Kalendarz lotniczy nieco różni się od tego tradycyjnego, ponieważ zima startuje już w październiku. Na Lotnisku Chopina w Warszawie gotowość do  prowadzenia operacji lotniczych w warunkach zimowych trwa od 15 października do 15 kwietnia każdego roku. Symbolicznym potwierdzeniem przygotowania służb jest Parada Akcji Zima, czyli przejazd po płycie lotniska pojazdów Zespołu Utrzymania Nawierzchni. Tegoroczna Parada odbyła się w poniedziałek, 30 października.

Dzisiejsza parada sprzętu, to swego rodzaju próba generalna, ale też wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników działu utrzymania. Akcja Zima trwa do połowy kwietnia, a już następnego dnia zaczynamy przygotowania do kolejnego sezonu. Szkolimy pracowników, remontujemy i modernizujemy sprzęt, zaopatrujemy się w środki chemiczne. Parada Akcji Zima potwierdza naszą gotowość do walki z trudnymi warunkami atmosferycznymi i symbolicznie finalizuje wielomiesięczne przygotowania

– mówi Stanisław Wojtera prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A.  

W zimowe utrzymanie Lotniska Chopina zaangażowanych jest kilkaset osób z różnych jednostek i firm – należą do nich m.in. operatorzy sprzętu zimowego utrzymania, osoby kierujące działaniami, Dyżurni Operacyjni Portu, kontrolerzy ruchu lotniczego, czy operatorzy licznych specjalistycznych systemów. Stołeczny port dysponuje jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie sprzętu zimowego utrzymania.

W dyspozycji Działu Utrzymania Infrastruktury Lotniskowej jest, między innymi: 10 zestawów odśnieżnych wysokiej wydajności,  6 zestawów średniej wydajności,  7 oczyszczarek kompaktowych,  4 jednostki sprzętu osłony chemicznej,  3 pługi wirnikowe  i wiele innych pojazdów oraz maszyn wsparcia.  

Taka konfiguracja sprzętu pozwala na sprawne odśnieżanie dróg startowych za jednym przejazdem na wymaganą szerokość, zabezpieczenie ekologicznymi środkami chemicznymi nawierzchni przed oblodzeniem oraz bieżące odśnieżanie i zabezpieczenie nawierzchni płyt postojowych. Ponadto lotnisko posiada zaplecze techniczne, które gwarantuje stałą dostępność sprzętu zimowego utrzymania, a więc realizację napraw, przeglądów i konserwacji oraz wymianę elementów eksploatacyjnych przez 7 dni w tygodniu.

Dzięki takiej gotowości oraz doświadczeniu i profesjonalizmowi personelu, Lotnisko Chopina nigdy w swojej historii nie zostało zamknięte z uwagi na zimowe warunki pogodowe.    

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Polskie Porty Lotnicze