Nie możesz zdecydować czy wolisz wakacje w mieście, wypoczynek na wyspie, wycieczkę kulinarną, czy rozrywkę dla całej rodziny? Cóż, w Estonii możesz doświadczyć tego wszystkiego (i to nawet w ciągu jednego dnia)! Po tym niewielkim kraju łatwo jest się przemieszczać i jest on pełen zachwycających niespodzianek. Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji tygodnie, czy weekend, czas spędzony w Estonii to czas dobrze wykorzystany.


Wielkomiejski szyk w połączeniu z małomiasteczkowym spokojem

Tempo życia w Estonii jest spokojne, bez względu na to gdzie podróżujesz. W Tallinie, wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO stolicy kraju, możesz wspiąć się na średniowieczne wieże Starego Miasta by powrócić do przeszłości lub przenieść się w przyszłość dzięki nowoczesnym atrakcjom, takim jak PROTO Invention Factory – pełne kreatywnych gier centrum wirtualnej rzeczywistości. W Centrum Nauki AHHAA w Tartu, uniwersyteckim mieście, w którym obecny jest duch bohemy, obudzisz w sobie studenta dzięki ekscytującym eksperymentom dla wszystkich grup wiekowych.

Pärnu, letnia stolica Estonii, przyciąga swoją czterokilometrową plażą z białym piaskiem i ciepłymi, płytkimi wodami. Pärnu jest doskonałym miejscem na kilkudniowy postój i naładowanie baterii po podróży samochodem z Polski, przez kraje bałtyckie, do Estonii. W ofercie uzdrowiska każdy znajdzie coś dla siebie, od parków wodnych dla dzieci, takich jak Tervise Paradiis, po oazy relaksu dla dorosłych, np. historyczne Hedon Spa. 

Wyspy i linia brzegowa

Wzdłuż estońskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się ponad 2.000 wysp. Saaremaa, największa z nich, jest mniej więcej wielkości Luksemburga i można się na nią łatwo dostać wjeżdżając samochodem na mały prom. Kuressaare, największe miasto Saaremaa, jest również znane z dużej liczby luksusowych i przyjaznych dla rodzin uzdrowiskowych spa, dzięki którym Saaremaa zyskała przydomek „Spaaremaa”. Kihnu, wyspa skarbów, miejsce dziedzictwa kulturowego UNESCO, jest oddalona od Pärnu o 30 minut podróży promem i czeka na poszukiwaczy przygód, którzy chcą odkryć jej tajemnicze bogactwo kulturowe i artystyczne.

Hiiumaa, druga co do wielkości i sąsiadująca z Saaremą wyspa Estonii, jest spokojnym miejscem, gdzie można wynająć domek letniskowy, odwiedzić stare latarnie morskie i wejść do morza na niezwykle wąskim przylądku Saaretirp. Innym imponującym pomnikiem przyrody jest Türisalu klint, położony na północnym wybrzeżu, zaledwie 30 minut na zachód od Tallina. Z platformy na szczycie 31-metrowego wapiennego klifu można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na morze, a na prowadzącej w dół klifu ścieżce zachwycić się jego budową geologiczną.

Odwieczne składniki, zupełnie nowe smaki

Kuchnia estońska, choć dzieli pewne elementy z kuchnią rosyjską, niemiecką i wschodnioeuropejską, łączy w sobie tradycyjne składniki i pomysłowe techniki kulinarne, tworząc odrębny styl.

Miłość Estończyków do czarnego żytniego chleba sięga co najmniej 7000 lat wstecz, ale podobnie jak w przypadku ich tajemniczego języka, chętnie zaznajomią z nią każdego zainteresowanego. Zbierz grupę przyjaciół i nauczcie się piec czarny chleb podczas jednych z wielu warsztatów oferowanych w całym kraju! A jeśli wolisz coś bardziej na miarę XXI wieku, możesz odwiedzić producenta napojów new-age, takiego jak winiarnia Nudist, który do produkcji swoich napojów musujących używa niecodziennych składników, jak na przykład rabarbar i białe porzeczki.

Najsmaczniejszą porą roku na wędrówki w Estonii jest późne lato lub wczesna jesień, kiedy to można zbierać dzikie jagody, truskawki, maliny, moroszki i kurki. Te produkty sezonowe królują również wśród składników potraw serwowanych w tym okresie przez restauracje, gdzie menu zazwyczaj zmienia się przez cały rok w zależności od świeżych składników.

Przygody dla wszystkich grup wiekowych

Ze względu na powietrze, jedno z najczystszych na świecie według raportu WHO z 2018 roku, nie dziwne jest, że Estończycy znaleźli niezliczone sposoby na spędzanie czasu na zewnątrz. W pobliżu Tallina można popłynąć na piknik na pobliskie wyspy Naissaar lub Aegna. Wybrzeże jest również doskonałym miejscem obserwacji ptaków; 380 ich gatunków można zaobserwować przez cały rok, co czyni Estonię jedną z trzech najlepszych w Europie lokalizacji dla tego typu aktywności.

Dawne krajobrazy przemysłowe tworzą niektóre z najbardziej popularnych atrakcji sportowych Estonii, takich jak sztucznie usypane wzgórze w Kiviõli Adventure Park. W okresie letnim park ten oferuje 14 różnych atrakcji dla dzieci i dorosłych, w tym 600-metrową tyrolkę, która osiąga prędkość do 80km/h, Akademię Strażacką, park linowy, tor dla samochodów górskich, disc golf, ścieżki rowerowe i wiele innych. 

W pobliskim Estońskim Muzeum Górnictwa w Kohtla-Nõmme można również zwiedzić kilometrowe tunele. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem, aby zobaczyć, jak kiedyś funkcjonowała kopalnia, a nawet zjeść wcześniej zarezerwowany lunch w jadącej podziemnej kolejce. Dzieci z pewnością chętnie dowiedzą się, jak powstaje energia z łupków bitumicznych w muzealnej Fabryce Wzbogacania.

Zacznij planować swój urlop

Najtrudniejszą częścią planowania wakacji będzie zawężenie listy rzeczy, które chcielibyście zrobić. Dojazd do Estonii jest prosty. Z Warszawy do Tallina można dolecieć bezpośrednio w ciągu godziny i 20 minut lub wybrać się na spokojną wycieczkę samochodem po krajach bałtyckich. Odwiedź naszą stronę visitestonia.com, aby znaleźć inspirację dla swojej podróży i zapoznać się z najnowszymi wskazówkami dla podróżujących.

Źródło: visitestonia.com