Tylko około 24% ankietowanych w ogóle nie korzysta z city breaków – pozostali korzystają z tej formy wyjazdu w różnym wymiarze. Ponieważ osoby o odmiennych upodobaniach decydują się na takie wakacje z różną częstotliwością, różni je też motywacja do wybierania się na city break. Może to być ogólny relaks, zwiedzanie konkretnych lokalizacji i zabytków, odkrywanie kultury i atrakcji turystycznych.

Warszawa posiada bogatą ofertę muzeów i wystaw. Oferta muzeów jest na tyle bogata, że każdy odwiedzający znajdzie coś, co odpowiada jego preferencjom. Muzeum Warszawskiej Pragi i Muzeum Woli to doskonałe miejsca do poznania historii dzielnic stolicy. Wielbiciele dziejów Polski i świata mogą też zajrzeć do Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Życia w PRL.

Również Kraków oferuje moc zabytków dla miłośników city break’ów. Poszukujący wyjątkowego, historycznego klimatu historycznych zabytków mogą wybrać się do Sukiennic, dawnej dzielnicy żydowskiej Kazimierz, na Wawel, a następnie Drogą Królewska na Rynkek Główny. Do mniej oczywistych, lecz intrygujących atrakcji można zaliczyć socrealistyczną Nową Hutę.

Najwięcej ankietowanych wskazało, że ich motywacją jest zwiedzanie, chęć poznania miasta i jego historii oraz zobaczenie zabytków – było to 29%. Na drugim miejscu uplasowała się możliwość poznania kilku różnych miejsc, zamiast spędzania dłuższego czasu w jednym miejscu – na ten czynnik wskazało 21% respondentów. Na trzecim miejscu wymieniono aspekt finansowy, ponieważ city breaki są tańszą i bardziej dopasowaną do pieniężnych możliwości respondentów formą wypoczynku – tak twierdzi 18% ankietowanych. Pozostałe czynniki to: eventy w dużych miastach, koncerty, zakupy, ale również aspekt czasowy, ponieważ 10% ankietowanych wskazało, że nie ma czasu na dłuższe wakacje.

Równie ciekawe są odpowiedzi ankietowanych na pytanie, jaki aspekt decyduje o wyborze miejscowości na city break. Największa grupa – 31% – wskazała na ogólny koszt takiego wyjazdu. Na drugim miejscu – 23% – wskazano na zainteresowanie konkretną, jeszcze niepoznaną destynacją. Dalej wymieniano powrót do ulubionego miejsca, rekomendację znajomych, wygodne połączenia lotnicze i dojazd czy ofertę kulinarną danej miejscowości oraz ofertę miejsca noclegowego. Cena jest też głównym czynnikiem wyboru hotelu, w którym goście spędzą city break – wskazało na nią aż 60% ankietowanych.

Zapytani o najlepsze towarzystwo do wypadu, ankietowani odpowiedzieli jednoznacznie: 43% wskazało na partnera/partnerkę. Tuż za nimi znalazła się rodzina z dziećmi – 28% – oraz znajomi i przyjaciele – 17%. Zaledwie 8% ankietowanych wybrałoby się na city break w pojedynkę.

– komentuje Iwona Furtek, Cluster Poland Marketing Manager, Leonardo Hotels Polska.

Największe miasta naszego kraju, takie jak stolica i Miasto Królów Polski, posiadają szeroką ofertę zabytków i atrakcji – jest ona m.in. odpowiedzią na preferencje Polaków, którzy wskazywali na te czynniki jako motywację do wybrania się na city break.

Warszawa to nie tylko Pałac Kultury i Nauki czy Zamek Królewski: miasto ma do zaoferowania dużo bardziej zróżnicowane atrakcje. Na odwiedzających czekają Bulwary Wiślane z szeroką ofertą gastronomiczną, koncertami, możliwością wypożyczenia leżaków i innymi atrakcjami. Rowerzystów może zainteresować nowo uruchomiony most pieszo-rowerowy, który łączy dwie strony miasta.

–podpowiada Barbara Paszkowska z Warszawskiej Organizacji Turystycznej.

Miasto Królów może pochwalić się bogatą ofertą dla zwiedzających, szczególnie dla wielbicieli mniej lub bardziej konwencjonalnych wystaw muzealnych. Kraków obfituje w unikatowe kolekcje dzieł i muzea, z drugiej strony znajdziemy oryginalne miejsca jak Muzeum Banksy’ego, wystawa figurek LEGO czy WOMAI Kraków Centrum Nauki i Zmysłów. Położone u podnóża Wzgórza Wawelskiego Bulwary Wiślane to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku w słoneczne letnie miesiące. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści wybierają je na spacer, jogging, jazdę na rowerze – niespieszny relaks w mieście. Wyróżnić należy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – ikonę nowoczesnej architektury oraz ciekawe oddziały Muzeum Krakowa z Podziemnym Rynkiem, znajdującym się dokładnie pod płytą Rynku Głównego.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: dotrelations