Międzynarodowy Festiwal Organowy w Ołomuńcu obchodzi w tym roku swoje 55. urodziny. Koncerty festiwalowe odbywają się w kościele św. Maurycego. Pierwszy z nich miał miejsce w czwartek 7 września. Dwa kolejne odbędą się 14 i 18 września. Artyści zagrają na odnowionych barokowych organach.  

Organy są dziełem wrocławskiego mistrza Michaela Englera. W kościele św. Maurycego znajdują się od 1745 roku. Instrument służył przez ponad 200 lat. W 1969 roku jego renowacji podjął się czeski organista i instrumentolog, współzałożyciel Filharmonii Morawskiej, Antonín Schindler (1925–2010). Obecnie po zakończonym trzyletnim remoncie organy posiadają 95 rejestrów, 8 manuałów i  8 tysięcy piszczałek, są największymi organami w Czechach i jednymi z największych w Europie.  

Międzynarodowy Festiwal Organowy w Ołomuńcu jest najstarszym i najważniejszym festiwalem muzyki organowej w Czechach. Został zainicjowany przez Antonína Schindlera. Odbywa się w Ołomuńcu nieprzerwanie od 1969 roku i należy do stałych wydarzeń kulturalnych Ołomuńca i czeskiej kultury muzycznej.  

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: CzechTourism