Ferie zimowe to niepowtarzalna okazja do odprężenia i zabawy dla całej rodziny, a Małopolska jest wprost idealna do spędzenia zimowego wypoczynku.
Fot. PKL

Na Kasprowym Wierchu, “świętej górze narciarzy przedstawiciele Województwa Małopolskiego, Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Polskich Kolei Linowych uroczyście zaprosili turystów na ferie zimowe w Małopolsce. 

Małopolska – to region, w którym góry zajmują ponad połowę powierzchni. I to góry, które znane są każdemu turyście – Tatry, Pieniny, Gorce oraz kilkadziesiąt ośrodków narciarskich jak Białka Tatrzańska, Krynica-Zdrój, Zakopane czy Szczawnica i kilometry tras do uprawiania narciarstwa biegowego czy skiturów.

Bez wątpienia nowością tegorocznego sezonu zimowego jest 6 osobowa kolej krzesełkowa, która wywiezie narciarzy na Jaworzynę Krynicką, a także nowa kolej krzesełkowa oraz trzy trasy narciarskie, przystosowane dla dzieci i osób stawiających pierwsze kroki na nartach w Ośrodku Narciarskim Master-Ski w Tyliczu

– mówi Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Zimowa oferta Małopolski jest niezwykle bogata i różnorodna. Ponad 150 kilometrów zróżnicowanych pod względem trudności tras narciarskich, prawie 60 stacji i ośrodków narciarskich. Od Beskidu Małego na zachodzie po Beskid Niski na wschodzie, od pogórzy po Tatry, znajdują się mniejsze i większe ośrodki narciarskie, spełniając oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Dobra infrastruktura turystyczna, specjalne trasy i atrakcje dla najmłodszych gwarantują bezpieczne szusowanie.  Wszystko to sprawia, że Małopolska jest idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

Na zimowej mapie Małopolski znaleźć można ogrom atrakcji turystycznych, imprez, szlaków i zakątków znanych i nieznanych, które idealnie nadają się dla całej rodziny. Narty i snowboard, to nie jedyne propozycje, z których można skorzystać. Są nimi również liczne baseny termalne, malownicze trasy biegowe, niespotykana nigdzie indziej atmosfera i pieczołowicie pielęgnowane tradycje i zwyczaje

– zauważa Iwona Gibas z zarządu województwa.

Fot. PKL

Ciekawą alternatywą na rodzinne spędzanie zimowego czasu na świeżym powietrzu są narty biegowe. Ta forma aktywności staje się coraz popularniejsza, a Małopolska zaprasza miłośników biegówek na mnóstwo tras o różnym stopniu trudności. Warto wymienić trasy w głównych ośrodkach narciarskich, w Nowym Targu, w Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa, trasy wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym, czy ok. 80 km tras w Krzywej w Beskidzie Niskim. Każdy znajdzie w Małopolsce trasę dostosowaną do swoich umiejętności i kondycji. Wiele z nich dostępnych jest przez długie tygodnie, bo tu zima trwa najdłużej!

Na swoich amatorów czekają również liczne w Małopolsce trasy skiturowe, łączące wędrówkę po górach z narciarstwem zjazdowym. Coraz więcej osób wędruje na tego typu nartach po szlakach w Beskidzie Sądeckim, Wyspowym, Makowskim, Gorcach czy Pieninach. Wybór możliwości jest ogromny, a wiele zależy od naszych umiejętności, sił i upodobań.

Fot. PKL

Wspaniale zrelaksować, ogrzać się oraz spędzić czas można w małopolskich basenach termalnych. Jest to również polecana forma aktywności po białym szaleństwie, która pomaga zregenerować siły. Sprzyja temu również ich lokalizacja, gdyż wszystkie znajdują się bardzo blisko stacji narciarskich: w Białce Tatrzańskiej, Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej, Chochołowie, Zakopanem, (m.in.: Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Gorący Potok w Szaflarach, Termy Szaflary, Termy BUKOVINA, Chochołowskie Termy czy baseny termalne w Aqua Parku w Zakopanem).

