Wielu turystów letni urlop lubi spędzać tylko w górach. Niemal idealnym miejscem dla całej rodziny, która chciałaby odetchnąć od cywilizacji jest Dolina Stubai niedaleko Innsbrucku. Wśród miejscowych atrakcji warto wymienić lodowiec Stubai, ośrodek Schlick 2000 oraz kolejki linowe Elferbahnen w Neustift i Serlesbahnen w Mieders. Sama dolina zachwyca niezwykłymi walorami krajobrazowymi.

Jednym z najbardziej urokliwych sposobów na poznanie tego regionu są piesze wędrówki. W Dolinie Stubai każdy znajdzie coś dla siebie: od relaksujących górskich wycieczek z panoramicznymi widokami poprzez alpejskie przygody i tematyczne wędrówki połączone z odkrywaniem ciekawych miejsc aż po kilkudniową wyprawę wysokogórskim szlakiem Stubaier Höhenweg. Na turystów czeka wiele niezwykłych miejsc i ciekawych tras, podczas których można zregenerować się i odpocząć od upałów – a nawet ochłodzić się w górskich jeziorach!

Oddychaj pełną parą na lodowcu Stubai

Zaskakujące, różnorodne, imponujące – wszystkie te przymiotniki idealnie opisują wrażenia czekające na turystów na lodowcu Stubai. Do platformy widokowej Top of Tyrol można łatwo dojechać kolejkami linowymi Eisgratbahn i Schaufeljochbahn. Z platformy rozciąga się zapierająca dech w piersiach alpejska panorama. Rozkoszując się chłodną bryzą na wysokości 3210 m n.p.m. miłośnicy górskich krajobrazów mogą podziwiać u swoich stóp ponad 100 alpejskich trzytysięczników. Z kolei 30 lipca można złapać oddech i naładować baterie podczas warsztatów jogi w samym centrum górskiej scenerii lodowca Stubai.

Od surowych górskich krajobrazów po soczystą zieleń traw

Entuzjaści pieszych wędrówek muszą koniecznie wypróbować Szlak lodowcowy (Gletschersteig): trasa prowadzi przez malownicze torfowisko, moreny polodowcowe i górskie jezioro aż do stacji kolejki linowej Eisgrat. Znajduje się tam położony w pięknej scenerii wysokogórski plac zabaw z charakterystycznym mamutem – idealne miejsce do zabawy, wspinania się i zjeżdżania dla najmłodszych turystów. Czas na zasłużoną przerwę i posiłek w restauracji Eisgrat z zewnętrznym tarasem, serwującej dania kuchni tyrolskiej i specjały z grilla. Sekretem dobrej kuchni na lodowcu Stubai są regionalne składniki i przyrządzanie wszystkich potraw na świeżo. Wskazówka dla rodzin: dzieci poniżej 10. roku życia mogą bezpłatnie korzystać z kolejek linowych pod opieką płacącego rodzica. Sezon letni na lodowcu Stubai zaczyna się 1 lipca.

W kompleksie turystycznym Schlick 2000 położonym powyżej miejscowości Fulpmes i Telfes przy masywie Kalkkögel można nacieszyć oczy górskimi pejzażami i dziewiczą przyrodą. Entuzjaści malowniczych widoków powinni wybrać się na wycieczkę do obszaru chronionego krajobrazu Gletscherblick, skąd podziwiać można piękną panoramę na lodowiec, albo do obszaru chronionego krajobrazu Gschmitz. Siedząc na huśtawce, można chłonąć widoki rozciągające się na szczyty Serles, Elfer i Habicht oraz Dolinę Pinnis.

Wędrując ścieżką przyrodniczą (Naturlehrweg) i szlakiem przez „wieczorne pastwisko” (Abendweide) można z kolei zachwycać się cienistymi drzewami i kolorowymi kwiatowymi dywanami. Na młodszych turystów czeka doskonała zabawa podczas wędrówki Szlakiem drewnianych krążków (Scheibenweg) lub wyprawy Szlakiem domków na drzewie (Baumhausweg), w których ukryte są wskazówki niezbędne do odnalezienia skarbu. Młodsi oraz starsi odwiedzający mogą także liczyć na niezapomniane wrażenia i górskie przygody w parku wspinaczkowym Alpin-Erlebnispark. Można w nim zdobywać skalne ściany lub śmigać między szczytami na tyrolce.

