To będzie wielkie wydarzenie – po wielu latach opóźnień w 2023 roku w końcu ruszy Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze. Ma stać się nowym domem dla gigantycznej zbiorów eksponatów z czasów faraonów, liczących ponad 50 tysięcy przedmiotów.

Egipskie ministerstwo kultury zapowiada otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Kairze od dwóch dekad. Na drodze twórcom instytucji stanęły w tym czasie niepokoje społeczne, kryzys finansowy, a także – pandemia. Wygląda na to, że miłośnicy starożytności w tym roku otrzymają wspaniały prezent. Egipski resort kultury zapowiada, że Wielkie Muzeum Egipskie będzie największym na świecie kompleksem muzealnym tego typu na świecie.

Wielkie Muzeum Egipskie rusza w 2023 roku

Egipt to jeden z krajów, które mogą poszczycić się niezwykle bogatym dorobkiem. Zawdzięcza go swojej długiej historii, sięgającej czwartego tysiąclecia przed naszą erą, niektórzy badacze sięgają jeszcze dalej w przeszłość. Można się więc było spodziewać, że rozmiary i bogactwo ekspozycji w Wielkim Muzeum Egipskim będą wyjątkowo imponujące.

Nowe muzeum pomieści najcenniejsze historyczne artefakty pochodzące ze wszystkich okresów istnienia starożytnego Egiptu — ma być ich ponad pięćdziesiąt tysięcy. Wśród nich znajdzie się między innymi pełna kolekcja skarbów Tutanchamona i tysiące innych obiektów z czasów faraonów. Oprócz tego, zwiedzający będą mogli obejrzeć przedmioty z czasów prehistorycznych, a także z nowszego okresu, kiedy w Egipcie panowali Grecy i Rzymianie.

Przy czym eksponowana ma być około 1/3 zbiorów muzeum, w tym przedmioty z czasów panowania Tutenchamona czy zrekonstruowana barka słoneczna (według wierzeń podróżował nią bóg Ra) z czasów faraona Cheopsa.

Gmach Wielkiego Muzeum Egipskiego znajduje się zaledwie dwa kilometry od słynnego kompleksu piramid w Gizie. Autorami projektu instytucji są architekci z irlandzkiej pracowni Heneghan Peng Architects. Monumentalny kompleks o powierzchni stu tysięcy metrów kwadratowych będzie nawiązywał do historycznej architektury Egiptu. Przestrzeń wystawowa zajmie 24 tysiące metrów kwadratowych, czyli powierzchnię prawie czterech boisk do piłki nożnej.

Ze względu na fakt, że gmach znajduje się częściowo w dolinie Nilu, a częściowo na płaskowyżu, ma on kilka poziomów. Oryginalna bryła i wykorzystanie szkła sprawiają, że obiekt bardzo naturalnie wpisuje się w otaczający go pustynny krajobraz. W jego architekturze wykorzystano motyw piramidy, który powtarza się również we wnętrzach.

Źródło: sukces.rp.pl
Tekst: Anna Molęda-Kompolt