W Tatrach Wysokich już po raz dziesiąty powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa. Jubileuszowy rok najczęściej odwiedzanej zimowej atrakcji w Tatrach niesie się nie tylko w duchu wyjątkowej budowli sakralnej, ale po raz pierwszy zwiedzający mogą przeżyć jeszcze jedno wyjątkowe doznanie.
Zima w Tatrach Wysokich zbliża się wielkimi krokami. Jej zwiastunem w ostatnich latach tradycyjnie stało się otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Motywem przewodnim jubileuszowej dziesiątej edycji najczęściej odwiedzanej zimowej atrakcji w Tatrach stała się wyjątkowa budowla sakralna – Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Zręczne ręce artystów pod kierownictwem Adama Bakoša stworzyły lodową budowlę, która kryje w sobie wiele symboliki. Jest symbolom drogi pełnej cierpienia, którą przeszedł Jezus na Drodze Krzyżowej, symbolem pokoju ukazanym poprzez kaplice różnych wyznań świata i jednocześnie symbolem odwagi zwiedzających, którzy po raz pierwszy w historii Tatrzańskiej Świątyni Lodowej mogą wejść między lodowe ściany budynku
– powiedział kierownik ośrodka górskiego Tatry Wysokie i jednocześnie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej – Lukáš Brodanský.
Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana z 225 ton lodu jest otwarta dla zwiedzających od 17 listopada. W Tatrach Wysokich jest to także symboliczne otwarcie zimowego sezonu turystycznego.
Mimo, że branża turystyczna w ostatnich latach wcale nie ma lekko, wszyscy wierzymy, że zima przyniesie nam nie tylko więcej radości, ale też więcej turystów. Zrobiliśmy wszystko, aby na narty i wypoczynek w Tatrach przyjechali nie tylko goście ze Słowacji, ale także z innych okolicznych krajów, takich jak Czechy, Polska, Węgry i kraje bałtyckie
– poinformowała dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Region Tatr Wysokich, Lucia Blašková.
Otwarcie Świątyni Lodowej zbiega się dodatkowo z rozpoczęciem przedsprzedaży karnetów narciarskich do ośrodków w Tatrach Wysokich na cały sezon zimowy 2022/23.
Tatrzańska Świątynia Lodowa powstała na Hrebienku już po raz dziesiąty. W poprzednich latach odwiedzający Hrebienok mogli podziwiać lodowe podobizny budowli z całego świata, m.in. Katedrę św. Jakuba w Santiago de Compostela, Kościół Zmartwychwstania Chrystusa w Sankt Petersburgu, Katedrę Notre Dame w Paryżu, Sagrada Familia w Barcelone, Bazylikę św. Piotra w Rzymie wraz z kolumnadą Berniniego i inne.
Na Hrebienok można dotrzeć kolejką linowo-terenową ze Starego Smokowca lub pieszo po szlaku turystycznym. Tatrzańska Świątynia Lodowa będzie otwarta codziennie do Świąt Wielkanocnych (16. 04.2023). Wstęp dla zwiedzających jest jak zwykle bezpłatny.
Tatrzańska Świątynia Lodowa po raz kolejny powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwa Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej.
Więcej informacji o godzinach otwarcia oraz inne niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.regiontatry.sk i www.vt.sk
Źródło: Region Vysoké Tatry