Mazowsze jest piękne, ciekawe i różnorodne.  To idealne miejsce do aktywnych wycieczek pieszych, rowerowych i wodnych/kajakowych oraz odpoczynku w rytmie slow. Pełne wspanałych regionalnych potraw, z szeroką, zróżnicowaną ofertą noclegową. Bogate w muzea, zamki, skanseny oraz wciągające legendy. Mazowsze jest dla każdego, ponieważ tutaj każdy znajdzie to, czego szuka dla siebie. W piątek 5 maja w Muzeum Mazowieckim w Płocku oficjalnie otwarto sezon turystyczny na Mazowszu, a uczestnicy spotkania zachęcali do zwiedzania województwa i promowali lokalną turystykę.

W mojej ocenie dla wielu z nas Mazowsze turystyczne to wciąż trochę terra incognita a mieszkamy w wyjątkowym regionie, gdzie na wyciągnięcie ręki mamy wspaniałą, dziką przyrodę, niezwykłe zabytki czy atrakcje wyjątkowe na skalę Europy. I naszą rolą, jako samorządu, jest nie tylko promocja tego zasobu, ale także troska o jego utrzymanie i rozwój. To jeden z naszych priorytetów.”

mówi Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego –

Badania ruchu turystycznego w Województwie Mazowieckim jednoznacznie potwierdzają, że po 2019 roku statystyki stale rosną. Według danych MROT w 2019 roku Mazowsze odwiedziło ponad 15,5 mlm turystów i jednodniowych odwiedzających, a w roku 2022 było ich już blisko 14, 2 mln. W poprzednim roku wyniki zbliżyły się więc do najwyższych w ostatnich latach, a w 2023 roku wszyscy liczą na turystyczny rekord.

Konferencja obfitowała w premiery. Pierwszy raz oficjalnie został zaprezentowany najnowszy spot wideo, który w tym roku będzie promował Województwo Mazowieckie. Premier podczas wydarzenia było więcej:

Ten sezon turystyczny rozpoczynamy premierą dwóch naszych projektów. Przede wszystkim udostępniamy użytkownikom nowy serwis turystyczny www.mazowsze.travel. Oddajemy też w ręce użytkowników papierową i cyfrową wersję naszego najnowszego przewodnika „Industrialne Mazowsze”, w którym opisujemy Mazowsze mniej oczywiste

informuje Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

“Otwarcie Sezonu Turystycznego 2023 na Mazowszu” to cykl czterech konferencji prasowych, którymi oficjalnie MROT rozpoczyna sezon podróżniczy. Każde wydarzenie odbywa się w innym mieście. Cykl rozpoczął się w Płocku, aby pokazać mnogość wydarzeń i atrakcji tego miasta.

Już 13 maja zapraszamy na Płocką Noc Muzeów. 17 czerwca, z okazji Dnia Gotyku Ceglanego, zaplanowaliśmy wyjątkowy spacer z przewodnikami. Zapraszamy też na Muzyczne Czwartki na płockiej starówce, Jarmark Tumski, Dni Historii Płocka czy ZOOnoc organizowaną w płockim ogrodzie zoologicznym. Pakujcie się do Płocka!

– zachęca Iwona Krajewska Prezes Zarządu Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

W tym roku szczególnie polecam rozpoczynający się w lipcu Festiwal Performance, odbywający się w ramach projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”. Towarzyszyć mu będą wystawy, warsztaty, pokazy, spotkania, dyskusje. Serdecznie zapraszamy do Płocka wszystkich zainteresowanych sztukami perfomatywnymi i tych, którzy chcą poznać je bliżej

– mówi Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Jak się okazuje Mazowsze ma się czym pochwalić, a turyści się tu nie nudzą. Dlatego Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zachęca do wspólnego promowania Województwa Mazowieckiego i promowania lokalnej turystyki. Wszyscy mają nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom w tym roku padnie rekord ruchu turystycznego.

