9 grudnia odbyły się w Hotelu Radisson Blu Sobieski w Warszawie „Greckie Warsztaty Turystyczne”. Głównym sponsorem wydarzenia było Biuro Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej.Fot. Jarosław Praszkiewicz

Głównym celem workshopu było nawiązanie kontaktów pomiędzy polskimi i greckimi uczestnikami. W spotkaniach wzięły udział greckie przedsiębiorstwa turystyczne, hotele i regiony z całej Grecji, a także czołowe polskie biura podróży. Wszyscy polscy uczestnicy mieli okazję do spotkań B2B z uczestnikami greckimi w specjalnie zaprojektowanej sali. Spotkanie zakończyło się degustacją greckiego jedzenia oraz konkursem z wieloma nagrodami.

Polska jest dziś jednym z głównych krajów greckiej turystyki. Według ostatnich danych Polska była trzecim krajem pochodzenia na lotniskach przylotów do Grecji w miesiącach lipiec-sierpień-wrzesień 2021 r.  – mówiła podczas grecko-polskich warsztatów turystycznych dyrektor Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej na Polskę i Czechy Nikoletta Nikolopoulou. Dodała również, że pozytywnie ocenia miniony sezon letni w Grecji. Był lepszy niż się spodziewaliśmy. Nasz plan zakładał bowiem osiągnięcie 50 procent wyniku z 2019 roku, ale już dziś możemy być pewni 60 procent lub więcej. Pani Dyrektor podkreśliła, iż do dobrego wyniku znacząco przyczynili się Polacy.

Od kilku lat Polska zajmuje piąte lub szóste miejsce na liście krajów, z których przyjeżdża do Grecji najwięcej turystów (po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Niderlandach). Wielu Polaków myśli, że Grecja jest dobra tylko na lato – kontynuuje dyrektor. Chcemy to zmienić i przekonać ich, by przyjeżdżali do nas przez cały rok, a latem nie ograniczali się tylko do plażowania. Wiosna, jesień i zima to doskonałe pory na zwiedzanie zabytków, obserwowanie przyrody, trekking, rafting, żeglowanie czy jazda na rowerze bądź nartach w 18 ośrodkach sportów zimowych. Mamy też wiele źródeł termalnych i hotele z dostępem do nich. Chcemy popularyzować również turystykę spa i wellness, jak również turystykę gastronomiczną i winiarską” – wyjaśnia dalej Nikolopoulou.  

Grecja ma niezwykle wiele ciekawych turystycznie miejsc do zwiedzenia, magicznych wysp do odpoczynku oraz jedną z najlepszych kuchni śródziemnomorskiej. Bez wątpienia jest to destynacja, którą warto promować na rynku polskim, a Polakom wskazywać nowe i nieodkryte jeszcze przez nich miejsca jak Wolos w Tesalii nad zatoką Morza Egejskiego czy górzysty półwysep Pelion z ośrodkami narciarskimi. Wielu turystów z Polski przyciągnął już od kilku lat bardzo zróżnicowany geograficznie i malowniczy Półwysep Chalcydycki.

Grecja ma również wiele perełek z listy UNESCO, dlatego też warto zaplanować kolejny wyjazd do tego niezwykle ciekawego kraju, gdzie rzeczywistość miesza się z historią.  

Tekst: Anna Molęda – Kompolt