatne mapy, broszury, kupi magnes, otrzyma wskazówki dojazdu, dowie się co warto zobaczyć w mieście i okolicy, a także dostanie informacje na temat dobrych miejsc noclegowych, sprawdzonych kawiarni, czy smacznych restauracji. Dla osób odwiedzających przygotowano strefę wypoczynku – siedziska i fotele, kącik dla najmłodszych turystów, gdzie dzieci mogą zająć się zabawą, czytaniem książeczek, bądź rysowaniem.

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych i śledzenia mediów społecznościowych Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej www.cikit.koszalin.pl; https://www.facebook.com/rcit.koszalin

Tekst: MM
Źrółdro: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
w Koszalinie