Lato na Litwie jest w pełnym rozkwicie, a miłośnicy życia nocnego mogą spędzać ciepłe letnie wieczory na tarasach oferujących przepiękne widoki na Morze Bałtyckie, rozległe wydmy i zabarwione na czerwono dachy starego miasta.  Od kosmopolitycznych barów w dużych miastach po hipsterskie lokale w osobliwych kurortach – szeroki wybór miejsc jest dostępny dla odwiedzających. Poniżej prezentujemy listę pięciu tarasów, gdzie warto się udać, aby móc najlepiej celebrować litewskie lato!

Sky Bar w legendarnej litewskiej restauracji. Wilno jest jedyną stolicą w Europie, nad którą można latać balonem, a miasto oferuje doskonałą panoramę, gdy patrzy się na nie z lotu ptaka. Niezapomniane widoki na kręte uliczki starówki i lśniące wieże kościelne można znaleźć na jednej z głównych arterii miasta — alei Giedymina — w Rooftop Bar znajdującym się w legendarnym hotelu Neringa. W latach 70. Neringa była słynną kawiarnią, ponieważ służyła jako miejsce spotkań ówczesnej inteligencji i bohemy. Hotel został niedawno ponownie otwarty po całkowitej przebudowie i zaprasza gości do baru z tarasem, gdzie są serwowane orzeźwiające napoje.

Taras na dachu zabytkowego domu rodzinnego. Połąga to nadmorski kurort idealnie pasujący na wakacje dla par, rodzin i grup przyjaciół ze względu na mieszankę swobodnej atmosfery. Miasto wydaje się mieć dwie osobowości: spokojny zimowy raj i tętniące życiem miejsce imprezowe latem. W zabytkowym XIX-wiecznym domu Vila Komoda otworzono przytulny bar koktajlowy Vila Komoda Terrace, gdzie serwowane są oryginalne dania takie jak lody z wodorostów z chrupiącym karmelem z homara, olejem z orzechów laskowych i ikrą z czarnego jesiotra. Z baru rozciąga się widok na niezwykłą okoliczną przyrodę i ogród inspirowany stylem francuskim.

Tętniąca życiem hipsterska scena wśród piaszczystych wydm. Nida to nadmorskie miasteczko położone na wpisanej na listę UNESCO Mierzei Kurońskiej, które zmieniło się w tętniący życiem kurort. Miejscowość oferuje zakwaterowanie w klasycznych willach wśród pięknych dawnych wiosek rybackich i pustynnych wydm. Kwitnąca kultura gastronomiczna, imprezowa i hipsterska sprawiła, że Nida jest teraz popularnym kierunkiem wakacyjnym. Kierując się do In Vino Terrace, podróżni mogą spędzić wieczór relaksując się na terasie i podziwiać romantyczne zachodzące słońce w wzburzonych wodach Bałtyku.

Niezwykła noc w nadmorskiej metropolii. Nadmorskie miasto portowe Kłajpeda łączy doskonałe widoki na morze z wcześniejszymi wpływami niemieckimi. Szeroki wybór atrakcji kulturalnych, wykwintne owoce morza i tętniące życiem bary kontrastują ze spokojem ogromnych plaż. Bar SKY 21, zlokalizowany na 21. piętrze budynku, oferuje widok na spokojnie mieniące się wybrzeże i rozświetlone centrum miasta. Można nawet zobaczyć wschód słońca, ponieważ świetne występy muzyczne i mistrzowsko przyrządzone koktajle zapewniają rozrywkę na świeżym powietrzu przez całą noc.

Dach z widokiem na Kowno. Drugie co do wielkości miasto Litwy, Kowno, było stolicą w latach 1919-1940, a teraz tętni kulturą i niezwykłą fuzją międzywojennego modernizmu i architektury Art Deco, zawierającą estetykę epoki modernizmu. Miasto było również Europejską Stolicą Kultury 2022 i wciąż oferuje niektóre wydarzenia i wystawy z zeszłorocznego programu. Usytuowany na 9. piętrze hotelu Ibis Styles Kaunas Centre, nowoczesny taras to kameralne, przytulne miejsce idealne dla każdego, kto chce wznieść się ponad gwar miasta. Stąd rozpościerają się zachwycające widoki na dwie najsłynniejsze litewskie rzeki — Wilii i Niemna.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Lithuania Travel/Travel Advance