W początkach listopada Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zorganizował w Kołobrzegu Święto Turystyki Pomorza Zachodniego. Podczas gali przyznano tzw. Gwiazdy Turystyki – wyróżnienia dla przedsiębiorców i samorządów z regionu, które przyczyniają się do zwiększania potencjału turystycznego woj. zachodniopomorskiego.

Gwiazdę Turystyki w kategorii “Najlepsza przestrzeń turystyczna” otrzymało miasto Świnoujście za Promenadę Zdrowia. W kategorii “Ambasador turystyki” wyróżnienie powędrowało do Sławomira Pińskiego z Binowo Park Golf Club, a w kategorii “Najlepsza inicjatywa”Ogrody Hortulus Dobrzyca za Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych.

Podczas wydarzenia podsumowano sezon turystyczny 2022. W okresie lipiec – sierpień w województwie udzielono 5,5 mln noclegów, co oznacza, że 22 proc. turystów korzystających z hoteli w Polsce, nocowała w regionie.


Turystyka to jedna z wiodących gałęzi zachodniopomorskiej gospodarki. Udział turystyki w PKB województwa wynosi ok. 15 proc. To efekt działania małych rodzinnych firm i średnich przedsiębiorców, które podołały pandemii i zapewniają miejsca pracy

– skomentowała Anna Bańkowska, która odpowiada za turystykę w Zarządzie Województwa.

Województwo zachodniopomorskie położone jest w północno-zachodniej części Polski, obejmujące także obszar wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód województwem, a w jego skład wchodzą miejscowości zróżnicowane nie tylko pod względem położenia, ale również klimatu i atrakcji turystycznych. Co innego oferują nadmorskie kurorty i uzdrowiska, inne propozycje mają miasta bez dostępu do morza. Wśród nadmorskich miejscowości także jest duży wybór. Mniejsze i większe, mniej lub bardziej znane takie jak Kołobrzeg czy Świnoujście – przyciągają turystów spragnionych wypoczynku wśród szumu fal i kąpieli w Bałtyku.

Źródło: wiadomosciturystyczne.pl
Zdjęcie: hortulus.com.pl