Przewodnik „Industrialne Mazowsze”, który powstał dzięki staraniom Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – to zaproszenie do dwóch podróży: jednej w czasie i drugiej, rzeczywistej po Mazowszu. Obie mogą być fascynującą przygodą.  

Nie każdy wie, że pierwszy rozkwit mazowieckiego przemysłu, na miarę ówczesnych czasów oczywiście, przypada na przełom er. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne, w znacznej części odpowiadające obszarowi dzisiejszego Powiatu Warszawskiego Zachodniego, było jednym z największych ośrodków hutniczych starożytnej Europy. Kolejny rozkwit mazowieckiego przemysłu przyniosła rewolucja industrialna, która przypadła na okres rozbiorów Polski i czasy Królestwa Kongresowego. Granice rozbiorów zbiegały się właśnie na obszarze dzisiejszego Mazowsza, a uważny obserwator dostrzeże historyczne wpływy różnych kultur, które zaznaczyły się w przestrzeni, gospodarce i kulturze.  

– mówi Dorota Zbińkowska, Dyrektorka Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Na 80 stronach przewodnika oprócz 117 opisanych obiektów, bogato ilustrowanych rysunkami, mapami i archiwalnymi zdjęciami można znaleźć propozycje 10 wypraw tematycznych, wśród których każdy odnajdzie coś interesującego dla siebie.  

10 tras to jak 10 odkryć Industrialnego Mazowsza:

  • W industrialnym sercu Mazowsza
  • Nowe życie – spektakularne rewitalizacje
  • Koleją Warszawsko-Wiedeńską do Żyrardowa
  • Industrialna Praga
  • Szlakiem mazowieckich browarów i gorzelni
  • Dla koneserów małych i dużych
  • Podwarszawskie miasteczka
  • Śladami radiostacji transatlantyckiej
  • Przemysłowy Radom
  • Rowerem po Puszczy Kampinoskiej    

„RÓŻA REGIONÓW – Najlepsze projekty promujące polskie produkty turystyczne” to konkurs organizowany od 2012 roku przez redakcję czasopisma branżowego „Wiadomości Turystyczne”, który odbył się już po raz 12. W roku 2023 specjalna edycja konkursu dotyczyła najlepszych wydawnictw i najlepszych aplikacji promujących gminy, miasta, regiony.   

– dodaje Dorota Zbińkowska.   

Ideą Konkursu Róża Regionów jest propagowanie wysiłków władz samorządowych związanych z promocją okolicy oraz wspieranie rozwoju marketingu terytorialnego w naszym kraju. Konkurs ma na celu upowszechniać innowacyjność w sposobie tworzenia wydawnictw i aplikacji mobilnych promujących gminy, miasta, regiony. W obliczu rosnących oczekiwań turystów to stały rozwój, poszukiwanie nowatorskich rozwiązań, profesjonalna oprawa graficzna i kreatywność, stanowią klucz do sukcesu. Promowanie  i nagradzanie najlepszych projektów  promujących miasta, regiony i lokalne produkty turystyczne, wspiera rozwój wysokich standardów prezentowania walorów turystycznych naszego kraju.  
Przewodnik „Industrialne Mazowsze” w wersji PDF można pobrać ze strony:
https://www.mrot.pl/wp-content/uploads/2023/04/Industrialne-Mazowsze.pdf

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna