W Gdańsku oddano do użytku zmodernizowany gmach Dworca Głównego. To jeden z symboli Trójmiasta i ważny węzeł komunikacyjny obsługujący ponad 10 milionów pasażerów rocznie. Dzięki wartej 120 milionów złotych inwestycji, dworzec odzyskał swój unikalny, historyczny charakter, jednocześnie stając się nowoczesną przestrzenią gwarantującą komfort i bezpieczeństwo podróżnym. 

Reprezentacyjny Dworzec Główny, zbudowany w stylu tzw. renesansu gdańskiego, powstał w 1900 roku i od tamtego momentu, podobnie jak całe miasto, był świadkiem przełomowych, choć często dramatycznych wydarzeń. Charakterystyczny gmach ucierpiał zarówno podczas działań wojennych pod koniec II wojny światowej, jak i gdańskiej powodzi w 2001 roku.

W trakcie czteroletnich prac remontowych musieliśmy stawić czoło szeregowi wyzwań technicznych, geologicznych, inżynieryjnych. Jednak dzięki zaangażowaniu i poświęceniu wielu wybitnych fachowców: pracowników PKP S.A., głównego wykonawcy MOSTOSTAL-u Warszawa, gdańskich rzemieślników czy konserwatorów zabytków, możemy dziś świętować sukces i zachwycać się pięknem tego gmachu

– podkreślał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Gdańsk Główny odzyskał pierwotną bryłę, gdzie nad częścią północą przywrócono spadziste dachy z wieżyczkami z okładziną z blachy miedzianej. Dach dworca pokryto ceramiczną dachówką z zygzakami w kolorze żółtym i zielonkawym. Renowacji poddano 48-metrową wieżę dworca z zegarami, a także liczne detale architektoniczne na elewacji, w tym m.in. herby Gdańska znajdujące się nad wejściem głównym i trzymane przez lwy. Wiele pracy poświęcono również wnętrzom, w tym w szczególności holowi dworca — przywrócono oryginalną kolorystykę ścian, odtworzono dębowe witryny kas biletowych, a także oryginalną stolarkę drzwiową.

Modernizacja stacji Gdańsk Główny to element większego projektu realizowanego przez PKP S.A. oraz polski rząd, w ramach którego prace prowadzone są na 200 dworcach w całym kraju — w tym 20 na samym Pomorzu. Gdańsk Główny to 80. dworzec udostępniony podróżnym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i piąty w województwie pomorskim. Jeszcze w tym roku PKP planują otwarcie w tym regionie siedmiu dworców po modernizacji, w tym m.in. dworców Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański czy Żelistrzewo. 

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: PAP MediaRoom