Inspiracje do podróży po Mazowszu dostarczają ModaNaMazowsze.pl oraz Mazowsze.Travel

KALANDARIUM WYDARZEŃ NA MAZOWSZU ­

Pałac w Sannikach
Sanniki, ul. Warszawska 142
ecasanniki.pl
 

  • 07 maja 2023 r. (niedziela), godz. 14:00

koncert Chopin-Muzyka-Poezja

Artur Barciś, pianistka Agnieszka Przemyk-Bryła i wiolonczelista Maciej Młodawski.

  • 28 maja 2023 r. (niedziela), godz. 20:00

spektakl teatralny w muszli koncertowej (wstęp wolny)

„Damy i huzary” Aleksandra Fredry w wykonaniu artystów płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego

  • 04 czerwca 2023 r. (niedziela), godz. 16:00

Dzień Dziecka

mnóstwo atrakcji, konkursy, animacje, występy, stoiska

  • 24 czerwca 2023 r. (sobota), godz. 18:30

Noc Kupały

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Opinogóra, ul. Krasińskiego 9
muzeumromantyzmu.pl
 

Zapraszamy do zapoznania się z wystawami stałymi:

  • w zameczku – biograficzną poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu,
  • w oficynie – prezentującą m.in. historię rodu i ordynacji Krasińskich,
  • we dworze – gdzie znajduje się galeria XIX-wiecznych malarstwa i rzeźby,
  • w powozowni, w której warto zobaczyć kolekcję pojazdów konnych i w oranżerii – z ruinami dawnej oranżerii Krasińskich i ekspozycją multimedialną.

Wystawy czasowe planowane do realizacji w sezonie 2023 to:

  • Konstytucja 3. Maja – wystawa planszowa;
  • Wystawa plakatu “Fredro i inni. Graficzny wizerunek literatury i muzyki polskiego romantyzmu”;
  • Wystawa plakatów związanych z twórcami od Wyspiańskiego po współczesnych;
  • Wystawa kobierców tureckich – wspólnie z Muzeum Szlachty Mazowieckiej;
  • Wystawa „Czym jest wolnomularstwo?”

Od kilku lat systematycznie rozwijamy ekspozycję przyrodniczą, zlokalizowaną w parku (park czynny w godz. 7:00-22:00),  u stóp zameczku. Woliery zamieszkują m.in. bażanty srebrzyste, złociste, królewskie i diamentowe, papugi nimfy, papugi aleksandretty większe oraz pawie indyjskie, także w odmianie białej. W oparciu o ekspozycję przyrodniczą prowadzone są zajęcia dla rodzin z dziećmi (gdzie poza wymienioną ptaszarnią, duży akcent kładziony jest na hipoterapię i zajęcia w stajni).

Grupy szkolne zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej Muzeum, która obejmuje: lekcje i warsztaty muzealne prezentujące literaturę, sztukę, historię, muzykę romantyzmu dostosowane do wszystkich grup wiekowych; programy edukacyjne „Wagary w Muzeum” i „Piknik w Muzeum”. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego mogą skorzystać z preferencyjnej ceny biletu tj. 1 zł w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” zainicjowanego w ubiegłym roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Program będzie realizowany przez cały rok 2023.

Przez cały sezon zapraszamy na spotkania cykliczne: Koncerty Niedzielne (w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15:00),po koncercie zapraszamy do „Galerii Jednego obrazu”, spotkania w Teatrze Jednego Aktora w Muzeum (23 września), Rodzinne Niedziele (16 lipca i 20 sierpnia), spotkania w Saloniku Elizy (27 sierpnia). Podczas wakacji organizujemy turnusy półkolonii w ramach „Wakacji w Muzeum”.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Sierpc, ul. Narutowicza 64
mwmskansen.pl

Muzeum Wsi Mazowieckiej to wyjątkowe miejsce, w którym odwiedzający mają możliwość zobaczyć, jak wyglądało życie dawnych wiejskich mieszkańców. Wizyta w sierpeckim Skansenie to fantastyczna propozycja dla wszystkich tych, którzy pragną spędzić wolny czas na łonie natury i zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie. W Muzeum Wsi Mazowieckiej można bowiem odwiedzić zarówno chałupy chłopskie, dwory ziemiańskie, wiatrak, karczmę oraz kaplicę, jak i kościół. Na panujący w skansenie niesamowity wiejski klimat wpływają bez wątpienia zwierzęta, które można spotkać w wiejskich zagrodach. Od maja do końca września w pięknej scenerii organizowane są imprezy oraz wydarzenia plenerowe. W każdą niedzielę podczas wizyty w skansenie mogą Państwo uczestniczyć w licznych pokazach, które odbywają się w zagrodach chłopskich, a w pierwszą niedzielę miesiąca oraz w święta zapraszamy na szczególne wydarzenia.

