FITUR 2022 w Madrycie – ocena eksperta

W dniach 19–23 stycznia 2022 odbyły się coroczne targi FITUR w Madrycie. To jedne z najważniejszych targów turystycznych w Europie i na świecie. To szansa na poznanie najnowszych trendów, nowych produktów, doświadczeń i form spędzania czasu wolnego. Poza szansą na poznanie ofert różnych państw z całego świata oraz międzynarodowych sieci i koncernów, targi w Madrycie to także wiele działów monograficznych, od FITURTECH, FITUR KNOW HOW & EXPORT po FITUR SCREEN, FITUR LGBT czy FITUR WOMAN. Krajem partnerskim tegorocznej edycji była Republika Dominikany.

Polska jak co roku była obecna na tej imprezie. Na powierzchni 112,5 mkw Polska Organizacja Turystyczna i pod-wystawcy zaprezentowali uroki i atrakcje naszego kraju. Oferty prezentowało 5 miast i regionów: Wrocław, Kraków, Lublin, Poznań, Warszawa oraz 6 tour operatorów. Nowoczesny, kolorowy i elegancji stand Polski z pięknymi zdjęciami i kolorowymi akwarelami Tytusa Brzozowskiego przykuwał uwagę i został wyróżniony zdobywając nagrodę za najładniejszy stand na targach FITUR 2022 (ex aequo z Dominikaną i Koreą Południową).

„Tegoroczny FITUR nie był tak duży i tak dobry jak te przed-pandemiczne”

zauważa Maciej Robak, Prezes biura podróży Poland Tour wystawiającego się na madryckich targach od kilkunastu lat i dodaje

„nie mniej jednak cieszy mnie fakt, że nasz polski stand został nagrodzony, bo obiektywnie był bardzo ładny i wyróżniał się na tle innych państw. Cieszy mnie także to, że poza dobrze znanymi w Hiszpanii miastami jak Warszawa i Kraków, w tej edycji mieliśmy także Wrocław, Poznań i Lublin, miasta mniej znane hiszpańskiej publiczności, a także interesujące. Mam nadzieję, że nowe otwarcie po czasach restrykcji, gdy ludzie szukają czegoś nowego, prawdziwego będzie szansą dla takich miast, które swoim dziedzictwem kulturowym i historycznym mogą oczarować nie jednego turystę.”

W przyszłym roku Lublin zostanie Europejską Stolicą Młodzieży 2023. To ważne wydarzanie i szansa promocji dla miasta, szczególnie po czasie mocnego wyhamowania turystyki w czasie ostatnich dwóch lat.

Analizując post-pandemiczne trendy coraz częściej mówi się o turystyce zrównoważonej, która zatacza coraz większe kręgi na świecie. Doskonale w ten nurt wpisuje się Łódź, która została wybrana przez National Geographic jako jeden z najlepszych zrównoważonych kierunków na 2022 rok. W tym miejscu warto dodać, że Kraków, według badania przeprowadzonego w 2021 r. na temat najbardziej zielonych miast, zajmuje piąte miejsce w rankingu światowym i trzecie w rankingu europejskim, dodając ten wyraźny naturalny akcent do tradycyjnej formy zwiedzania miasta – podkreśla Prezes biura Poland Tour.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt
w wywiadzie z Maciejem Robakiem Prezesem biura podroży
Poland Tour z Warszawy