Dominikana nie bez powodów nazywana jest królową Karaibów. Jej plaże uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie – piasek jest biały i miękki jak mąka, a woda mieni się wszystkimi odcieniami błękitu, turkusu i zieleni.


To państwo położone na Morzu Karaibskim i zajmuje większą część wyspy Haiti, którą dzieli z państwem o takiej samej nazwie. Dominikana kusi niezwykłym klimatem oraz wakacyjną atmosferą. Dla Europy obszar ten został odkryty w 1492 r. przez Krzysztofa Kolumba. Pierwotnie Dominikanę zamieszkiwali Karaibowie i Tainowie. W czasach kolonizacji hiszpańskiej ten piękny kraj nazywany był Santo Domingo.

Ten rajski krajobraz dopełniają góry z siecią szlaków pieszych i najwyższym szczytem Karaibów, trzytysięcznikiem Pico Duarte, bujne lasy tropikalne, wodospady, jeziora i rzeki, po których można spływać pontonem i kajakiem. Wiele obszarów objętych jest ochroną w ramach rezerwatów i parków narodowych.

Co warto zobaczyć na Wyspie?

Santo Domingo – stolica kraju

Punktem, którego nie może zabraknąć w programie wycieczki do Dominikany jest wizyta w stolicy, Santo Domingo. Założone w 1498r., jest najstarszym miastem Nowego Świata. To tu zbudowano pierwszą w Ameryce katedrę, pierwszy szpital, komorę celną i uniwersytet. Dzielnica kolonialna z ponad 300 zabytkowymi budowlami figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługują m.in. gotycko-barokowa Katedra Najświętszej Maryi Panny, dom Krzysztofa Kolumba, który był pierwszym budynkiem mieszkalnym w tym mieście.

Punta Cana – turystyczny raj

Punta Cana to przylądek Dominikany wysunięty najdalej na wschód. Leży w prowincji La Altagracia na terenie Wybrzeża Kokosowego. Położona na Morzu Karaibskim Dominikana zajmuje większą część wyspy zwanej Haiti. Punta Cana to jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Dominikanie. Ten przepiękny kurort kusi śnieżnobiałymi plażami i lazurową wodą oraz niezliczonymi atrakcjami tworząc scenerię najpiękniejszych zakątków na świecie. Ten najpopularniejszy kurort Dominikany to nie tylko bajkowe krajobrazy i raj na ziemi dla wczasowiczów (także dzięki luksusowym hotelom), ale i doskonałe miejsce na letnie imprezy.

Kraina kawy, rumu i cygar

Dominikana to kraina kawy, czekolady, rumu i cygar. Warto wybrać się na plantację kawy albo kakaowca i zobaczyć na własne oczy, jak ziarna zmieniają się w pachnący napar i czekoladę. Narodowym trunkiem jest rum. Tradycja jego wytwarzania liczy 500 lat. Można się z nią zapoznać np. w Muzeum Rumu w Santo Domingo lub wytwórni najbardziej znanego rumu Brugal w Puerto Placie. Klimat i żyzne gleby pozwalają na uprawę znakomitej jakości tytoniu.

Merengue – w rytmie narodowej muzyki

Dominikańczycy słyną z zamiłowania do muzyki i tańca. Mówi się, że ich serca biją w rytm merengue – żywej i radosnej muzyki charakteryzującej się jednostajnym rytmem, która narodziła się w Dominikanie w latach 20. XX w. Propagowana przez prezydenta Rafaela Leonidasa Trujillow latach 30. stała się narodową muzyką i tańcem Dominikany. Kolejnym rodzimym gatunkiem muzycznym jest przyrównywana do bluesa bachata, łącząca wpływy afrykańskie i europejskie z elementami kultury Indian Taino.

Park Narodowy Jaragua dla miłośników natury

Jest największym obszarem chronionej przyrodynna Karaibach (ok. 1300 km kw.). Rozciąga się od gór Sierra Bohoruco po wybrzeże Bahia de Las Aguilas i wyspy Beata i Alto Velo, chroniąc różnorodne ekosystemy. W parku żyje ponad 130 gatunków ptaków (10 endemicznych), w tym flamingi karmazynowe, ibisy białe, warzęchy różowe, czaple modre, a także manaty, żółwie czy legwany.  

Plaża Kite Beach w Cabarete

W Dominikanie sporty wodne można uprawiać wszędzie, ale najlepszym miejscem jest plaża Kite Beach w Cabarete na północnym wybrzeżu. Wśród miłośników windsurfingu i kitesurfingu uchodzi ona za jedną z najlepszych miejscówek na świecie. Właśnie w tym miejscu rozgrywają się mistrzostwa świata w sportach wodnych Masters od the Ocean. Kite Beach oferuje świetne warunki wiatrowe, spokojna wodę w osłoniętej zatoce, a dalej od brzegu, na linii rafy, niesamowite fale do jazdy i skoków. Działa tu wiele szkół, gdzie można uczyć się surfowania pod okiem profesjonalnych instruktorów.

Dominikana to nie tylko ciekawa destynacja jeśli chodzi o wyjazd wypoczynkowy, ale także organizację ślubu czy innych imprez w uroczej i prawdziwie romantycznej scenerii. To niezwykłe miejsce do odpoczynku, gdzie wymarzone wakacje mogą stać się rzeczywistością.

  • Najwyższym szczytem Dominikany jest Pico Duarte – ma 3175 m n.p.m.
  • Dominikana słynie z przetwarzania cukru i jest to jedna z głównych gałęzi przemysłu w kraju
  • Najpopularniejszym sportem na Dominikanie jest baseball

Tekst: Anna Molęda – Kompolt