Marzec dobry miesiąc aby wyruszyć w góry i spędzić czas na stoku – zachęcają Polskie Koleje Linowe. Można wtedy szusować bez ograniczeń. Zwłaszcza, że warunki narciarskie dopisują, na trasach jest zdecydowanie więcej przestrzeni, a ceny skipassów w ośrodkach narciarskich są jeszcze atrakcyjniejsze. Dodatkowo oprócz sportowych emocji, w górach czeka na nas jeszcze sporo zimowych niespodzianek. 

Choć marzec zwykle kojarzy się nam z nadejściem wiosny, to wielu z nas wciąż marzy o wyjedzie na narty. Jeśli w tym sezonie jeszcze nie mieliśmy okazji poszusować lub wciąż mamy apetyt na więcej, to warto odwiedzić ośrodki narciarskie Grupy PKL, szczególnie że ceny skipassów w niektórych z nich są teraz niższe, warunki dopisują i na trasach jest wciąż sporo śniegu. W ośrodkach Grupy PKL skorzystamy nie tylko z dobrze przygotowanych tras, ale również z niepowtarzalnych atrakcji.

Palenica, Góra Żar i Mosorny Groń – jeszcze więcej frajdy w niższej cenie

W ośrodkach narciarskich Grupy PKL na Palenicy w Szczawnicy i Mosornym Groniu w Zawoi właśnie rozpoczął się niski sezon, w ramach którego za skipassy zakupione on-line zapłacimy mniej. 2-godzinny skipass ulgowy kupimy już za 53 zł, a normalny 62 zł

Wybierając się na Palenicę w Szczawnicy skorzystamy z tras o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie tutaj trasę idealną dla siebie od łatwych po rodzinne. Dostępna jest również trasa dla bardziej doświadczonych i wymagających narciarzy, na której odbywają się zawody z kalendarza PZN i FIS w ramach programu PolSKI Mistrz, którego PKL oraz PFR są inicjatorami.

W Palenicy od 27 marca rozpoczynają się przeglądy technicznie, które związane są z przestojem kolei, dlatego zachęcamy by do tego czasu skorzystać z atrakcji i tras narciarskich w ośrodku.

W ośrodku turystycznym PKL na Górze Żar miłośnikom świetlnych iluminacji polecamy odwiedzenie niezwykłej Krainy Żaru, która dostępna jest jeszcze do 20 marca. Od 20 marca w ośrodku PKL na Górze Żar ruszają zaplanowane przeglądy techniczne, warto więc przed tą datą odwiedzić ośrodek i skorzystać z atrakcji

Kraina Żaru w ośrodku PKL na Górze Żar

ośrodku PKL na Mosornym Groniu w Zawoi narciarze skorzystają z dobrze przygotowanej 1,5 km trasy. 

Miłośnicy narciarstwa biegowego, śladowego, skiturowego i  backcountry wypróbują swoich sił na specjalnie przygotowanej, ratrakowanej i udostępnionej trasie biegowej w ośrodku PKL Mosorny Groń. Początek trasy znajduje się przy górnej stacji kolei krzesełkowej na Mosorny Groń i prowadzi stokami Hali Śmietanowej. Trasa wytyczona jest w formie pętli, a jej długość wynosi  4,6 km. Została oznakowana kolorem czerwonym. Na trasie udostępniony jest tor zarówno pod styl klasyczny (trasa jednokierunkowa) i przygotowana część do narciarstwa biegowego stylem łyżwowym oraz dla spacerowiczów.

Jaworzyna Krynicka – zachęca widokami, przyciąga zimowymi trasami

Na pasjonatów sportów zimowych w ośrodku PKL na Jaworzynie Krynickiej czekają wyratrakowane i dorzez przygotowane trasy. Warto zaopatrzyć się w skipass, który od marca jest dostępny w niższej cenie i skorzystać z tras narciarskich o różnym stopniu zaawansowania  w ośrodku.

Świeżo wyratrakowane trasy czekają na narciarzy codziennie. A jeśli w tym sezonie jeszcze nie mieliśmy okazji skorzystać z udostępnionej nowoczesnej 6-osobowej kolei krzesełkowej, koniecznie zachęcamy do wypróbowania tej komfortowej kanapy. Kolej Jaworzyna Express jest czynna codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00.

Najmłodsi amatorzy białego szaleństwa mogą korzystać z wyciągu szkoleniowego Żółwik oraz z miejsca treningowego, znajdującego się przy hotelu. Do dyspozycji osób odwiedzających ośrodek narciarski jest również wypożyczalnia sprzętu i slalom z pomiarem czasu.

