Okres świąteczny to zdecydowanie czas, który warto wykorzystać na odpoczynek i zadbanie o siebie. Nawet jeśli nie planujemy w tym czasie dalekich wyjazdów i leżenia pod palmą, istnieją sprawdzone sposoby na mentalne przeniesienie się do innej, cieplejszej rzeczywistości. Niewątpliwie jednym z nich jest oglądanie filmów, których akcja rozgrywa się w ciekawych zakątkach świata. Takie seanse mogą być doskonałą inspiracją do kompletowania listy miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić w nadchodzącym, nowym roku. Prezentujemy 5 filmów, po obejrzeniu których z pewnością zaplanujecie urlop “śladami ich bohaterów”.

“Vicky, Cristina, Barcelona” to zabawny, inteligentny film, ukazujący miłość we wszystkich jej przejawach. Podczas wakacyjnego pobytu w Barcelonie dwie młode Amerykanki, Vicky (Rebecca Hall) i Cristina (Scarlett Johansson) dają się wciągnąć w niekonwencjonalną, romantyczną przygodę z Juanem Antonio (Javier Bardem). To charyzmatyczny malarz, uwikłany w burzliwą i skomplikowaną relację ze swoją byłą żoną, Marią Eleną (Penélope Cruz).

Niewątpliwie, jedną z głównych bohaterek filmu jest sama stolica Katalonii, w której nie sposób się nie zakochać, szczególnie, gdy towarzyszy nam piosenka zespołu Giulia y los Tellarini pod tożsamym tytułem – „Barcelona”. Akcja filmu prowadzi widza nie tylko szlakiem ikon tego miasta, takich jak Sagrada Familia, Park Guell czy słynna Rambla, ale też przez mniejsze uliczki, placyki i zakamarki.

Film dostał statuetkę Złotych Globów w kategorii „Najlepszy film komediowy lub musical”, a Penélope Cruz otrzymała zarówno Oscara, jak i nagrodę filmową Goya dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

– mówi Joanna Cedrych, specjalistka ds. produktu i obsługi klienta w Getaway, platformie pełniącej funkcję inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.

Okres świąteczny to czas na wzmacnianie relacji w rodzinie, a wspólny wieczór przy filmie “Pociąg do Darjeeling” może być doskonałą do tego okazją. Wystarczy wspólnie “wybrać się” na przesyconą kolorami i zapachami Indii wyprawę, śladami bohaterów tego filmu – trzech skłóconych braci, którzy wyruszyli pociągiem w podróż dookoła Indii, by odnaleźć siebie i naprawić rodzinne więzi. Całkiem niespodziewanie wylądowali na samym środku pustyni z… niezbyt survivalowym ekwipunkiem, w postaci jedenastu walizek, drukarki i maszyny do laminowania. Znakomite kreacje w filmie stworzyli Owen Wilson, Adrien Brody i Jason Schwartzman.

“Jak dogonić szczęście?” – to pytanie, które wielu z nas zadaje sobie w tym refleksyjnym, świątecznym czasie. To również tytuł filmu, którego główny bohater – psychiatra, przeżywający kryzys zawodowy i prywatny, postanawia porzucić wygodne życie i wyruszyć w samotną podróż w poszukiwaniu definicji szczęścia. Akcja filmu prowadzi Hectora i widzów przez cały świat: od Paryża, przez Chiny, Afrykę aż do Stanów Zjednoczonych. Jego podróż jest pełna zabawnych przygód, egzotyki i niebezpieczeństw. Film postrzegany jest przez wielu jako męski odpowiednik kultowej produkcji “Jedz, módl się i kochaj”. 

Legendarny szlak Pacific Crest Trail, ciągnący się od Meksyku aż po granicę Kanady, stał się celem pieszej wędrówki głównej bohaterki filmu “Dzika droga”, który stanowi adaptację autobiograficznej powieści amerykańskiej eseistki, Cheryl Strayed. To jeden z trzech najdłuższych szlaków trekkingowych w Stanach Zjednoczonych, należący do tzw. „Potrójnej Korony”, liczący 4 265 km długości. Pozostałe to Appalachian Trail (3 500 km) i Continental Divide Trail (ok. 5000 km). Główna bohaterka podejmuje to samotne wyzwanie, aby odnaleźć siebie i rozpocząć życie na nowo po śmierci matki i rozpadzie małżeństwa. Film zachwyca widokami i skłania do refleksji. Niewątpliwie warto wybrać się w tę podróż w towarzystwie odgrywającej rolę głównej postaci – Reese Witherspoon.

Jak najłatwiej zdobyć serca Francuzów? O tym wie każdy wprawiony podróżnik. Oczywiście wychwalając ich kraj z Paryżem w roli głównej. Wypada też przynajmniej raz obejrzeć nagrodzony Oscarem film “O północy w Paryżu” Woody’ego Allena. Główni bohaterowi, Inez i Gil, przyjeżdżają do stolicy Francji, by zaplanować ślub. Czas spędzają jednak osobno – Inez widuje się z byłym chłopakiem, a Gil odbywa podróże do lat 20. Ukazany w tym filmie obraz współczesnego Paryża to raczej stereotypowa opowieść ukazująca jego postrzeganie przez amerykańskich turystów jako miasto tylko i wyłącznie magiczne. Zdecydowanie warto obejrzeć tę docenianą produkcję, jak i odwiedzić to miasto, by móc samemu ją zweryfikować.

– podsumowuje Joanna Cedrych z Getaway.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Getaway