Nie zapominajmy jednak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa – by z zimowego wypoczynku przywieźć nie tylko niezapomniane wspomnienia, ale także wrócić „całym i zdrowym”. Zimowe góry są piękne, ale wymagają pokory, rozwagi i odpowiedniego przygotowania do różnego rodzaju aktywności. Zadbajmy zatem o odpowiedni strój, dostosujmy trasę wycieczki do warunków pogodowych oraz swoich możliwości, zwracajmy również uwagę na komunikaty TOPR i GOPR, a na stokach pamiętajmy o kaskach!

Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego Fot. PKL

Także ci, którzy lubią biesiadować, znajdą u nas liczne klimatyczne karczmy serwujące wyśmienite i jedyne w swoim rodzaju potrawy i trunki regionalne. Szczególnie polecam karczmy znajdujące się na Małopolskiej Trasie Smakoszy, bo przy dobrym jedzeniu żadna zima nie jest straszna!

– zachęca Iwona Gibas.

Ferie w Małopolsce – to także okazja do rozrywki i zabawy… Wielu wrażeń młodszym i starszym dostarczy Snowlandia w Zakopanem, park rozrywki wyczarowany ze śniegu, w którym znaleźć można śnieżny labirynt, piramidę, tor saneczkowy, czy igloo. Ten jeden z największych tego typu obiektów na świecie, przyciąga tłumy chętnych oraz… uwagę zagranicznych mediów. Warto wybrać się na znajdujący się w Tyliczu Snowtubing, czyli zjeżdżanie po śnieżnym torze na specjalnych, gumowych oponach/dętkach oraz na Sankostradę Krynica – czyli jeden z najdłuższych torów w Polsce. Specjalne propozycje dla dzieci mają również m.in. Popradzki Park Krajobrazowy, Park Miniatur w Inwałdzie czy Ogród Doświadczeń w Krakowie. A to dopiero początek długiej listy atrakcji.

Jan Piczura, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Fot. PKL

Ciekawym wydarzeniem, corocznie hucznie obchodzonym na Podhalu, będzie Karnawał Góralski. Kolędowanie, tańce zbójnickie, kumoterki, konkurs grup kolędniczych, wystawa owczarków podhalańskich, zawody strzeleckie czyli wspaniała impreza, mnóstwo atrakcji oraz niezapomniane wrażenia!

– mówi Jan Piczura – Wiceprzewodniczący Sejmiku WM.

W tym sezonie, Góralski Karnawał odbędzie się w dniach 9-12 lutego.

Ferie można również w ciekawy sposób spędzić w mieście! Nie zawiedziemy także tych osób, które od aktywnego wypoczynku wolą poznawanie kultury i tradycji. Małopolska kultura jest niezwykle bogata, a tradycje różnorodne i wciąż żywe. Planując wypoczynek w Małopolsce warto zatem spojrzeć na kalendarz wydarzeń i wybrać te, które wzbudzą nasze zainteresowanie. Udział w nich będzie z pewnością dużym przeżyciem, dostarczy wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. A jest w czym wybierać.

Fot. Mirosław Mikulski

Szczególnie polecamy ofertę małopolskich instytucji kultury, która jest naprawdę wyjątkowa.   Jedną z takich propozycji, której nie można pominąć spędzając ferie na Podhalu jest oferta Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzeum to wspaniała wizytówka nie tylko Podhala, ale całej Polski.

W tym sezonie odwiedzający będą mogli zobaczyć na nowo zaaranżowane wystawy etnograficzną i przyrodniczą. Swoje propozycje na ferie przygotowały również m.in. Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Miasteczko Galicyjskie, Skansen w Szymbarku, a w Krakowie – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka czy Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Aby być „na bieżąco” z małopolską, zimową ofertą turystyczną serdecznie zapraszamy do oglądania magazynu „ŚLIZG” na antenie TVP3 Kraków oraz na Facebooku na profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a także regionalnym profilu turystycznym Odkryj Małopolskę, Instagramie i Tik Toku

– poleca Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Dodatkowo, przez całe ferie zimowe, w każdą sobotę ze stacji narciarskich emitowane są wejścia pogodowe w programie Pytanie na Śniadanie, przygotowane dzięki współpracy Małopolskiej Organizacji z TVP2. Ich tematyka jest poświęcona aktywnościom na stoku, bezpieczeństwu, tradycjom, a przede wszystkim promocji Małopolski jako całego regionu.

Źródło i zdjęcia: Polskie Koleje Linowe