20 lipca przedstawiciele Ryanair podczas spotkania w Kijowie z wicepremierem ds. odbudowy Ukrainy i ministrem infrastruktury, Oleksandrem Kubrakowem ujawnili plany inwestycji o wartości ponad 3 miliardów dolarów w celu szybkiej odbudowy ukraińskiego przemysłu lotniczego po zakończeniu wojny.

Fot. Ryanair

Do 30 samolotów i 10 milionów pasażerów rocznie na Ukrainie

Podczas wizyty kierownictwo wyższego szczebla Ryanair sprawdziło stan techniczny ukraińskich lotnisk. Okazało się, że są w doskonałym stanie i gotowe do wznowienia lotów, gdy tylko będzie to bezpieczne. Ryanair pogratulował pracownikom Międzynarodowego Portu Lotniczego Boryspol wysiłków na rzecz ratowania i utrzymania sprawności infrastruktury lotniska podczas wojny.

Michael O’Leary, dyrektor generalny Grupy Ryanair, był zainspirowany poświęceniem pracowników lotniska Boryspol, którzy są zmotywowani i pracują na rzecz powojennego ożywienia ruchu lotniczego.

Ryanair pozostaje zaangażowanym partnerem w odbudowie i inwestowaniu w lotnictwo Ukrainy. Dziś widzieliśmy, że w najtrudniejszych warunkach wojennych zespół lotniska w Boryspolu wykazuje się profesjonalizmem i jest w pełni gotowy do jak najszybszego wznowienia lotów

-podreslił Michael O’Leary.

Ryanair zobowiązał się do powrotu z niskokosztowymi lotami do/z Ukrainy w ciągu 8 tygodni od ponownego otwarcia ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Samoloty Ryanair będą obsługiwać 600 lotów tygodniowo z głównych lotnisk w Kijowie, Lwowie i Odessie, łącząc te miasta z ponad 20 stolicami UE. Ponadto Ryanair planuje uruchomić codzienne loty krajowe między Kijowem, Lwowem i Odessą, gdy tylko lotniska te będą w stanie je obsłużyć.

Ryanair planuje w ciągu pierwszych 12 miesięcy po wojnie zaoferować ponad 5 milionów miejsc do/z i na Ukrainie, a w ciągu 5 lat liczba ta wzrośnie do ponad 10 milionów miejsc. Ryanair, rząd Ukrainy i jej główne porty lotnicze zobowiązały się do szybkiej odbudowy ukraińskiego lotnictwa, a Ryanair będzie bazował do 30 nowych samolotów Boeing 737 MAX o wartości ponad 3 miliardów dolarów na 3 głównych lotniskach Ukrainy, dając obywatelom Ukrainy i odwiedzającym dostęp do najniższych cen biletów lotniczych w Europie, podczas gdy Ukraina odbudowuje swoją gospodarkę w środowisku po inwazji.

Ryanair był drugą największą linią lotniczą na Ukrainie przed bezprawną rosyjską inwazją w lutym 2022 roku. Po ponownym otwarciu nieba nad Ukrainą dla lotnictwa komercyjnego, Ryanair powróci na Ukrainę, łącząc główne ukraińskie lotniska z ponad 20 stolicami UE, a my ściśle współpracujemy z ukraińskim rządem w celu odbudowy ukraińskiego lotnictwa, przemysłu i gospodarki. Najszybszym sposobem na odbudowę i przywrócenie ukraińskiej gospodarki będą tanie podróże lotnicze. Ryanair zamierza intensywnie inwestować na Ukrainie i przewodzić temu ożywieniu lotnictwa, inwestując do 3 miliardów dolarów i bazując do 30 nowych samolotów Boeing MAX na 3 głównych lotniskach Ukrainy w Kijowie, Lwowie i Odessie. Ryanair, który przed inwazją obsługiwał również lotniska w Charkowie i Chersoniu, powróci do ich obsługi, gdy tylko infrastruktura zostanie przywrócona

-powiedział przemawiając w Kijowie, Michael O’Leary.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Ryanair