Śląska Organizacja Turystyczna wydała przewodnik turystyczny „Śląskie bez barier”. Przewodnik został opracowany z uwzględnieniem potrzeb szczególnej grupy turystów, jakimi są osoby z niepełnosprawnościami, ale należy podkreślić, że z zaproponowanych w tej publikacji wycieczek po województwie śląskim, mogą skorzystać wszystkie osoby, dla których dostępność niektórych atrakcyjnych turystycznie miejsc może być ograniczona, np. osoby starsze, czy rodziny z małymi dziećmi w wózkach.

„Śląskie bez barier” to przewodnik inny niż przewodniki turystyczne opracowywane dotychczas przez Śląską Organizację Turystyczną. Nie zawiera opisów dziejów i historii poszczególnych obiektów i atrakcji turystycznych, a skupia się na opisaniu dostępności tych miejsc i ewentualnych ograniczeniach lub utrudnieniach w dostępie do nich. W przewodniku znajduje się 68 gotowych propozycji wycieczek po województwie śląskim.

Każda propozycja wycieczki, poza informacjami o jej długości i czasie przebycia oraz o tym jakie ciekawe obiekty turystyczne znajdziemy na jej trasie i dlaczego warto się na nią wybrać, zawiera również praktyczne wskazówki, np. gdzie zaparkować, czy można dojechać komunikacją publiczną oraz informacje, np. o nawierzchni, poziomie trudności trasy, o tym czy trasa jest możliwa do przebycia samodzielnie, czy potrzebny będzie asystent dla osoby z niepełnosprawnością. To informacje,  które są bardzo istotne dla turystów poruszających się na wózkach.

Przewodnik „Śląskie bez barier” został wydany w wersji drukowanej w nakładzie 2 tys. egzemplarzy i dostępny jest w Śląskiej Organizacji Turystycznej. Został również umieszczony na oficjalnym portalu turystycznym województwa śląskiego – slaskie.travel. (https://slaskie.travel/article/1020295)

Źródło i zdjęcia: Śląska Organizacja Turystyczna, Agnieszka Sikorska – Dyrektor Biura