  • 07.05.2023 (niedziela)

Myśliwskie gotowanie na polanie

Wydarzenie przybliża tradycje i kulinaria łowieckie. Całość umilać będzie muzyka myśliwska. Goście poznają najpopularniejsze rasy psów myśliwskich oraz gatunki ptaków łowczych. W kościele odbędzie się uroczysta msza, a konkurs na “Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką” z pewnością wzbudzi wiele emocji.

  • 13.05.2023 (sobota)

Noc Muzeów

Tego dnia aż do zmroku będzie można poznawać uroki dawnej mazowieckiej wsi. Dla zwiedzających będzie dostępna wystawa “Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, która poświęcona jest tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym. Zapraszamy również do sierpeckiego Ratusza oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, gdzie przygotowano inspirujące wystawy, które bez dwóch zdań pozwolą przenieść się w czasie i poznać dzieła lokalnych twórców.

Teatr Dramatyczny w Płocku
Płock, ul. Nowy Rynek 11
teatrplock.pl

W Roku Aleksandra Fredry Teatr Dramatyczny w Płocku przygotował premierę „Dam i huzarów” w reżyserii Krzysztofa Szustera. Przedstawienie będzie wystawiane w siedzibie teatru i w terenie. Spektakle poza siedzibą rozpoczynać się będą widowiskiem plenerowym, dostosowanym do przedstawienia. Przedstawienia połączone z widowiskiem plenerowym planowane są:

  • 13 maja 2023 r., godz. 20.00 w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze,
  • 28 maja 2023 r., godz. 20.00 w Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach,
  • we wrześniu planujemy wystawić spektakl w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Włączając się w obchody 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego Teatr Dramatyczny w Płocku planuje wystawić w trzech miastach na terenie Mazowsza dwa przedstawienia: „M. Zimińska” i „Broniewski”, ukazujące sylwetki wielkich postaci naszego regionu. Spektakle nie będą biletowane.  

„M. Zimińska” – 23.06.2023 r. (Szkoła Podstawowa w Kazuniu Polskim).

Dwa lata temu obchodziliśmy „Rok Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej”, w 120. rocznicę urodzin aktorki i piosenkarki, ulubienicy poetów, współtwórczyni Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Z tej okazji Teatr Dramatyczny w Płocku wystawił premierę „M. Zimińska” autorstwa Marty Kunavar i Leny Szatkowskiej w reżyserii Karola Suszki. W przedstawieniu postać tytułową kreuje Magdalena Tomaszewska. Na scenie towarzyszy jej zespół instrumentalny w składzie: Edward Bogdan (piano), Tomasz Krawczyk (kontrabas), Jakub Krawczyk (perkusja).

Artystka wychowała się w płockim Teatrze Miejskim, gdzie pracowali jej rodzice. I właśnie teatr na zawsze pozostał dla niej najważniejszy. Drugą jej miłością był Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, który założyła wspólnie ze swoim mężem – Tadeuszem Sygietyńskim. Na spotkanie z Mirą chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Kazunia i gminy Czosnów. 

„Broniewski” – 1.09.2023 r. (Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu).

„Broniewski” – 2.09.2023 r. (Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Drobinie (Remiza OSP)).

Ubiegły rok obchodzony był w Płocku Rokiem Władysława Broniewskiego, w 125. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci poety. 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego jest dobrą okazją do przypomnienia więzi łączących tego wybitnego poetę – wciąż inspirującego młodych twórców i na nowo odkrywanego przez krytyków – z naszym regionem. Chcemy kontynuować nasz zamysł artystyczny i pokazać spektakl poza miastem rodzinnym poety, ale przede wszystkim – przypomnieć sylwetkę Broniewskiego, ożywiając pamięć o nim w regionie.

