Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) zaplanowała na kwiecień tego roku kampanię „Niemcy – kraj sztuki i kultury”, która skoncentruje się na programie artystycznym i kulturalnym kraju. Jednym z podtematów kampanii jest 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha – słynnego malarza i jednego z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w Niemczech. Jego dzieła uznawane są za ikony epoki. Wiele krajobrazów przedstawionych na obrazach do dziś pozostaje w nienaruszonym stanie i można je podziwiać podążając turystycznym Szlakiem Malarzy.

Rok 2024 będzie obfitował w liczne wydarzenia kulturalne oraz wystawy poświęcone epoce i Friedrichowi. W tym celu Niemiecka Centrala Turystyki stworzyła podstronę, na której można znaleźć wiele ciekawych szczegółów: https://www.germany.travel/en/inspiring-germany/caspar-david-friedrich.html

GREIFSWALD
28.04.2024-5.01.2025
Pomorskie Muzeum Państwowe (Pommersches Landesmuseum)

Friedrich urodził się i wychowywał w Gre­ifswaldzie – nadbałtyckim miasteczku, zamieszkałym głównie przez rybaków i marynarzy. Miasto ze swoim bogatym zbiorem dzieł, swojemu słynnemu synowi oddaje cześć na trzech, następujących po sobie wystawach.

Całoroczny program wydarzeń znajduje się TUTAJ

HAMBURG

15.12.2023-1.04.2024
Hamburger Kunsthalle

Wystawa pod tytułem „Sztuka na nowe czasy” prezentuje ponad 50 obrazów i 90 rysunków Caspara Davida Friedricha.
Więcej informacji: 250 Years of Caspar David Friedrich (hamburg-travel.com)

DREZNO
24.08.2024-5.01.2025
Muzeum Albertinum

Dawne centrum życia artystycznego, zaprezentuje najważniejsze dzieła Friedricha umieszczając je w kontekście twórczości innych wielkich mistrzów.
Więcej informacji: 250 Years of Caspar David Friedrich – Visit Dresden (visit-dresden.travel)

RUGIA
19.08.2024-25.08.2024
Centrum Informacji Parku  Narodowego Königsstuhl

Wydarzenie „Dni Romantyzmu” przypomną o szczęśliwych chwilach jakie Caspar David Friedrich spędził na Rugii. Warto skorzystać z punktu widokowego z którego rozciąga się fantastyczny widok na kredowe klify uwiecznione w 1818 roku na obrazie „Skały kredowe na Rugii”.

Więcej informacji:  https://www.koenigsstuhl.com/en/veranstaltungen/veranstaltung/2024-08-19_1100/romantic-days-at-the-koenigsstuhl

– komentuje Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Niemiecka Centrala Turystyki (DZT)