Informacje na temat aktualnych godzin otwarcia ośrodka, udostępnionych tras, a także cen skipassów dostępne są na stronie https://jaworzynakrynicka.pl/

Kasprowy Wierch – szusowanie na najwyższym poziomie

Marzec oraz kwiecień to najlepsze miesiące dla uprawiania narciarstwa na Kasprowym Wierchu. Opady śniegu w Tatrach są wtedy obfite a słońce już wysoko co pozwala na wyjątkową narciarską przygodę na trasach w Dolinie Gąsienicowej (1200 m) oraz Goryczkowej (2100 m). 

Warunki narciarskie na Kasprowym Wierchu są bardzo dobre, dlatego jazda na nartach czy snowboardzie może być znakomitym przeżyciem. W tutejszym ośrodku narciarskim na miłośników sportów zimowych czeka również nartostrada prowadząca do Kuźnic.

Skipass na trasy do ośrodka PKL Kasprowy Wierch warto zakupić z wyprzedzeniem on-line ponieważ skorzystamy z atrakcyjnych cen, porównywalnych do tych z ubiegłego sezonu.  Ceny skipassów zaczynają się od 115 zł (4 godzinny/ulgowy) oraz 129 zł (1 dniowy/ulgowy). 

Sportowo i widokowo na Gubałówce

Jeśli celem naszej wycieczki będzie Zakopane, pamietajmy o wizycie na Gubałówce, na którą dostaniemy się kultowym wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL.

Nie wzniesieniu nie zabraknie emocji, a to wszystko za sprawą 300-metrowej trasy narciarskiej z wyciągiem orczykowym oraz magicznej Krainy Światła, którą możemy odwiedzać jeszcze tylko do połowy marca.

Na Gubałówce znajduje się także największy w Polsce Goobaya SnowPark, zaprojektowany i prowadzony przez topowych w kraju zawodników freestyle. Dostępny jest również specjalnie wyprofilowany ze śniegu zjazdowy tor snowguubing’owy, który znajduje się tuż przy stacji dolnej kolei PKL.

Niezwykła podróż w czasie na Górze Parkowej

Odwiedzając Jaworzynę Krynicką warto w planie wyjazdu do Krynicy-Zdrój odwiedzić ośrodek turystyczny PKL na Górze Parkowej, który obchodził w ostatnim czasie jubileusz 85-lecia! W tym niezwykłym miejscu czeka na nas prawdziwa i niezapomniana podróż w czasie.  

Na szczyt legendarnej góry dotrzemy historycznymi i odresturowanymi wagonikami pochodzącymi z lat 30. XX wieku. Ale nie tylko przejazd zabytkowymi wagonikami kolei pozwoli nam na podróż do przeszłości! Na wzniesieniu czekają na nas Parkowa Restauracja oraz Kawiarnia, których menu bazuje na daniach z tamtego czasu. Wystrój wnętrz tych miejsc również nawiązuje do przeszłości i niezapomnianego stylu art deco, który królował w ubiegłym wieku.

Solina – odkryj nową perspektywę Bieszczad

Jeśli do tej pory wyjazd w Bieszczady kojarzył się nam tylko z letnim biwakiem i ciepłymi zachodami słońca, to zdecydowanie pora to zmienić! Bieszczady zachwycają o każdej porze, a tej zimy dodatkowo mogliśmy podziwiać je w białej scenerii z wysokości wagonika kolei gondolowej oraz Wieży Widokowej, znajdujących się w ośrodku turystycznym Grupy PKL.

W ośrodku turystycznym PKL Solina między innymi dowiemy się ciekawostek związanych z regionem oraz koleją gondolową, zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie z wilkiem, który znajduje się na muralu w stacji początkowej Plasza. Natomiast w stacji końcowej na Górze Jawor, na którą dotrzemy wagonikiem kolei gondolowej, skosztujemy pysznych deserów w Kawiarni czy też w Karczmie Jawor spróbujemy regionalnych dań.

Ale turystów, którzy wciąż jeszcze chcieliby zobaczyć w zimowym klimacie Jezioro Solińskie, zaporę i piękne bieszczadzkie wzgórza, zachęcamy by odwiedzić tę niezwykłą krainę. Szczególnie, że jest to ostatni weekend funkcjonowania kolei przed rozpoczynającymi się przeglądami technicznymi. Od 13 do 31 marca kolej będzie nieczynna z względu na zaplanowane prace serwisowe po okresie zimowym. 

Autor: MM
Źródło: Polskie Koleje Linowe