„Zamojskie Winogranie” coraz bliżej. Fundacja Winiarnie Zamojskie zaprasza na czwartą już edycję jednego z największych festiwali win polskich i produktów regionalnych. Festiwal odbędzie się w długi weekend sierpniowy, w sobotę 12 sierpnia na Rynku Wielkim i Solnym w Zamościu. Celem wydarzenia jest promocja regionalnego wina oraz wyrobów, które są dumą okolicy. To będzie niezwykłe doświadczenie dla wszystkich miłośników wina i koneserów produktów regionalnych, a także dobrej muzyki, gdyż festiwal uświetnią koncerty Zuzanny Jabłońskiej i Agnieszki Chylińskiej.

Unikatowe doświadczenie food & wine pairing w sercu Roztocza

Roztocze i Zamojszczyzna słyną ze znakomitego wina i kuchni, a Festiwal „Zamojskie Winogranie” to wyjątkowa  okazja, aby poznać te smaki, przy okazji spędzając czas przy dźwiękach najlepszej muzyki

– mówi Prezeska Fundacji Winiarnie Zamojskie, Wioletta Wilkos.

W dzień festiwalu w specjalnej strefie degustacyjnej uczestnicy wydarzenia będą mogli skosztować ponad 100 win regionalnych od 13 lokalnych producentów.

Po sukcesie poprzednich edycji Festiwalu nie osiedliśmy na laurach. Organizując tegoroczną edycję, zastanawialiśmy się, jak jeszcze mocniej zaznaczyć wyjątkową więź pomiędzy degustacją wina, a spożywaniem wyśmienitych potraw. Stwierdziliśmy, że najlepsza opcja, która sprawdziła się w poprzednich edycjach, to włączenie do „Zamojskiego Winogrania” regionalnych restauracji

mówi Wioletta Wilkos.

Z tego powodu do udziału w festiwalu po raz kolejny zostało zaproszonych 13 najlepszych restauracji z Zamościa, które na tę okazję przygotują specjalne menu degustacyjne. Każda z restauracji włączy festiwalowiczów w świat food & wine paring i zaproponuje dwa dania inspirowane smakami wybranej winiarni. Dla gości, którzy zakupią wejściówkę na festiwal, będzie obowiązywać specjalna cena. Za danie główne z kieliszkiem dedykowanego wina trzeba będzie zapłacić zaledwie 45 zł. Ze specjalnego menu będzie można skorzystać przez cały długi weekend – od 11 do 15 sierpnia.

Festiwal dla poszukiwaczy wiedzy, nowych doświadczeń i smaków

“Zamojskie Winogranie” to idealna okazja na zdobycie nowej wiedzy o winie i wymianę doświadczeń. W programie festiwalu przewidziano Wine Class z sommeliarami Centrum Wina. Wszystkich gości, którzy chcą dowiedzieć się, jak wygląda produkcja wina w Polsce, jak założyć winnice i co jest najciekawsze w biznesie winiarskim, zapraszamy do strefy Chill Out w sadzie na Rynku Wielkim. Tam na małej scenie, będą prezentowane filmy z winnic i przeprowadzane wywiady z winiarzami.

Z tej strefy nikt nie wyjdzie głodny. Marcin Sikora, szef kuchni Hotelu Artis i ambasador marki Winiarnia Zamojska, specjalizujący się w daniach regionalnych, w specjalnym pokazie na żywo, będzie przygotowywał regionalne specjały i wydawał porcje degustacyjne czterech dań inspirowanych smakami win Winiarni Zamojskiej,

Jedna z atrakcji festiwalu, to ciesząca się dużą popularnością gra „Laboratorium Smaku i Zapachu”, podczas której uczestnicy wydarzenia zgadują i łączą w pary zapach owocu z winem.

Na rynku Solnym zaprezentują się topowi producenci potraw i produktów roztoczańskich. W tym miejscu uczestnicy odkryją unikatowe, owocowe słodkości, jak również bardziej wytrawne propozycje. Wśród nich słynne sery zagrodowe, a także piróg biłgorajski. W strefie będzie można kupić produkty regionalne bezpośrednio od producentów.

Wybór najlepszego wina i wspólne świętowanie

Gran Prix festiwalu przyzna jury sommelierów pod przewodnictwem Wiesława Wysokińskiego. Najlepsze wino zostanie wyłonione w czterech kategoriach: czerwone, różowe, białe oraz musujące. Najpierw nastąpi wybór zwycięzców w czterech kategoriach, a na koniec wybrane zostanie Gran Prix całego Festiwalu, czyli najlepsze wino festiwalowe.

Wszystkie wina biorące udział w konkursie będzie można zakupić w sklepie festiwalowym.

„Zamojskie Winogranie” nie byłoby kompletne bez znakomitej muzyki. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią Zuzanna Jabłońska i Agnieszka Chylińska. Po raz pierwszy festiwal zakończy impreza otwarta dla wszystkich z DJ-em i degustacją produktów bezalkoholowych Cin Cin 0%.

Wstęp na wieczorną część wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówka na dzienną część festiwalu kosztuje 20 zł. Festiwal Win Polskich i Produktów Regionalnych „Zamojskie Winogranie” odbędzie się 12 sierpnia 2022 r. na Rynku Wielkim w Zamościu. Start o godz. 10.00

Więcej szczegółów o festiwalu na stronie internetowej: www.zamojskiewinogranie.pl

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Lensomai Communication