Chłoń naturę i aktywnie spędzaj czas

Na zboczu góry Elfer w pobliżu Neustift znajduje się największy sferyczny zegar słoneczny w Alpach. Z tarasu przy zegarze rozciąga się wspaniały widok na całą Dolinę Stubai. Mają tutaj także swój początek fantastyczne trasy turystyczne – na przykład trzy tematyczne „ścieżki czasu” (Geh-Zeiten-Wege): „czas słoneczny”, „okres kwitnienia” i „epoka kamienia”.

Aktywnych urlopowiczów i entuzjastów sportu z pewnością zainteresują bardziej wymagające trasy wspinaczkowe na skalnych ścianach via ferraty na górze Elfer oraz górskie rowerowe szlaki zjazdowe EinsEinser i ZweiZweier prowadzące w dół doliny. Jest to także idealne miejsce dla paralotniarzy. Doskonałe warunki termiczne umożliwiają lot na paralotni aż do Neustift. Można zapisać się na kursy próbne i loty tandemowe. Turyści, którzy lubią wyjątkowo długie górskie wyprawy, mogą korzystać z przejazdów kolejką linową Elferbahn w poniedziałki aż do godziny 21:30.

Odkrywaj, ciesz się i odpoczywaj

Tego lata przy stacji kolejki Serlesbahn w Mieders na najmłodszych turystów czekać będzie całkiem nowa atrakcja: ścieżka przyrodniczo-przygodowa Króla Serli z ośmioma interaktywnymi stacjami. Kolejne stacje przekazują dzieciom w zabawny sposób informacje o miejscowej przyrodzie i świecie gór. W specjalnym Paszporcie Podróżnika najmłodsi wędrowcy mogą zbierać pieczątki na kolejnych stacjach, a następnie wymieniać je na Skrzynię Odkrywcy Króla Serli.

Jeśli chcesz spędzić odprężające popołudnie w górach, warto odwiedzić park wypoczynkowy Serlespark z wodnym placem zabaw, systemem korytarzy wodnych z zaporami i tratwą. Można także wybrać się kolejką Serles do klasztoru Maria Waldrast. Do doliny można wrócić, korzystając z popularnego letniego toru saneczkowego, który pokonuje czterdzieści zakrętów przez lasy i łąki. Niezapomniane wrażenia dla najmłodszych… oraz młodych duchem!

Uczta dla zmysłów w Dolinie Stubai

Nie trzeba dużych wysokości, aby zakochać się w rejonie Stubai. Także w samej dolinie na turystów czeka bogata i różnorodna oferta letnich atrakcji. Można tutaj doskonale odpocząć od codzienności podczas pieszych wędrówek i odkrywać regionalne perełki. Trzyetapowa wyprawa Drogą Dzikiej Rzeki (WildeWasserWeg) daje możliwość obcowania z wyjątkową alpejską przyrodą i wodą w trzech postaciach. Nad wodospadem Grawa można odświeżyć się chłodną mgiełką o prozdrowotnych właściwościach. W wąwozie rzeki Ruetz płynącej kaskadami po skalnych stopniach można w pełni uświadomić sobie moc wody.

Krajoznawczo ciekawa i odświeżająca będzie także wycieczka nad górskie jezioro, których w Dolinie Stubai jest aż dziewięć. Podobnie jak siedem szczytów Stubai i inne ciekawe obiekty przyrodnicze, są to miejsca, w których można naładować baterie, a przy okazji zbierać pieczątki do paszportu turystycznego. Dzięki aplikacji SummitLynx można to robić także na swoim smartfonie, a nagrody turystyczne Doliny Stubai będą zawsze w zasięgu ręki. Znakomitym udogodnieniem dla wszystkich odwiedzających Dolinę Stubai jest Karta turystyczna Stubai Super Card. Umożliwia ona bezpłatne przejazdy autobusami i kolejkami linowymi.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Sigma