W czwartek 15 grudnia w Pałacu Potockich w Krakowie po raz pierwszy zostanie przeprowadzone Krakowskie Seminarium Turystyki Medycznej, które ma być w założeniu kontynuacją Krakowskich Kongresów Turystyki Medycznej. Seminarium będzie poświęcone zagadnieniom związanym z medycyną sportową i rehabilitacją, na które jest w Krakowie coraz większe zapotrzebowanie. Seminarium odbędzie się w Pałacu Potockich.
Turystyka medyczna, rozumiana jako podróż poza własny region lub kraj w celach leczniczo-wypoczynkowych, jest stale nabierającą na znaczeniu gałęzią przemysłu na całym świecie. Dzięki rozwojowi i postępującej globalizacji popularność Krakowa jako jednego z kierunków turystyki medycznej zdecydowanie wzrosła. Ponadto, w ostatnich latach zarysowała się tendencja wzrostowa w zainteresowaniu ofertą medycyny sportowej Krakowa. Ten aspekt nabiera szczególnego znaczenia w kontekście III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie.
Dobór tematów seminarium jest odpowiedzią na wyraźny wzrost zainteresowania tą interdyscyplinarną dziedziną w ofercie medycznej Krakowa. W programie wydarzenia znalazły się prelekcje dotyczące wyzwań organizacyjnych, logistycznych i medycznych jak również zasad bezpieczeństwa zdrowotnego osób amatorsko i zawodowo uprawiających sport. Wybrane placówki medyczne w Krakowie zaprezentują swoją ofertę w zakresie leczenia, rehabilitacji pourazowej i medycyny sportowej. Punktem wieńczącym spotkanie eksperckie ma być panel dyskusyjny na temat potencjału medycyny sportowej w Krakowie jako filaru turystyki medycznej.
Wiele firm medycznych lub branżowo powiązanych z ochroną zdrowia oferuje znacznie więcej, niż wąsko rozumianą opiekę medyczną. Pacjenci decydują się na podróż za granicę po to, aby skorzystać z usług światowej klasy specjalistów. Kraków natomiast posiada wyjątkowy potencjał w tej dziedzinie, który ma szansę rozwijać i propagować.
Program seminarium:
10.00 – 10.15: Otwarcie seminarium – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska
10.20-10.40: Igrzyska Olimpijskie w Krakowie – wyzwanie organizacyjne, logistyczne i medyczne: Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej, wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023
10.40-11.00: Sport to zdrowie? Zasady bezpieczeństwa zdrowotnego osób amatorsko i zawodowo uprawiających sport – prof. dr hab. Zbigniew Szyguła AWF w Krakowie
11.40-11.50: Doświadczenia i potrzeby z perspektywy Klubu Sportowego w dbałości o zdrowie sportowców Wisła Kraków – dr Mariusz Urban.
11.50–13.00: Prezentacja oferty placówek medycznych w Krakowie w zakresie leczenia, rehabilitacji pourazowej oraz medycyny sportowej dla osób amatorsko i zawodowo uprawiających różnorodne dziedziny sportowe:
- Szpital im. S. Żeromskiego – dr Paweł Skowronek
- Szpital im. G. Narutowicza przedstawiciel – dr Tomasz Sorysz
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie – dr Wojciech Gawroński
- Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie – dr Jan Stojak
- Sport – Med – dr Jan Paradowski
- Centrum Twojego Zdrowia – dr hab. Bartłomiej Guzik
- Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny – dr Jacek Żak
- Scanmed Szpital św. Rafała w Krakowie – Karol Tondera, Anna Tomczyk-Czerwińska
13.45-14.30: Panel dyskusyjny: Medycyna sportowa w Krakowie „Potencjał medycyny sportowej w Krakowie jako filar turystyki medycznej”.
Uczestnicy:
- Fundacja POLAND BUSSINESS RUN – Agnieszka Pleti
- Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej – Janusz Kozioł
- Sportowcy promujący igrzyska
Źródło: turystykamedyczna.krakow.pl
Tekst: Anna Molęda – Kompolt
Zdjęcie: Pixabay