Księstwo Andory to małe, niezależne Państwo pomiędzy Francją a Hiszpanią. Jest znane przede wszystkim jako jedna z najlepszych destynacji narciarskich z ponad 300 km świetnie przygotowanych tras narciarskich oraz z pierwszorzędną infrastrukturą hotelową.


Destynacja ta cieszy się wyśmienitym klimatem Europy Południowej, a położenie stoków na ponad 2000 m. n.p.m jest gwarancją dobrego śniegu. To świetna destynacja Incentive przez cały rok i jeden z najstarszych, najmniejszych i najwyżej położonych krajów Europy. Dysponuje ponad 34.000 miejscami noclegowymi w hotelach, optymalnie przystosowanych dla grup Incentive i turystyki korporacyjnej. Posiada również nowoczesne Centrum Kongresowe z salami konferencyjnymi, koncertowymi oraz na specjalne imprezy.

Andora to bardzo bezpieczny kraj, bogaty w kulturę z historią sięgającą IX wieku, a jego mieszkańcy żyjący głównie z turystyki są znani ze swojej gościnności i życzliwej obsługi. Andora oferuje swoim odwiedzającym wiele ciekawych atrakcji na wolnym powietrzu, ciesząc się ponad 300 dniami słonecznymi w roku.

Podczas pobytu w tym niewielkim kraju nie może zabraknąć wybornej oferty gastronomicznej, która jest mieszanką kuchni andorskiej, francuskiej i hiszpańskiej oraz wyśmienitego andorskiego wina. Księstwo Andory to raj dla miłośników zakupów, a 4,5% podatku VAT gwarantuje konkurencyjne ceny wielu produktów i usług. Poza tym bardzo dobrze połączone z Polską dzięki wielu lotów do Barcelony, Girony lub Tuluzy.

W tym kraju można zorganizować wiele atrakcji na wolnym powietrzu rozkoszując się jedynymi w swoim rodzaju krajobrazami m.in.: loty balonem, rafting po rwistych rzekach pirenejskich, jeep safari po dawnych trasach przemytników. Znajduje się tu również najwyżej położona winnica w Europie z tradycyjną restauracją la Borda wśród winorośli, do której można dostać się tylko samochodami terenowymi. W miesiącach letnich warto wjechać wyciągiem na najwyżej położone pole golfowe w Europie na 2500 m n.p.m. Dodatkowych emocji dostarczą panoramiczne loty helikopterem, najdłuższy tor saneczkowy na wolnym powietrzu 5,3 km lub karting na lodzie. Do przepięknych miejsc widokowych można dostać się też na rowerach elektrycznych, zatrzymując się po drodze na degustację sera, szynki lub jedynego piwa andorskiego. Po aktywnych dniach warto zrelaksować się w gorących wodach termalnych Andory.

Większość z tych atrakcji można zorganizować również w zimie, co jest dobrym rozwiązaniem dla grup, gdzie nie wszyscy uczestnicy jeżdżą na nartach. Dla nich można zorganizować również skutery śnieżne czy psie zaprzęgi. Natomiast dla zaawansowanych narciarzy dużo radości czy adrenaliny może  zagwarantować heliskiing. Na koniec dnia ciekawą atrakcją jest wjazd ratrakiem do restauracji górskiej na 2550 m n.p.m.,  gdzie można rozkoszować się wyśmienitą i ekskluzywną kolacją.

Andora to w rzeczywistości państwo, którego największą atrakcją jest natura i stoki dla narciarzy. I właśnie z naturalnego bogactwa tej ziemi, ze scenerii Pirenejów, Andora czerpie cały swój czar i górski urok. A nie ma lepszego sposobu na odkrycie tych skarbów przyrody, niż wędrówka jej szlakami lub też jazda po licznych szlakach rowerowych w Pirenejach. 

Tekst i zdjęcia: Karina Kabus/Eventhalia Andora