Budynek Kortosfery powstał w pobliżu wjazdu do miasta. Turyści mogą tam zostawić samochód na dużym parkingu i udać się na obfitą w ciekawostki przygodę naukową.

W ofercie Kortosfery na pięciu kondygnacjach znajdziemy wiele niezwykle ciekawych wystaw. Na poziomie 0 swoje tajemnice odkrywa przed nami niewidoczny dla nas na co dzień podziemny świat. Następnie możemy zapoznać się z nowoczesnym rolnictwem, zasiąść za kierownicą współczesnego ciągnika i porównać to ze sposobami w jaki ludzie wytwarzali żywność dawniej, by za chwilę przejść do strefy, w której majestatycznie kołysze się Wahadło Foucaulta obrazujące ruch obrotowy Ziemi (poziom 1).

Kolejna kondygnacja pozwala doświadczyć, w jaki sposób funkcjonuje organizm ludzki i jaki wpływ mają na niego spożywane posiłki. Zwiedzający mogą m.in. sami sprawdzić, jak wygląda ludzkie jelito od środka i jaką ma długość (poziom 2). Ponadto, na tym samym piętrze, znajduje się tajemniczy kortosferowy Władca Piorunów, czyli cewka Tesli, który pokazuje moc wyładowań energii. Tuż obok, na generatorze Van de Graaffa, można sprawić, że nasze własne włosy staną dęba. Kto będzie na tyle odważny aby stanąć oko w oko z władającym piorunami?

Poziom trzeci Kortosfery zaprasza do poznania globalnych problemów dotykających naszą planetę i pozwala doświadczyć, w jaki sposób niektóre zjawiska wpływają na procesy zachodzące na Ziemi – w tym na rolnictwo. Jeśli młodsi goście Kortosfery będą mieli chęć oddać się beztroskiej zabawie w strefie kosmosu – poziom czwarty oferuje edukacyjno – sensoryczną rekreację w pozaziemskim otoczeniu.

Nie koniec jednak na tym – Kortosfera w swojej przestrzeni ma również miejsce, którym nie może poszczycić się na podobnym poziomie żadne inne centrum nauki, to profesjonalne laboratoria. Służą one nie tylko chemikom, biologom i mikrobiologom z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie ale też dzieciom. Kortosfera zaprasza najmłodszych już od siódmego roku życia na fascynujące, prowadzone z humorem, lekkością i pełne naukowej treści zajęcia laboratoryjne.

Kortosfera stała się istotną atrakcją turystyczną nie tylko w Olsztynie, ale też w całym regionie. Z uwagi na wyjątkowe zagadnienia podejmowane zarówno w przestrzeni wystawienniczej, jak i w laboratoriach, jest jedynym takim centrum nauki w Polsce.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji “Kortosfera”
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie