Chorwacja jest jednym z krajów, który w ostatnich latach cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Wakacje spędzają tu chętnie Polacy, ale również Niemcy, Hiszpanie, czy Anglicy. W Parlamencie Europejskim zapadła właśnie decyzja, która dodatkowo ułatwi podróże do tego kraju.

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 roku. Od tego momentu bardzo mocno zintegrowała się z europejską wspólnotą. Już od stycznia 2023 roku walutą obowiązującą w tym kraju będzie euro, ale do ważnych zmian może dojść jeszcze w tym roku.

Ważna zmiana dla turystów

Turyści do Chorwacji już od kilku lat mogą wjeżdżać na podstawie dowodu osobistego. Było to zapewnione dzięki lokalnemu ustawodawstwu. Przed rokiem Chorwacja spełniła długą listę wymagań, aby dołączyć do strefy Schengen. Kolejny ważny krok w tej kwestii został wykonany w czwartek 10 listopada. Właśnie wtedy Parlament Europejski zagłosował za usunięciem kontroli na granicach wewnętrznych między strefą Schengen a Chorwacją. Za opowiedziało się 534 europarlamentarzystów, przeciw głosowało 53, a 25 postanowiło się wstrzymać.

Niestety podjęcie decyzji przez Parlament Europejski nie jest równoznaczne z przyjęciem Chorwacji do wspomnianej strefy. Ostateczna decyzja będzie bowiem należała do Rady UE. Ta musi być jednomyślna, aby postanowienie mogło wejść w życie.

Chorwacja przeszła jak dotąd najbardziej kompleksową ocenę członkostwa w Schengen spośród wszystkich krajów UE. Spełniła 281 zaleceń w 8 obszarach ustawodawstwa Schengen. Komisja i Rada potwierdziły gotowość kraju do pełnego stosowania przepisów. Parlament Europejski całkowicie się zgadza, aby zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych nastąpiło do końca tego roku – mówił po głosowaniu Paulo Ranegel, europarlamentarzysta z Portugalii.

Warto przypomnieć, że strefa Schengen składa się obecnie z 26 krajów. Spośród państw członkowskich UE oprócz Chorwacji nie należą do niej Bułgaria, Cypr, Irlandia i Rumunia. Jej członkami są natomiast cztery kraje niebędące członkami Unii Europejskiej. Bez kontroli granicznych możemy podróżować przez Norwegię, Islandię, Szwajcarię i Liechtenstein.

Źródło:podroze.wprost.pl
Zdjęcie: Pixabay