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Płock, ul. Tumska 8
muzeumplock.euopowiesci-stories.pl

Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim – to interdyscyplinarny projekt artystyczny finansowany z Funduszy Norweskich i EOG, a realizowany od kwietnia 2023 do marca 2024 przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w partnerstwie z Kunstbanken, ośrodkiem kultury w norweskim Hamar.

Jest on inspirowany twórczością Franciszki i Stefana Themersonów, awangardowych artystów, związanych z Płockiem o znaczącej randze międzynarodowej. W listopadzie 2021 roku „Galeria Themersonów” została włączona do stałych ekspozycji Muzeum Mazowieckiego.

Patronat dwójki wybitnych artystów jest istotny w kontekście interdyscyplinarności ich działań – twórczość Stefana i Franciszki obejmowała m.in. film awangardowy, eksperymenty fotograficzne malarstwo, grafikę, literaturę (prozę, poezję, a także literaturę dla dzieci), teatr, scenografię, projektowanie graficzne, operę, filozofię, działalność wydawniczą. Niezwykle ważny jest dla nas nie tylko światowy, ale i lokalny wymiaru ich dorobku. Stefan Themerson dzieciństwo i młodość spędził w Płocku, gdzie wychowała się także matka Franciszki.  Themersonowie przeprowadzili się z Warszawy do Paryża, a potem Londynu, gdzie spędzili większą część życia.

Najważniejsze wydarzenia projektu „Opowieści” w Polsce:

  • Festiwal Performance (19 – 22 lipca 2023 roku, Muzeum Mazowieckie w Płocku)
    Udział weźmie w nim 50 artystów działających w przestrzeni sztuk performatywnych z całego świata (Polska, Ukraina, Austria, Niemcy, Włochy, Norwegia, Szwajcaria, Izrael, Wielka Brytania). Będą to m.in. Marylin Arsem (USA), Maya Gordon (Izrael/Holandia/Polska), Nigel Rolfe (Wielka Brytania/Irlandia), Alastair MacLennan (Irlandia Północna), Joanna Rajkowska (Polska/Wielka Brytania), VestAndPage (Niemcy/Włochy), John K. Farah (Kanada/Niemcy). Norwegię reprezentować będą – Kjetil Skøyen, Rita Marhaug, Kurt Johhannesen, Hedda Amundsen i Silje Eugenie Strande Øktner.

Kuratorka festiwalu, Małgorzata Sady, zaprosiła do udziału w wydarzeniu zarówno performerów o światowej sławie i wieloletnim dorobku, jak i interesujących artystów rozpoczynających swe kariery. Od 19 do 22 lipca 2023 roku opanują oni zróżnicowaną przestrzeń Muzeum Mazowieckiego w Płocku – swe działania twórcze prezentować będą w muzealnej auli, na patio przy ul. Tumskiej i Kolegialnej, w sali wystaw czasowych. Wyjdą także na płockie ulice, a jeden z koncertów odbędzie się też w tutejszej katedrze.

  • Wystawa rzemiosła norweskiego. Historie ręcznie opowiadane (10 sierpnia – 15 października, Muzeum Mazowieckie w Płocku), prezentująca prace ośmiu norweskich artystów współczesnych specjalizujących się w szkle, tekstyliach, ceramice i biżuterii.

Norwescy artyści z okręgu Innlandet zaprezentują w Muzeum Mazowieckim swoje prace – sztukę i rzemiosło. Uczestnicy wystawy wykorzystują w swoich pracach szkło, ceramikę, tekstylia, drewno i metal. Norweska sztuka i rzemiosło reprezentują wysoki poziom, a artyści biorący udział w wystawie w Płocku należą do czołowych w tej dziedzinie w Norwegii. Niektórzy z nich znani są na arenie międzynarodowej i zapraszani na zagraniczne wystawy, są też laureatami nagród międzynarodowych.

