Albania nadal utrzymuje się jako ciekawa i nowa destynacja dla Polaków, którzy chcą poznać kulturę i piękne plaże tego kraju. Już od 04 lipca b.r. tania linia lotnicza Wizzair otwiera połączenie z Warszawy do stolicy kraju – Tirany. Loty będą się odbywać dwa razy w tygodniu tj. w poniedziałki i piątki.


Popularność Albanii rośnie z roku na rok stąd decyzja węgierskiego przewoźnika o nowej siatce połączenia z Polską.

„Kraj położony jest w środku basenu Morza Śródziemnego i przyciąga turystów naturalnością, nieskażoną przyrodą i licznymi plażami. Stolica- Tirana – jest centrum kulturalnym i największym miastem w Albanii – podkreślił przewoźnik.

Albania graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią i Kosowem. Stanowi naturalną granicę miedzy Wschodem , a Zachodnią Europą. W wielu miejscach ten kraj jest wyjątkowo dziki i nietknięty jeszcze cywilizacją, co sprawia że wielu turystów chce pobyć w miejscu daleko od zgiełku i tłumów ludzi. Piękne plaże i bogata jak na Albanię infrastruktura turystyczna gwarantują dobrze spędzone wakacje. Turyści rządni spokoju powinni udać się na plaże obwodu Wlora. Tu Adriatyk łączy się z morzem Jońskim. W skład obwodu wchodzą okręgi: Delvina, Saranda  i Wlora.

Stolicą obwodu jest właśnie Wlora. W Sarandzie, pięknym i romantycznym porcie można zachwycać się turkusowym kolorem wody, a okoliczne plaże często porównuje się do Karaibów. Nieopodal leży park narodowy Butrint, wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Archeolodzy odkryli tam liczne zabytki epoki rzymskiej, co sprawia, że miejsce to jest ważną turystyczną atrakcją dla wielu turystów. Albania nie zawiedzie również turystów spragnionych nocnych atrakcji.

Stolica kraju tętni dziś życiem i mieni się jaskrawymi kolorami. Na centralnym placu miasta wznoszą się budynki z czasów niewoli otomańskiej, okupacji włoskiej i dominacji komunistycznej.  Z wieży minaretu Wielkiego Meczetu Ethema Beja każdego dnia muezzin o piątej rano nawołuje muzułmanów do modlitwy. W pobliżu wznosi się socrealistyczny Pałac Kultury, siedziba Teatru Narodowego i Opery Albanii. Miłośnicy przyrody powinni koniecznie wybrać się nad jezioro Szkoderskie, leżące na granicy Albanii z Czarnogórą. Tam mogą obserwować kilkadziesiąt gatunków ptaków, w tym pelikany, kormorany, czaple czy ibisy. Nieopodal na powierzchni 80 km kwadratowych rozciąga się Park Narodowy Doliny Valbony. To wspaniałe miejsce na wędrówki po albańskiej części gór przeklętych. Wybrzeże liczy ponad 350 kilometrów i zasługuje na miano wyjątkowo malowniczego.

Bez wątpienia Albania to miejsce na mapie świata, które warto zobaczyć, poczuć i posmakować, a gościnność Albańczyków na pewno pozostanie na długo w naszych wspomnieniach o tej niezwykle ciekawej destynacji.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt