Ranking najlepszych miast na świecie został przygotowany przez firmę TimeOut. Tytuł najlepszego miasta powędrował do Edynburga w Szkocji. To urzekające klimatem, wspaniałymi zabytkami i dobrym jedzeniem miasto prześcignęło w rankingu największe perełki.

W 2022 roku pod uwagę brano “kwitnące życie nocne, niesamowite jedzenie i picie oraz sztukę, kulturę i mnogość muzeów”. Niestety, żadne polskie miasto nie znalazło się w tym zestawieniu. Jak podaje TimeOut uwagę zwrócono głównie na to, że jest to miasto, które można zwiedzać pieszo, a dodatkowo rozwija się jeśli chodzi o kwestię kulinarną. Polacy mogą polecieć do Edynburga za mniej niż sto złotych, a podróż do tego miasta trwa niewiele ponad dwie godziny. Jest więc to doskonały kierunek na wakacyjny weekend.

Na drugim miejscu na podium znalazło się Chicago. Wskazano na znajdujące się tam m.in. światowej klasy restauracje, doskonałe kluby nocne oraz możliwość wypoczynku nad jeziorem Michigan.

Na trzecim miejscu znalazło się kolumbijskie miasto Medellín. Kojarzone z Pablo Escobarem i uznawane niegdyś za jedno z najniebezpieczniejszych na świecie. Teraz przez autorów zestawienia uznane zostało za godne polecenia i bezpieczne. Poza tym wyróżnia się dobrą pogodą przez cały rok. To tam znajdują się jedne z najlepszych klubów nocnych, ale i klimatyczne restauracje z przepysznym jedzeniem, eleganckie bary czy nowoczesne hotele.

Spędzając urlop w Edynburgu, warto wybrać się przede wszystkim na długi spacer po mieście. Miasto składa się z dwóch części: Old Town oraz New Town. Pierwsza, ograniczona starymi murami miejskimi (wciąż można znaleźć ich pozostałości) pełna jest przepięknych starych kamienic, strzelistych gotyckich świątyń i klimatycznych pubów. Stare miasto ograniczone jest z trzech stron pozostałościami muru miejskiego, a z czwartej ogrodami Princes Street Grardens. Dawniej w tym miejscu rozciągało się jezioro Nor (Nor’ Loch).

Warto też odwiedzić katedrę św. Idziego, która jest najpiękniejszym kościołem w Edynburgu. Ta gotycka świątynia robi ogromne wrażenie. Na uwagę zasługuje również  symbol Edynburga – zamek, w którym rezydowała Maria Szkocka. Za grubymi murami codziennie o 13 można zobaczyć wystrzał z wojskowej armaty, a przez cały dzień poznać tajniki walki piką (szkoccy pikinierzy bronili się tą bronią przed nacierającym rycerstwem), odwiedzić muzea historii wojskowości oraz pomnik ku czci szkockich żołnierzy walczących na frontach całego świata.

Miłośnicy gotyku, podczas oglądania zabytków Edynburga, nie mogą przepuścić wizyty w St. Giles Cathedral. Przepiękny gotycki kościół kryje w sobie niesamowite witraże, zabytkowe nagrobki, rzeźbione ambony. Słońce oświetlające w południe witraże robi ogromne wrażenie!

Nie bez powodu miasto to ma opinię najpiękniejszego miasta na świecie, które warto odwiedzić przy najbliższej okazji.

Źródło: podroze.gazeta.pl