Artyści uczestniczący w wystawie to Inga Blix (tekstylia), Liv Blåvarp (drewno jubilerskie), Ragnhild Enge (tekstylia), Tor Alex Erichsen (ceramika), Kari Håkonsen (szkło), Ingun Kleppan (biżuteria metalowa), Vidar Koksvik (szkło), Torbjørn Kvasbø (ceramika) i Kari Mølstad (szkło).

  • Wystawa Multimedialna. Pochwała przypadku  (7 listopada – 31  grudnia, Muzeum Mazowieckie w Płocku), prezentująca trzy nowe prace Grzegorza Rogali, Leigh Singera i Victorii Sary Davis. Będą to połączenia instalacji artystycznych ze sztuką efektu wizualnego.

Wystawa multimedialna, obejmująca prace stworzone specjalnie na rzecz realizowanego projektu “Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” przez Leigh Singera, Victorii Davis (Szymańskiej) i Grzegorza Rogalę, odnosi się do twórczości Themersonów, zarówno poprzez medium obrazu ruchomego jak i poprzez zawartość treściową. Stawia pytanie: jak mogłaby wyglądać twórczość Themersonów w XXI wieku.

Themersonowie byli pionierami filmu awangardowego w Polsce i zaliczani są  do czołówki europejskiej awangardy lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Leigh Singer w swoim video eseju przedstawia ich twórczość filmową w kontekście dokonań tamtego czasu i kontynuacji ich idei. Victoria Davis, autorka filmu dokumentalnego “Themerson&Themerson” (2010), zaprezentuje kilku kanałową instalację video, której punktem wyjścia są niewykorzystane materiały filmowe, dokumentalne, uzupełnione o nowe zdjęcia, ścieżką dźwiękową i komentarz. Grzegorz Rogala przedstawi instalację interaktywną, stworzoną przy użyciu sztucznej inteligencji, która będzie generowana przy współudziale widza, prezentującą dwie osobowości artystyczne (kobietę i mężczyznę, vide Franciszka i Stefan) – dwie indywidualne ścieżki, które łączą się w jedną, ale jednocześnie swoją odrębność. Praca wykorzystuje działanie sztucznej inteligencji, a jednocześnie jest ukłonem w stronę themersonowskiej “pochwały przypadku”. Wystawę uzupełnią dwie interaktywne instalacje autorstwa Grzegorza Rogali i Joanny Krzysztoń (malarki). Kuratorką wystawy jest Małgorzata Sady.

  • Jarmark Tumski

Płock 2-4 czerwca 2023

Jak co roku Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki wraz z Muzeum Mazowieckim w Płocku organizuje Jarmark Tumski – święto kolekcjonerów, artystów i dzieci.

Płocka starówka zmieni się w wielki targ wypełniony straganami ze starociami, dziełami sztuki, w programie są warsztaty, pokazy i bardzo ciekawa wystawa.

Oto, co na Jarmark Tumski przygotowało muzeum i co się będzie u nas działo:

od 16 maja do 4 czerwca, wystawa dawnych kałamarzy i przyborów do pisania zatytułowana  „Wieczne pióra – historia – dzieła sztuki – pamięć faktów i ludzi”.   Wernisażowi 16 maja towarzyszyć będą warsztaty kaligrafii.

  • Jarmark Tumski, 2 – 4 czerwca

Muzeum przez te trzy dni organizuje stoiska z 10 warsztatami i pokazami rękodzielników na Starym Rynku . Będą to m.in.:

– malowanie na drewnie

– szycie

– rzeźba w drewnie

– miody, pokazy pszczelarskie

– wycinanki

– kaligrafia

  • Strefa Dziecięca, 2 – 4 czerwca, Stary Rynek. Wszystko będzie kręciło się wokół astronomii, ponieważ 2023 jest Rokiem Kopernika. Muzeum zaprosiło:

– mobilne planetarium

– warsztaty i pokazy zorganizowane przez Planetę Anuka (konstelacje gwiazd, powstawanie planet, gwiazdozbiory)

– Akademia Robotica (budowanie pojazdów, w tym „łazików marsjańskich”, z kloców).

  • Przez cały czas trwania Jarmarku wstęp do muzeum jest bezpłatny. Muzeum 2 i 3 czerwca będzie czynne dłużej, do godz. 19.00.

Źródło: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna