Zalecany czas odprawy to minimum sześć godzin przed odlotem. Warto o tym pamiętać i nie zostawiać jednej z najważniejszych części podróży na ostatnią chwilę. Logując się przez aplikacje mobilne, takie jak aplikacja Ryanair, pasażerowie od razu otrzymują karty pokładowe i wszelkie informacje o planowanej podróży, rozpoczętym boardingu czy numerze bramki. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ aplikacja wysyła powiadomienia, dzięki czemu pomaga również być na bieżąco z sytuacją na lotnisku. W ten sposób pasażerowie są z wyprzedzeniem informowani np. o zmienionych godzinach odlotów.

Przed lotem każdy pasażer musi przejść kontrolę bezpieczeństwa. Aby ją przyspieszyć, dobrym pomysłem jest spakowanie wszystkich płynów, leków i sprzętu elektronicznego na wierzchu bagażu, aby wszystkie przedmioty można było łatwo wyciągnąć i umieścić na tackach.

Jeśli wylatujemy w nocy, zazwyczaj bierzemy ze sobą cieplejsze ubrania czy bluzy. Po przylocie na miejsce może się jednak okazać, że jest bardzo gorąco. Dlatego dobrze mieć w podręcznym bagażu podstawowe ubrania, w które można przebrać dzieci, takie jak koszulki z krótkim rękawem czy krótkie spodenki.

Mówiąc o ubraniach – przygotowując garderobę na podróż samolotem warto stawiać przede wszystkim na wygodę i luźniejsze stroje, które nie będą uwierały małych pasażerów w trakcie lotu.

To świetny patent na spokój rodziców i dzieci – bajki w wersji audio pozwolą dzieciom skupić się na przygodach ulubionych bohaterów bez konieczności wpatrywania się w mały ekran telefonu lub tabletu. A książeczki do kolorowania z zestawem kredek są doskonałym “zabijaczem czasu”.

Lot wczesnym rankiem lub wieczorem może być dla małych pasażerów doskonałą opcją do tego, żeby skorzystać z dodatkowej drzemki. Z kolei dla rodziców to okazja, by w ciszy i spokoju odpocząć albo oddać się lekturze ulubionej książki czy gazety. Idealnym akcesorium staje się wtedy niewielka poduszka podróżna (niektóre z nich są nawet pompowane i zajmują bardzo mało miejsca w bagażu!), która ułatwia wygodny sen w samolocie. Przy odmiennych preferencjach młodych pasażerów – w roli poduszki świetnie sprawdzi się też ulubiona przytulanka.

Różnice ciśnień mogą spowodować lekkie przytykanie uszu u pasażerów. W przypadku najmłodszych ten dyskomfort może powodować rozdrażnienie w trakcie lotu. Dobrym rozwiązaniem staje się kupiona na pokładzie butelka wody czy soku, dzięki której łatwiej będzie przełknąć ślinę i odetkać uszy.

W przypadku najmłodszych podróżnych zabranie najpotrzebniejszych akcesoriów jest kluczowe. Możemy bez problemu wziąć na pokład jednorazowe pieluszki czy mleko dla niemowląt. Co więcej, w toaletach znajdujących się z tyłu lub w przedniej części kabiny samolotu znajdują się przewijaki, a personel pokładowy może pomóc w podgrzaniu butelki dla dziecka.

Posiadanie ze sobą wózka dziecięcego może znacząco ułatwić poruszanie się po lotnisku. Dlatego warto pamiętać o tym, że z wózka można korzystać aż do momentu dotarcia pod schody prowadzące do samolotu, gdzie odbiera je personel i zwraca rodzicom po wylądowaniu. Zabranie dziecięcego wózka nie jest dodatkowe płatne – należy jedynie pamiętać o wybraniu opcji wzięcia wózka w trakcie odprawy.

Jeżeli dzieci mają ochotę na przekąskę lub picie już na pokładzie, wygodnym sposobem jest złożenie zamówienia bezpośrednio poprzez aplikację (połączenie Bluetooth). Nie musimy czekać aż wózek do nas dotrze, a co najważniejsze, nasze zamówienie jest realizowane jako pierwsze  – a wiemy, że czas oczekiwania w przypadku dzieci jest kluczowy!

Wybierając się na wakacje z małym dzieckiem, warto przeanalizować rozważane kierunki pod względem temperatury, jaka będzie na miejscu – w niektórych krajach w lipcu i sierpniu może być bardzo gorąco, co może utrudnić wyjazd z małym dzieckiem. Warto wtedy wybrać inne lokalizacje albo zdecydować się na wyjazd we wrześniu. Miejsce docelowe wpływa również na długość lotu – jeśli nie wiemy jeszcze jak maluch odnajdzie się na pokładzie samolotu, warto wybrać bliższy kierunek, taki jak Grecja, Chorwacja czy Włochy.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Ryanair