Do końca 2024 roku w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego stanie nowy hangar., w którym znajdzie się blisko 40 unikatowych statków powietrznych. Własnie podpisano umowę na jego budowę.

Muzeum w Krakowie kilka lat temu zostało uznane przez telewizję CNN za czwarte najciekawsze muzeum lotnictwa na świecie. Wszystko dzięki unikatowej kolekcji samolotów z czasów pionierów lotnictwa i okresu I wojny światowej. W nowym hangarze „Heksagon” znajdzie się miejsce dla 40 statków powietrznych, w tym szybowców. Hala ekspozycyjna będzie mieć powierzchnie 2613 metrów kwadratowych z antresolą 665 kwadratowych dla wystawy pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne” poświęconej roli i osiągnięciom lotnictwa cywilnego w Polsce.

Projekt „Heksagon” nawiązuje do historycznych planów rozwoju lotniska i do dawnego Hangaru nr 5, zniszczonego przez Niemców w styczniu 1945 roku. Wystawa uzupełniona będzie didaskaliami w postaci instalacji scenograficznych, obiektów i ekspozytorów edukacyjnych, tablic i opisów – również w formie interaktywnej. W projekcie znajduje się także szczególna atrakcja multimedialna: symulator lotu szybowcem oraz symulator lotu lotnią. Układ oraz sposób eksponowania statków powietrznych będzie nawiązywał do tendencji ekspozycyjnych z lat 20. XX wieku. W wyniku tego zabiegu uwaga zwiedzających skoncentruje się na unikatowych, odrestaurowanych szybowcach.

Nowy hangar muzealny ma być gotowy do grudnia 2024 roku. Łączny koszt budowy z obsługą oszacowano na 24,6 mln zł, z czego ponad 21,4 mln zł to środki pozyskane w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałą część kwoty pokryje Województwo Małopolskie.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: KrkNews.pl