W czwartek 08.12.22r. Państwa Unii Europejskiej zdecydowały o przyjęciu Chorwacji do strefy Schengen. Wkrótce dołączy kraj bardzo popularny wśród polskich turystów. Chorwacka Wspólnota Turystyczna poinformowała, że w 2022 roku Chorwację odwiedziło ponad milion Polaków. W czwartek komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson poinformowała jednocześnie, że państwa UE odmówiły Rumunii i Bułgarii przystąpienia do strefy Schengen.

Decyzja o poszerzeniu strefy Schengen zapadła w czwartek w Brukseli na posiedzeniu ministrów sprawiedliwości i ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej. Chorwacja dołączy do strefy Schengen od 1 stycznia 2023 roku. Oznacza to zniesienie kontroli osób na wewnętrznych granicach lądowych i morskich między tym krajem a innymi państwami strefy. Z kolei kontrole na wewnętrznych granicach powietrznych zostaną zniesione od 26 marca 2023 roku. Od 1 stycznia Chorwacja zacznie również wydawać wizy Schengen i będzie mogła w pełni korzystać z Systemu Informacyjnego Schengen.

Bardzo się cieszę, że podczas czeskiej prezydencji Chorwacja mogła zrobić dwa ważne kroki w swojej integracji europejskiej, przystępując zarówno do strefy euro, jak i strefy Schengen. Jestem przekonany, że te sukcesy utorują drogę innym państwom członkowskim

– powiedział czeski minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan, cytowany w oficjalnym komunikacie RadyDwa kraje zablokowały decyzję ws. Rumunii i Bułgarii

„Politico” informuje, że pierwotny plan zakładał przyjęcie Chorwacji wraz z Rumunią i Bułgarią do strefy Schengen w ramach umowy pakietowej. Ale ten plan się rozpadł, gdy przystąpienie Rumunii i Bułgarii zawetowała Austria, argumentując, że kraje te nie radzą sobie z falą migrantów przybywających do UE. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział serwisowi, że ostateczna decyzja w sprawie tych krajów została odłożona z powodu sprzeciwu dwóch państw. Poza Austrią sprzeciw wobec przystąpienia do strefy Bułgarii wyraziła również Holandia.

Do strefy Schengen należą obecnie 22 z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także kilka krajów spoza Unii: Szwajcaria, Lichtenstein, Norwegia i Islandia.

Źródło: www.wprost.pl
Tekst: Anna Molęda – Kompolt