Istnieje wiele powodów, by wybrać Gran Canarię jako miejsce na wakacje, o każdej porze roku. Jej uprzywilejowany klimat i plaże to tylko niektóre z nich, ponieważ wyspa ta posiada również niezwykłe dziedzictwo przyrodnicze, a także stanowi idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych i outdoorowych.  Różnorodność krajobrazów na Gran Canarii jest zaskakująca. Jest w czym wybierać na 236 kilometrach wybrzeża, od cichych zatoczek na południu, po miejsca bardziej turystyczne, jak Las Palmas de Gran Canaria. Oto kilka powodów, dlaczego warto odwiedzić Gran Canarię. 

Idealna temperatura

Gran Canaria została obdarzona przyjemnym klimatem dzięki swojemu uprzywilejowanemu położeniu geograficznemu i hojnym wiatrom oceanicznym. To niektóre z czynników warunkujących, które sprawiają, że średnia roczna temperatura wynosi tu 24 stopnie Celsjusza. Specyficzna orografia wyspy gwarantuje łagodną atmosferę, która łagodzi rygory czterech pór roku.

Spektakularna sceneria naturalna

Przyroda to kolejny powód, by odwiedzić wyspę. Zapał mieszkańców wyspy do zachowania swojego dziedzictwa przyrodniczego sprawił, że Gran Canaria stała się miejscem, w którym czas jakby się zatrzymał. Prawie połowa jej powierzchni to tereny chronione, co zapewnia niezwykłą czystość środowiska naturalnego. 

Plaża jako sposób na życie

Gran Canaria posiada 60 kilometrów plaż na całej długości 236 kilometrów linii brzegowej. Jej wybrzeże było miejscem zabaw pokoleń mieszkańców wyspy, którzy są dumni, że mogą dzielić się swoim skarbem z odwiedzającymi. Jest tu wiele plaż, które zaspokoją wszystkie gusta, od rozległych piaszczystych plaż na południu, po kameralne miejsca na północy wyspy. Nie każdy może cieszyć się przyjemnością spędzania dnia na plaży w innej części świata, na Gran Canarii wypoczynek na plaży jest możliwy niemal przez cały rok.

Raj dla sportowców

Jedną z zalet posiadania godnego pozazdroszczenia klimatu i wspaniałego środowiska naturalnego jest możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Miłośnicy gór pokochają Gran Canarię na urlop, z powodu sieci szlaków pieszych, które biegną wzdłuż i wszerz wyspy. Gran Canaria jest również rajem dla miłośników jazdy na rowerze, którzy mogą podziwiać jej zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ci, którzy wolą morze, mogą wybierać spośród szerokiej gamy aktywności. Surfing, windsurfing czy kitesurfing, jeśli szukasz zastrzyku adrenaliny; wędkarstwo sportowe i nurkowanie, jeśli wolisz zupełną ucieczkę pod powierzchnię.

Miejsce, w którym można spędzić czas z całą rodziną

Gran Canaria jest idealnym miejscem na wakacje w towarzystwie najbliższych. Jako para lub w towarzystwie swoich dzieci, warto poświęcić część swojego pobytu na atrakcje, które uczynią Wasz wyjazd niezapomnianym przeżyciem, takich jak między innymi Park Palmitos, Sioux City czy park wodny Aqualand Maspalomas…

Kraina historii i kultury 

Przedhiszpańska historia Gran Canarii nadal tętni życiem sześć wieków po podboju. Przeszłość rdzennych mieszkańców jest pieczołowicie chroniona w parkach archeologicznych i muzeach, które również odzwierciedlają mieszankę kulturową panującą na wyspie. Krzysztof Kolumb zatrzymał się na Gran Canarii w drodze do Ameryki, pozostawiając po sobie niezatarte ślady, których zachowały się do dziś. Karnawał jest jednym z najbardziej reprezentatywnych festiwali bogatego kalendarza rozrywkowego i wydobywa przyjazny i wesoły charakter mieszkańców Gran Canarii.

Wykwintne morze smaków

Każdy zakątek Gran Canarii oferuje możliwość odkrycia pysznych aromatów, które emanują z wesołej i różnorodnej gastronomii. Wyspa szczyci się faktem, że jest jedynym miejscem w Europie, gdzie uprawia się kawę, ale z dumą prezentuje również uroki swoich produktów owocowo-warzywnych, soczystych słodyczy i kultowego rumu produkowanego w najstarszej piwnicy winnej na kontynencie.

Zdrowie i relaks

Gran Canaria to idealne miejsce, by się zrelaksować i zostawić za sobą problemy. Gama ośrodków SPA i wellness zapewni niezapomniany relaks. Ponadto na wyspie znajdują się światowej klasy hotele, takie jak Hotel Cordial Plaza Mayor de Santa Ana w Las Palmas, Gran Canaria, który oferuje atrakcje i udogodnienia, którym trudno dorównać. 

Urocze wioski

Wioski są jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic Gran Canarii. Agaete, Mogán, Teror i Tejeda to tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić, by poznać ducha wyspy. Życzliwość  mieszkańców i bogactwo tradycji sprawiają, że odwiedzający czują się tu jak w domu. 

Nowoczesna i historyczna stolica

Stolica Gran Canarii położona jest w północnej części wyspy. Jej początki sięgają Dzielnicy Kolonialnej Vegueta, gdzie 24 czerwca 1478 roku kapitan Don Juan Rejón założył miasto Las Palmas de Gran Canaria obok bujnego gaju palmowego, stąd nazwa miasta.

Jest to najstarsza dzielnica miasta, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Miejsc, których nie można przegapić to: plac Plaza Santa Ana; Casas Consistoriales, znajdujące się naprzeciwko Katedry; plac Plaza Santo Domingo, gdzie zaczyna się wędrówka wąskimi uliczkami pełnymi fasad i balkonów typowych dla kanaryjskich domów.

Puerto de la Luz jest jednym z głównych ośrodków gospodarczych w stolicy, a w odległości zaledwie kilku kroków, po drugiej stronie przesmyku La Isleta, wyróżnia się Las Canteras, jedna z najlepszych plaż miejskich na świecie. Stolica ma atrakcyjną ofertę rozrywkową – produkt jej nowoczesnej i kosmopolitycznej istoty.


Źródło i zdjęcia: Zenon Żyburtowicz