Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce. Góry, rzeki, wspaniała przyroda. Widoki po prostu zapierają dech w piersiach. Tym, którzy jeszcze nie byli w tym regionie, podpowiadam co warto tu zobaczyć. Polecam cudowne miejsca i atrakcje turystyczne, które nie tylko zachwycą, ale spowodują, że zechcecie wrócić w te góry i nacieszyć wzrok pięknem oraz różnorodnością regionu.

Pieniny to pasmo górskie w Małopolsce z jego wspaniałymi szczytami, roślinnością i naturą, gdzie życie płynie w zwolnionym tempie. Ten region jest bogaty również w zamki, różnorodne zabytki, atrakcje przyrodnicze, wspaniałe widoki, ciekawe miejscowości, uzdrowiska czy znane w całej Polsce spływy Dunajcem.

Co robić w Pieninach? Wszystko, czego dusza zapragnie! Można chodzić po górach zdobywać szczyty, spacerować po miejscowościach uzdrowiskowych, spływać Dunajcem (to dopiero przygoda!), podziwiać historyczne budowle – Zamek w Czorsztynie, niepowtarzalne widoki i cuda przyrody. Można spędzać czas bardzo aktywnie, ale można także spokojnie i leniwie. W Pieninach jest wiele możliwości. To góry bardzo popularne. Pod względem liczby turystów, odwiedzających to pasmo górskie, zajmują po Tatrach, drugie miejsce w Polsce.

Poza spływem Dunajcem, który zaliczam do unikalnych przeżyć proponuję również rafting na Dunajcu. Spływ przełomem to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych małopolski, znana w całej Europie. Rafting Dunajcem nie wymaga szczególnych umiejętności technicznych i odbywa się pod opieką doświadczonych instruktorów.

Kolejną atrakcją tym razem na Jeziorze Czorsztyńskim jest pływanie na deskach SUP (stand-up paddle). To deski z wyglądu przypominające surfingowe, na których pływa się w pozycji stojącej. Do sterowania i wprawiania ich w ruch służy długie wiosło.

Pieniny to również idealny region to zorganizowania wycieczek rowerowych. Znajdziesz tam dziesiątki tras o różnym stopniu trudności oraz długości, doskonale znanych w świecie zapalonych rowerzystów. Z perspektywy dwóch kółek można podziwiać piękno Pienin i zachwycać się malowniczymi pejzażami przyrody.

Miłośnicy koni i wycieczek konnych mogą tu doskonalić swoje umiejętności jeździeckie, wybrać się na rajd konny lub na przejażdżkę bryczką.

Oczywiście jedną z najprzyjemniejszych atrakcji Pienin są piesze wędrówki. Najciekawsze szczyty to Trzy Korony, który jest najwyższym masywem górskim w Pieninach Właściwych. Posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica7(982 m n.p.m.), na której znajduje się platforma widokowa, Płaska Skała7(950 m n.p.m) i Pańska Skała7(920 m n.p.m). Zbudowany jest z wapieni. Trzy korony to także najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Nic dziwnego, skoro z góry można podziwiać piękną panoramę Doliny Dunajca i wspaniały widok na Tatry Słowackie.

Sokolica to kolejny szczyt, który zachwyci turystów, a widoki z niego… bajka! Piękny, uroczy i godny polecenia jest również prowadzący na niego szlak. To krótka trasa prowadząca ze Szczawnicy, co może być ważne podczas wędrówek z dziećmi. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na strome podejścia może wymagać więcej czasu, niż spodziewalibyśmy się poświęcić na pokonanie około dwóch kilometrów.

Polecam również wejście lub wjechanie na Palenicę (722 m n.p.m). Na szczycie znajdują się schronisko “Groń”, obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Na Palenicę można wjechać kolejką ze Szczawnicy. Jest to szczyt w Małych Pieninach, który dzięki wyciągowi krzesełkowemu poprowadzonemu ze Szczawnicy jest łatwo dostępny i bardzo popularny wśród turystów. Z góry rozciąga się piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki.

Tym, którzy lubią miejsca widokowe, polecam podejście na sąsiednią Szafranówkę (742 m n.p.m.), z jej szczytu w kierunku północnym i zachodnim można zobaczyć piękną panoramę Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego oraz Mogielicy w Beskidzie Wyspowym.

Turyści odwiedzający Pieniny powinni odwiedzić również Wąwóz Homole. Wąwóz uznawany jest za najpiękniejszy w Polsce i położony jest Pieninach Małych. Na tę opinię składa się zarówno różnorodność formacji geologicznych, urokliwe, nieco tajemnicze miejsca położone wzdłuż potoku Kamionka, jak i bujna roślinność pełna niezwykłych i rzadkich okazów. To niezwykłe miejsce. Wąwóz robi ogromne wrażenie, a sprawiają je wysokie, strome i potężne skalne ściany.

Pieniny mają wszystko jeśli planujemy spędzić urlop aktywnie sami bądź z rodziną. Dzięki doskonałej infrastrukturze oznakowanych szlaków, atrakcji turystycznych i bazie hotelowej, ten urlop zapewne będzie najlepszym wspomnieniem na jesienne wieczory przy kominku.

Tekst: Anna Molęda-Kompolt