Fot. CzechTourism

Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (około 60 km od Szklarskiej Poręby). Do przyrodniczych unikatów należą tutejsze Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe, najrozleglejsze tego typu jaskinie w Czechach. Całkowita długość odkrytych do tej pory korytarzy wynosi 1060 metrów. Jaskinie można podziwiać także zimą. Ogromne wrażenie robią Prachovskie Skały, rezerwat przyrody z unikatowymi formacjami skalnymi, wąwozami i tunelami. Rezerwat jest otwarty dla turystów przez cały rok. 

Na miłośników zabytków czekają malownicze miasteczka i czynne zimą zamki i pałace. Ciekawe weekendowe programy organizuje na przykład pałac Dětenice, jak również zamek i pałac Staré Hrady. Cały rok jest czynny także neogotycki pałac Sychrov, siedziba rodu Rohanów. W pięknym zamkowym ogrodzie angielskim można podziwiać romantyczne budowle.

Jedną z najciekawszych galerii w Czeskim Raju jest Galeria Granat w Turnovie, prezentująca oryginalną biżuterię i szkło z czeskimi granatami. Poznamy tu historię wydobywania w Czechach tych kamieni szlachetnych, następnie proces ich szlifowana i wyrobu biżuterii. Goście mogą wziąć udział także w warsztatach.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: CzechTourism