Choć historia piwa sięga tysięcy lat, a dzisiaj ilość jego smaków może przyprawić o zawrót głowy, to z całą pewnością jedno pozostaje niezmienne – warzelnia, która jest sercem każdego browaru i bez której ten napój nie ma prawa bytu. W powstającym lokalu Gwarno Restauracja&Browar – tuż przy Gubałówce – zamontowana została warzelnia, dzięki której już wkrótce skosztujemy lokalnego piwa.
Browar to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie, a zapotrzebowanie na dobre i wyraźne w smaku piwo rzemieślnicze ciągle nie słabnie. Powstają nowe miejsca z lokalnym browarem, jak chociażby GWARNO pod Gubałówką, w którym już wkrótce skosztujemy trunku warzonego na miejscu. Prace związane z powstaniem resto browaru w Zakopanem są zaawansowane, a w budynku już została zamontowana warzelnia, która jest pierwszym i najważniejszym punktem w procesie produkcji piwa.
Warzelnia w Gwarno
Warzelnia w każdym browarze to wyjątkowe i najistotniejsze miejsce. Mówi się nawet, że jest ona sercem i głównym elementem browaru. To właśnie w niej łączą się podstawowe surowce piwowarskie, a ze składników takich jak: woda, słód oraz chmiel – powstaje brzeczka, która później zamienia się w złoty trunek serwowany w kuflach. I to właśnie dwa miedziane naczynia warzelni – niczym dwie komory serca – zostały zamontowane w GWARNO, inwestycji realizowanej przez PKL.
Zamontowana w GWARNO warzelnia jest nowoczesna i zaawansowana technologicznie. Praktycznie wszystkie zachodzące w niej procesy są w pełni zautomatyzowane, czyli sterowane z panelu dotykowego. Urządzenie będzie mieć wpisaną recepturę, jak dane piwo ma być gotowane. W warzelni następuje pierwszy etap produkcji piwa – czyli jakieś 6-8 godzin, które są szczegółowo rozpisane według receptury, na podstawie której procesy będą zachodzić automatycznie i to wszystko pod czujnym okiem piwowara
– mówi Małgorzata Wnuk, piwowar Gwarno.
W warzelni zamontowanej w GWARNO zacieranie infuzyjne odbywać się będzie automatyczne, podobnie jak kontrola temperatury czy zakres prędkości mieszadeł w skali od 1-100%.
Proces zacierania dekokcyjnego w powstającym browarze będzie odbywać się tradycyjną metodą. Ingerencja piwowara będzie wymagana podczas sposobu zacierania, polegającego na stopniowym podnoszeniu temperatury głównego zacieru przez oddzielenie i zagotowanie jego gęstej części w oddzielnym kotle i zwrócenie do kotła z głównym zacierem.
Ten proces jest znacznie trudniejszy i niezbędna będzie tutaj ingerencja piwowara, który sprawować będzie nad nim swoją pieczę. Co prawda, tradycyjna metoda trwa dłużej, ale dzięki niej można uzyskać browar dużo lepszej jakości. Tradycyjne piwa niemieckie, czeskie, pszeniczne są warzone właśnie w taki sposób
– podkreśla piwowar Małgorzata Wnuk.
Warzelnia znajdująca się w GWARNO jest nowoczesna i posiada zaawansowaną technologię, dzięki której jest energooszczędna. W trakcie procesu warzenia odzyskiwane będzie ciepło i ponownie wykorzystywane przy produkcji.Ale to nie jedyne zalety zamontowanej warzelni w powstającym browarze. Sam wygląd miedzianych naczyń o wysokim połysku, widocznych we wnętrzu budynku, będzie dość efektowany oraz idealnie wpisze się w wystrój browaru. Dwa naczynia warzelni mierzą około 3 metry wysokości, a ich pojemność wynosi 10 hektolitrów każdy.
Historia piwa jest ciekawa, a pasjonatów samego złotego trunku nie brakuje. Miłośników warzenia tradycyjnych piw o charakterystycznej unikalnej recepturze przybywa, podobnie jak miejsc tworzących piwo z lokalnych produktów. GWARNO pod Gubałówką będzie nowym kulturalnym i unikatowym miejscem na mapie Zakopanego, które nie tylko pozwoli spędzić przyjemnie czas, ale i zagłębić obyczaje regionu.
Powstająca inwestycja Grupy PKL jest nie tylko miejscem tworzonym z myślą o turystach, ale również mieszkańcach, którzy znajdą tu zatrudnienie. Obecnie prowadzimy rekrutację do GWARNO, dlatego wszystkich pasjonatów oraz osoby, które wspólnie z nami chcą tworzyć to niezwykłe miejsce, zachęcamy do aplikowania na dostępne stanowiska
– mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.
W powstającym pod Gubałówką obiekcie zatrudnionych będzie około 50 osób. Obecnie Grupa PKL prowadzi rekrutacje na stanowiska: kucharz, pizzer, pomoc kuchenna, barman, kelner, konserwator, pracownik utrzymania czystości.
Źródło i zdjęcia: Polskie Koleje Linowe