„Sekretna miłość” to trasa turystyczna stworzona przez Wilno śladami historii miłosnej Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Trasa obejmuje liczne miejsca na wileńskiej Starówce, które były istotne w życiu zakochanych. Audio przewodnik wraz z pełną trasą turystyczną są dostępne na stronie internetowej.  

W XVI wieku w Wilnie miała miejsce historia miłosna Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski Zygmunta Augusta oraz Wielkiej Księżnej Litewskiej i Królowej Polski Barbary Radziwiłłówny. Więź pary królewskiej była bardzo silna, a ich zachowanie w ówczesnym społeczeństwie było skandaliczne i dramatyczne. Historia ich tragicznej miłości była zawsze owiana tajemnicą i tematem do wielu intryg i domniemań.  

Historia ich potajemnej miłości stała się inspiracją do stworzenia trasy turystycznej biegnącej przez miejsca w Wilnie, które w XVI wieku odwiedzała zakochana para. Trasa „Sekretna miłość” zawiera 21 przystanków, dzięki którym odwiedzający poznają biografię Barbary od początków jej romansu z Zygmuntem Augustem, przez historię rozwoju ich miłości i koronację Barbary na Królową Polski w 1550 roku, aż po jej śmierć. Projekt „Sekretna miłość” obejmuje również audio przewodnik, który został nagrany w taki sposób, jakby historia została opowiedziana przez samą Barbarę Radziwiłłównę. Podczas trasy odwiedzający, zwiedzając Wileńską Starówkę wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dotrą do najważniejszych zabytków stolicy. Jednym z pierwszych punktów na trasie jest Pałac Królewski, gdzie turyści usłyszą o początkach ich historii miłosnej.

Trasa kieruje dalej do Katedry, gdzie odbył się potajemny ślub zakochanej pary. Wspomniana Katedra, to również miejsce początkowego spoczynku Barbary. Trasa poprowadzona jest również przez lokale gastronomiczne, inspirowane historią pary. Wartym uwagi przystankiem jest Restauracja Lokys – dawniej dom bogatego wileńskiego kupca, a obecnie zajazd, który oferuje posmakowanie potraw, które 500 lat temu gościły na ucztach w pałacach.  

Odwiedzający podążając trasą dotrą również do ekskluzywnego 5-gwiazdkowego hotelu Stikliai. W hotelu znajduje się apartament nazwany imieniem księżnej, a także jej piękny portret namalowany przez litewskiego artystę Raimondasa Miknevičiusa, który znajduje się w holu hotelu. 4-oosbowy apartament jest możliwy do wynajęcia.  

W kolejnej części trasy, odwiedzający poznają dalsze losy i trudności jakie para spotkała na drodze swojej miłości. Historia Barbary i Zygmunta Augusta to dramatyczna i niezwykła historia pokazująca wielkie oddanie, hard ducha i brak akceptacji dla powszechnie panujących wtedy zasad. Jak powiedziała sama Barbara: „Nie uległam szlachcie, wyszłam za moją miłość. Nasza miłość była przepiękna choć historia tak skomplikowana. Po dziś dzień, nasze życie wspominane jest jako najromantyczniejsza wileńska historia miłosna.”  

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Lithuania Travel/Travel Advance