Muzeum Przyszłości to najnowszy futurystyczny, a zarazem kosmiczny budynek, który podziwia cały świat. Siedmiopiętrowa budowla w kształcie wiszącego w powietrzu okręgu otworzył swoje drzwi dla turystów 22 lutego 2022. Data otwarcia tego wydarzenia jest tak samo niezwykła, jak samo Muzeum.


Muzeum Przyszłości to inicjatywa Dubai Future Foundation, która miała zostać zaprezentowana światu podczas wystawy Expo 2020. Pandemia pozmieniała jednak plany otwarcia i Muzeum. Sam budynek powstał już wcześniej i przyciągnął na siebie wzrok całego globu. Oceniany jest już jako jeden z najpiękniejszych muzeów świata.

Dyrektor Dubai Future Foundation, Mohammad Al Gergawi, powiedział, że Muzeum Przyszłości podkreśla wiodący status Zjednoczonych Emiratów Arabskich w dziedzinie innowacji, wzornictwa i architektury. Według niego, muzeum jest światową bramą do przyszłości, dzięki swojemu wzornictwu i zastosowanym najnowszym technologiom, które przyciągają wynalazców i kreatywnych profesjonalistów z całego świata.

Budowla to stalowa konstrukcja w kształcie nieregularnej elipsy, która niemal unosi się w powietrzu. Na jej ścianach, przypominających fantastyczne tunele, znajdują się arabskie inskrypcje – fragmenty poezji szejka Hamdana bin Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Warto wiedzieć, że budynek ma określoną symbolikę. Okrągły kształt ma oznaczać ludzkość, a zielony kopiec, na którym go umieszczono, to Ziemia. Pusty środek konstrukcji ma być symbolem nieznanej przyszłości i to właśnie ją mają prezentować ekspozycje.  

Co można zobaczyć w Muzeum?

Budynek ma 7 pięter, a 5 z nich zajmuje wystawa stała. Ideą tego miejsca jest przeniesienie odwiedzających w przyszłość. Sale zostały zaprojektowane tak, aby przypominały futurystyczny plan filmowy. Można tu zobaczyć np. widoki ze stacji kosmicznej znajdującej się 600 km nad Ziemią. Jak podaje National News, wystawa Muzeum Przyszłości opiera się na scenariuszach, które mogłyby ziścić się za 50 lat. Ekspozycje Muzeum związane są również z bioinżynierią, podbojami kosmosu, rozwojem w kwestii zdrowia czy ekosystemów. Jedna z wystaw prezentuje zamieniony w źródło odnawialnej energii Księżyc, a inna rekonstrukcję amazońskich lasów deszczowych.

Jedno z siedmiu pięter poświęcono również najmłodszym. Celem Muzeum Przyszłości jest inspirowanie również dzieci. Stworzono tu przestrzeń, w której mogą one przez zabawę i kreatywność uczyć się o kosmosie i przyszłości. To wyjątkowe muzeum w Dubaju brzmi jak doświadczenie nie z tej Ziemi.

Jakie ceny biletów?

Bilet normalny, czyli dla osób od 3 lat wzwyż, kosztuje 145 AED, czyli niecałe 160 zł. Wejście dla dzieci poniżej 3 lat oraz osób z niepełnosprawnościami jest darmowe. Przejście całego muzeum to ok. 3 godziny, jednak odwiedzający będą mogli spędzić w środku tyle czasu, ile potrzebują. Placówka będzie czynna od 10 rano do 18 wieczorem, a bilety można zakupić na oficjalnej stronie Muzeum Przyszłości.

Bilety są dostępne na stronie:www.museumofthefuture.ae/en/

Tekst: Anna Molęda – Kompolt