15. edycja Festiwalu Era Schaeffera już 6 listopada. Sztuka zatytułowana „Multimedialne coś” jest kwintesencją wieloformatowej twórczości Schaeffera. Spektakl rozegra się w formie szalonego, awangardowego happeningu, wciągając widza w dyskurs na temat roli sztuki w życiu społecznym.  

Tegoroczna Era Schaeffera – interdyscyplinarne wydarzenie popularyzujące twórczość Bogusława Schaeffera – odbędzie się w poniedziałek, 6 listopada 2023 o godzinie 19.00 w murach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Klimat spektaklu pt. „Multimedialne coś” nawiązuje do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy. To intrygujące tło do rozgrywającego się na scenie dyskursu na temat roli sztuki – a szczególnie teatru i muzyki, bo to im Schaeffer poświęcał najwięcej miejsca w swojej twórczości – w życiu człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości.

Myśląc o twórczości Schaeffera na usta cisną mi się słowa Sylvaina Reynarda: sztuka to jedyne piękno, które nie umiera nigdy. Pracując nad przygotowaniem spektaklu „Multimedialne coś”, łączącego różne style muzyki, improwizacji i sztuki aktorskiej, mieliśmy wiele okazji, by odczuć to piękno. I choć Mistrza już nie ma z nami, jego twórczość żyje i jest tak aktualna… Marzyło mi się, by w nawiązaniu do ,,czystych” wnętrz Zachęty, wszystko odbywało się w czarno-białej konwencji. Kolejne „wydarzenia” rozgrywać się będą na różnych piętrach galerii, by połączyć się w widowisko na sali głównej podczas finałowego koncertu. To będzie szalony wieczór, ale jak powiedział amerykański psychiatra Thomas Szasz ,,Szaleństwo jest jedyną rozsądną reakcją na szalone społeczeństwo”. Myślę, że Bogusław Schaeffer by mu przytaknął

mówi Magdalena Piekorz, reżyserka spektaklu.

Jak przystało na schaefferowskie wydarzenie, wszystko będzie w formie szalonego happeningu, w którym udział wezmą zawodowi aktorzy oraz awangardowi artyści światowych scen muzycznych.  

W jednym miejscu spotkają się artyści muzycy:

Nathan Davis, multiinstrumentalista
Andy Ninvalle, beatboxer i hiphopowy raper z Gujany
Artur Dutkiewicz, polski pianista jazzowy i kompozytor
Piotr Zaufal, basista i aranżer z zespołem: Mateusz Adamczyk, Krzysztof Nowakowski, Bartosz Kalicki
Ghatam Giridhar Udupa, indyjski perkusista, grający na instrumencie o nazwie Ghatam
Janusz Radek, wybitny wokalista
Judyta Grabowska, która zagra na misach
Sebastian Perłowski, dyrygent  

Wystąpią także aktorzy:
Lena Kowalska
Agnieszka Rogala
Bartosz Buława
Igor Obłoza
Sean Palmer Witold Jurewicz (tancerz)

Nad całością czuwać będzie reżyserka filmowa i teatralna, Magdalena Piekorz.  

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Sekretarz Stanu MKDIN dr Jarosław Sellin
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski  

Projekt dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowanie pochodzi także ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.  

Patroni medialni:

POLMIC, AICT, Dziennik Teatralny, e-Teatr, PrestoPortal.pl Sponsorzy wydarzenia: ROBYG, Ustronianka, Doti

Partnerzy wydarzenia: Stołeczna Estrada, Legalna Kultura
Współorganizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Produkcja: Fundacja Aurea Porta  
Więcej informacji na: FB Fundacji Aurea Porta

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Fundacja Aurea Porta