Punkt Informacji Turystycznej w Pobiedziskach zajął 1 miejsce w konkursie POT na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce dla kategorii 1 gwiazdki standaryzacji E-Certyfikacji Informacji Turystycznej PSIT. Funkcjonuje on na terenie Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego administrowanego przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach.

Działalność punktu opiera się na działaniach informacyjnych oraz sprzedaży map, przewodników i pamiątek. Do dyspozycji odwiedzających są również bezpłatne mapy i foldery w kilku językach. Jako część Skansenu Miniatur oferowana jest również usługa przewodnicka i multimedialne lekcje dla grup, a dla turystów indywidualnych możliwość skorzystania z przewodnika lub audioprzewodnika.

Punkt IT współpracuje zarówno z takimi podmiotami jak: Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Klaster Turystyczny “Szlak Piastowski” poprzez udział kadry w szkoleniach, spotkaniach, włączanie się w organizowane imprezy. Punkt ten nie ma barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym osób niewidomych poprzez specjalnie dostosowaną ekspozycję wystawy w skansenie i budynku biura.

Punkt Informacji Turystycznej w Pobiedziskach oferuje:

 • usługi przewodnickie po Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego
 • lekcje multimedialne dla grup szkolnych
 • prelekcje dla turystów podczas imprez odbywających się w Skansenie Miniatur

Profesjonalny zespół pracowników IT aktywnie promuje swoje inicjatywy, Puszczę Zielonki oraz questy w Skansenie Miniatur w mediach społecznościowych. Jest pierwszym kontaktem dla turystów krajowych i zagranicznych w kontekście planowania swojej podróży po Szlaku Piastowskim. Jest również animatorem imprez sportowych rozpoznawalnych w Regionie Wielkopolskim np. Bieg Agrobex Piastowska Piątka, Pobiedziska Adventure Trip.

To jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, obejmujący 37 najważniejszych, a także i mniej znanych budowli Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski. Miniatury są wykonane w skali 1:20, z trwałych materiałów. Poza miniaturami można obejrzeć ekspozycję drewnianych rzeźb związanych z mitologią słowiańską.

Na terenie Skansenu Miniatur znajdują się osobliwości kulturowe z woj. wielkopolskiego:

 • Katedra Poznańska
 • Katedra Gnieźnieńska
 • Rynek w Pobiedziskach
 • Pałac w Czerniejewie
 • Pałac w Rogalinie
 • Pałac w Lubostroniu
 • Kościół Klasztorny w Lubiniu
 • Palatium na Ostrowie Lednickim

Jest to świetny przykład dobrych praktyk łączenia funkcji informacji turystycznej z działalnością kulturowo-rekreacyjną, bowiem dobra informacja w połączeniu z profesjonalnymi usługami turystycznymi opartymi na lokalnych produktach w ramach Szlaku Piastowskiego ma coraz większą siłę przyciągania turystów. Komplementarność usług turystycznych w formule stacjonarnej i cyfrowej nadaje kierunek rozwijania ruchu turystycznego w atrakcyjnych miejscach Polski.

Więcej informacji o działalności laureata znajduje się na https://miniatury.pobiedziska.pl

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Polska Organizacja Turystyczna